Історія бібліотеки

Тернопільська обласна бібліотека для молоді

Тернопільська обласна бібліотека для молоді – сучасний культурно-дозвіллєвий центр, який поєднує в собі функції бібліотеки, інтернет-кафе, виставкової зали, місця для зустрічей і проведення екскурсійних програм, модного простору для дозвілля та навчання молоді.

За призначенням – спеціалізована бібліотека, яка надає комплекс інформаційних послуг підліткам та молоді віком від 15 до 35 років, а також методичну та практичну допомогу бібліотекам, навчальним закладам і громадським організаціям, що працюють з молоддю.

Як публічна установа надає вільний доступ до інформації жителям міста та області різних вікових категорій.

На базі бібліотеки успішно працюють: Інтернет-центр з тифлокомплексом незрячих і слабозорих, Лабораторія 3D моделювання та робототехніки «МедіаСтарт», Літературний простір “Читай! Мрій! Дій”, Локація активностей та відпочинку, Мультимедійна кімната молодих батьків з дітьми «Розумна дитина», виставкова зала «Мистецька палітра», міні-студія звукозапису.

Діє більше 10 клубів за інтересами для різних вікових категорій.

Оснащена сучасною технікою: комп’ютери, нетбуки, планшети, тифлокомплекс для незрячих, аудіо- та електронні книги, мультимедійні дошка та проектори, графічні планшети та ручки, звукозаписуюча та робототехніка, Смарт ТВ, караоке-система, wi–fi зони.

Щорічно обслуговує до 15 тис. користувачів, яким видає понад 300 тис. прим. документів.

Історія бібліотеки в цифрах і фактах

16 січня рішення виконкому обласної ради народних депутатів про створення Тернопільської обласної бібліотеки для юнацтва. У вересні відбулося урочисте відкриття бібліотеки за адресою вул. Бугайченка, 3 (тепер вул. Медова).

Початковий фонд бібліотеки складав 21 тис. примірників різногалузевої літератури.

створено літературне об’єднання «Сонячні кларнети» під керівництвом поета Бориса Демкова; – започатковано щорічний комплексний захід – Тиждень дитячої та юнацької книги.

початок діяльності Школи правових знань у співпраці з органами юстиції та прокуратури.

бібліотека «оселяється» у новому приміщенні по вул. Котовського, 35 (тепер вул. Полковника Д. Нечая, 29), збудованому за спеціальним проектом.

Створено любительське об’єднання Театр книги «Діалог». За 25 років діяльності театру книги його учасники під незмінним керівництвом режисера Бориса Салабчука поставили більше ста театральних етюдів і театралізованих презентацій книг.

початок комп’ютеризації бібліотеки. Створення комп’ютерного класу.

Проведено республіканську науково-практичну конференцію «Бібліотека. Читач. Книга»

відкрито відділ обслуговування дітей дошкільного та молодшого шкільного віку.

Започатковано діяльність психологічного клубу для підлітків «Пізнай себе».

відкрито літературно-мистецьку вітальню «Зустрічі без прощань» з метою залучення молоді до світу мистецтва, розвитку естетичних смаків.

пройшли міжобласні семінари працівників бібліотек для юнацтва Тернопільської та Івано-Франківської областей на тему «Якою бути спілці «Читач – бібліотекар?» та «Молодь. Проблеми. Наші можливості».

Створено сектор соціології і психології. Започатковано серію видань «Соціологічний калейдоскоп».

відповідно до розпорядження Тернопільської міської Ради бібліотеку реорганізовано в Тернопільську обласну бібліотеку для молоді.

організовано обласний клуб творчої молоді, результатом його творчої діяльності стало видання 4-х збірок поезій «Перші ластівки».

У відділі мистецтв відкрито міні-картинну галерею, де експонують свої твори художники краю. Започатковано цикл Нобелівських читань.

відкрито психологічну консультацію «Магнолія». Створено два АРМ з доступом до Інтернет для користувача;

розпочато створення електронного каталогу.

створено «Гештальт-клуб» – об’єднання психологів для проведення тренінгів і консультацій, керівник д.м.н. Ситник С. І.

Розпочала діяльність Школа громадянської освіти підлітків – спільний проект бібліотеки, міської організації Всеукраїнського товариства ім. Т. Шевченка «Просвіта» та Благодійного фонду «Оновлення», керівник Зеленець Л.М.

створено першу веб-сторінку бібліотеки в мережі Інтернет з доступом до е-каталогу.

Відкрито Інтернет-центр безкоштовного доступу до мережі Інтернет за фінансової підтримки Посольства США в Україні.

Організовано дискусійний клуб «Погляд».

створено офіційний сайт бібліотеки www.yl.edu.te.ua. З

апочатковано цільові комплексні програми: «Обласна бібліотека для молоді – читачам з обмеженими фізичними можливостями», «Молодь і дозвілля».

Відкрито автоматизоване робоче місце з доступом до Інтернету для людей з обмеженими фізичними можливостями.

