Дмитро Мирон Орлик – відомий ідеолог та діяч ОУН, Крайовий провідник ОУН на Осередньо-Східних Українських Землях. Народився Дмитро Мирон 5 листопада 1911 року в селі Рай, що біля Бережан. У 1916 році померла його мати і піклування над молодшими дітьми перебрала старша сестра. Дитинство Дмитра проходило у важкі часи Першої світової війни. Середню освіту отримав у Бережанській та Львівській гімназії. У 1930 році Дмитро закінчив із відзнакою гімназію та розпочав навчання на юридичному факультеті Львівського університету.
Ще в гімназіях Мирон входив до Юнацтва ОУН та молодіжної пластової організації Під час університетських студій Дмитро став членом Крайової Екзекутиви ОУН, працював редактором підпільних видань, тримав зв’язок зі станицею ОУН у Кракові. Уперше був заарештований у 1932 році за приналежність до ОУН та розповсюдження підпільної літератури. Був засуджений на 7 років тюрми, вийшов у серпні 1938 року на волю на підставі амністії.
Після звільнення Дмитро Мирон працював редактором у газеті «Нове село», а також займався збором матеріалів для написання книги про націоналістичну ідеологію. У 1940 році у підпіллі вийшла його монографія «Ідея і чин України» підписана псевдонімом «Орлик». Це найбільш повний виклад української націоналістичної ідеології та важливий історичний документ політичної думки тодішніх керівників визвольного руху.
У грудні 1940 року «Орлик» перейшов кордон щоб потрапити на новий ІІ Великий Збір ОУН в Кракові (1-4.04.1941), де він доповів Проводові ОУН про становище в Україні та взяв якнайактивнішу участь у формулюванні відповідних постанов. Став членом Проводу ОУН (1941-1942). З червня 1941 року перебував у Відні, де займався політичним вишколом батальйону «Роланд».
15 липня 1941 року Дмитро Мирон прибув до Львова, де отримав наказ очолити особливу групу, метою якої було проголошення Акту про відновлення Української Державності в Києві. У містечку Васильків поблизу Києва, німцям вдалося заарештувати частину похідної групи, серед затриманих був Василь Кук, Тарас Онишкевич і Дмитро Мирон. Заарештованих відвезли до Луцька, звідки їм із товаришами вдалося втекти.
Після вересневих арештів, що їх провело гестапо в Україні та в Німеччині, ОУН перейшла в глибоке підпілля й почала збройну боротьбу проти німецьких окупантів. У вересні 1941 р. Дмитро Мирон взяв активну участь у І-й Конференції Проводу ОУН, на якій розроблено детальний план підпільної діяльності проти німецьких окупантів. У постановах Конференції наголошувалось на необхідності поширення діяльності ОУН на всі українські етнографічні землі, включаючи й Кубань. Після закінчення нарад Дмитро Мирон відбув до Києва, де з жовтня 1941 року очолив Провід ОУН на Осередньо-Східних Українських Землях (ОСУЗ).
У 1942 році Дмитро Мирон був заарештований гестапо. 25 липня 1942 року був вбитий під час спроби втечі із в’язниці.
Література
Дмитро Мирон [Текст] // Борець Ю. Шляхами лицарів ідеї і чину / Ю. Борець. – Київ, 1995. – С. 73-78.
Дмитро Мирон «Орлик» – лицар ідеї і чину [Текст] // Заведенюк В. Ф. Похідні групи українських націоналістів (на схід України та в країнах Європи – 1941-1949 рр.). – Тернопіль, 2007. – С. 269-272.
Жибак О. З когорти славетних [Текст] / О. Жибак // Бережанська гімназія. Сторінки історії: ювілейна книга. – Бережани – Тернопіль, 2007. – С. 440-442.
Жулковська Г. Життя – як спалах зорі [Текст] / Г. Жулковська // Свобода. – 2006. – 11 лист. – С. 5.
Каменюк О. «Я певний, що наша національна ідея безсмертна…» [Текст] : до 56-ої річниці від дня загибелі Дмитра Мирона-Орлика / О. Каменюк // Вільне життя. – 1998. – 25 лип. – С. 4.
Лицар Дмитро Мирон – «Орлик» [Текст] // Рог В. Життя для України. – Київ, 2003. – С. 34-37.
Ліберний О. Гестапівська куля скосила патріота [Текст] / О. Ліберний // Свобода. – 2009. – 20 лист. – С. 4.
Олещук І. Вірність ідеї і чину [Текст] : [Дмитро Мирон – «Орлик»] / І. Олещук // Свобода. – 2010. – 15 жовт. – С. 3.
Олещук І. Дмитро Мирон – «Орлик» – теоретик і організатор національно-визвольної боротьби [Текст] / І. Олещук // Свобода. – 2012. – 25 лип. – С. 6.