Створено віртуальну бібліотеку «Краєзнавство». Вийшов із друку бібліографічний посібник «Вони прославили наш край» із серії «Молоді про славетних людей краю».

Започатковано цикл методико-бібліографічних матеріалів «В нотатник бібліотекаря», «До України з любов’ю».

започатковано цільову комплексну програму «Бібліотека і школа: інформаційна культура молодого читача».

На базі бібліотеки відбувся Всеукраїнський семінар «Роль публічних бібліотек у залученні громадян України до світу е-інформації: реалізація проекту LEAP Посольства США в Україні».

започатковано серію краєзнавчих читань «Скарбниця талантів землі Тернопільської» про видатних краян-діячів науки, літератури і мистецтва.

Започатковано випуск щорічного періодичного видання «Календарик молодого читача».

започатковано цільову комплексну програму «Молодь. Екологія. Суспільство. Світ, в якому ми живемо» з питань формування екологічної освіти молоді.

Відкрито інформаційний центр «Вікно в Америку для майбутніх лідерів» – спільний проект бібліотеки та Посольства США в Україні.

На базі бібліотеки проведено Всеукраїнський семінар «Проект LEAP: підвищення ролі бібліотек у житті місцевої громади».

організовано клуб спілкування англійською мовою «English speaking club».

Організовано обласний конкурс «Краща ЦБС по роботі з молоддю» та обласний огляд – конкурс еколого-просвітницької діяльності юнацьких структурних підрозділів ЦБС області.

започатковано інформаційно-розважальну літню програму для підлітків «Культуринй рюкзак молодого читача».

оганізовано клуб перегляду англомовних фільмів.

Відкрито інформаційно-комп’ютерний центр для людей з вадами зору.

Відкрито «Заочний абонемент» німецького культурного центру Ґете-Інститут.

Впроваджено нову інформаційну послугу «Віртуальна бібліографічна довідка».

відкрито Пункт доступу громадян до інформації органів державної влади та місцевого самоврядування.

Проведено спільно з УБА та за підтримки Програми сприяння Парламенту II регіональний тренінг «Інформація органів влади для громадян у публічній бібліотеці: пошук, доступ, інформування» для бібліотекарів Тернопільської, Івано-Франківської, Волинської, Закарпатської та Львівської областей. Створено блог «У світі прекрасного».

проект бібліотеки «Веб 2.0. на вашу користь» отримав перемогу та фінансову підтримку у конкурсі проектів Програми «Бібліоміст».

Започатковано тренінгову програму «Я – громадянин держави Україна» з використанням ресурсів «Урядового сайту для юних громадян».

«Дні навчання в бібліотеці» – комплексний захід для учнів Тернопільського консультпункту Київської міжобласної заочної школи для незрячих і слабозорих.

Відкрито полицю вільного книгообміну «Буккросинг», створено блог «Полиця вільного книгообміну Тернопільської обласної бібліотеки для молоді».

Реалізовано проект «У солдата вихідний» з метою організації змістовного дозвілля військовослужбовців строкової служби.

відкрито тренінговий центр у рамках проекту «Веб 2.0. на вашу користь» та впроваджено навчально-інноваційну послугу – тренінги з питань використання Веб 2.0. технологій.

Автоматизовано виробничі процеси бібліотеки на основі АБІС «УФД.Бібліотека».

Проведено рекламну кампанію «Бібліотека на вустах громади» за підтримки Програми «Бібліоміст».

Створено «Бібліотечний блог для молоді Тернопілля».

Отримано I премію на Всеукраїнській ярмарці інноваційних послуг та електронного урядування за проект «Веб 2.0. на вашу користь».

Бібліотека презентувала проект «Веб 2.0. на вашу користь» на виставці «На шляху до електронного урядування: інноваційні проекти бібліотек» у рамках «Днів електронного урядування – 2011» у м. Київ.

Започатковано аудіо-подкаст «Літературне Тернопілля».

Інноваційний досвід бібліотеки презентовано на Міжнародній конференції «Next library – 2011» (Данія,Орхус).

презентовано проект «Творчість молодих в онлайн», а саме: літературний відео-подкаст «Провесінь Тернопілля», який отримав фінансову підтримку Програми «Бібліоміст».

У рамках проекту створено 20 відеороликів про молодих літераторів краю. Відкрито за фінансової підтримки Посольства США в Україні Інтернет-центр для слабозорих і незрячих, обладнаний сучасною комп’ютерною тифлотехнікою.

Започатковано проект «Бібліотека в ритмі літа» – літній читальний зал на базі Петриківського санаторію «Веселка».

Бібліотека отримала I місце у Всеукраїнському конкурсі «Бібліокінофест: кадри вирішують все» за рекламний відеоролик «Поети в неті».

Проведено флеш-акцію «Бібліотечний велопробіг», приурочену до Всеукраїнського дня бібліотек.

Презентовано інноваційну діяльність бібліотеки на конгресі публічних бібліотек «Бібліотека з баченням» (Польща, Варшава) та заходи «Глобальні бібліотекарі:

Міжнародна академія молодих бібліотечних фахівців (Рига, Латвія);

відповідно до рішення сесії Тернопільської обласної ради затверджено новий Статут бібліотеки та змінено офіційну назву – КУТОР «Тернопільська обласна бібліотека для молоді».

Реалізовано проект «Публічні бібліотеки – мости до е-урядування» за підтримки програми «Бібліоміст» у рамках національної Програми дій щодо впровадження е-уряду в країні. Проект спрямований на залучення громадян Тернопільщини до вивчення й використання адміністративних е-послуг, е-ресурсів та інструментів е-урядування.

Створено та розміщено на сайті бібліотеки Довідник е-сервісів.

Відкрито інформаційно-консультативний пункт первинної правової допомоги за підтримки Програми «Бібліоміст» та Координаційної ради молодих юристів Тернопільської області.

Впроваджено віртуальні служби «Запитай у психолога» та «Онлайн-консультант».

Отримано I місце у Всеукраїнському конкурсі на кращу концепцію роботи з дітьми, оголошеного німецьким культурним центром Ґете-Інститут.

Створено відділ соціокультурної діяльності та сектор документів іноземними мовами.

відкрито мультимедійну кімнату «Smart kid» за фінансової підтримки Посольства США в Україні з метою допомоги молодим батькам у вихованні, підготовці та адаптації дитини в колективі, формуванні культури читання.

Вперше проведено бібліоніч «Книгою призначена зустріч» у рамках Всеукраїнської молодіжної бібліоночі, ініційованої ДЗ «Державна бібліотека України для юнацтва».

Започатковано клуб поціновувачів сучасної української літератури «ЛітПростір».

Вийшов із друку бібліографічний покажчик «Поліграфічне розмаїття «Кобзаря» Т. Шевченка в публічних бібліотеках Тернопільської області» до 200-річчя від дня народження Т.Г. Шевченка.

Інноваційний досвід бібліотеки представлено на Міжнародній конференції «Next library – 2014» (США, Чикаго).

розпочав роботу клуб інтерактивного читання для підлітків.

З ініціативи бібліотеки проведено Всеукраїнський бібліотечний велофлешмоб (Тернопіль, Хмельницький, Полтава, Дніпропетровськ, Івано-Франківськ) з метою популяризації бібліотек, інформаційних центрів «Вікно в Америку» та здорового способу життя.

Презентовано новий сайт бібліотеки.

Започатковано комплексну літню програму для учнів ЗОШ міста Тернополя «Канікули у бібліотеці».

– започатковано нові проекти, направлені на формування мовних компетенцій для різних вікових категорій «Літній/зимовий англійський табір для підлітків», літній українсько-англійський курс фінансової грамотності, клуб ораторського мистецтва англійською мовою, клуб вивчення польської мови.

– відкрито Пункт європейської інформації;

– розпочато роботу над формуванням нових інформаційних ресурсів «Творча молодь Тернопілля» та «Мандруємо Тернопіллям»;

– організовано стратегічну сесію «Модернізація бібліотечної системи Тернопільщини» за участю бібліотекарів області, влади, громади, експертів;

– офіційний сайт визнано кращим серед сайтів бібліотек для юнацтва на Всеукраїнському конкурсі, який проводила УБА;

– рішенням Тернопільської обласної ради №394 від 30.11.2016 р. затверджено новий статут та повернуто установі назву

– Тернопільська обласна бібліотека для молоді.

– за підтримки Корпусу Миру США у бібліотеці відбувся регіональний етап Міжнародного конкурсу креативного письма для креативної молоді «Write On!»;

– організовано молодіжні мовні табори «GoCamp-2017» у напрямках «Лідерство та кар’єра», «Громадянство», «Спорт та здоров’я» за участю ірландських волонтерів;

– реалізовано програму «ЛітоКрутезне»: свята, квести, рухливі ігри, вивчення основ маркетингу, веб-програмування, тренінги з ораторської майстерності, англійська від вчителів з Канади;

– у співпраці з Тернопільським міським центром надання вторинної правової допомоги започатковано ініціативу «Швидка правова допомога»;

– організовано та проведено 3 фахові Всеукраїнські семінари за участю бібліотекарів, влади, видавців, громадських організацій; Ярмарок бібліотечних послуг;

– директору бібліотеки Лесі Гук присвоєно почесне звання «Заслужений працівник культури України».

– спільно з патрульною поліцією Тернополя втілено проект «ПОЛіС»;

– реалізовано проект «Таборове літо на Новому Світі»: працювали навчально-дозвіллєві табори для дітей віком до 10 років, 2 англомовні табори для підлітків 11-15 років, мовні курси від канадського волонтера Т. Малюжинського;

– відкрито Мультимедійну лабораторію «МедіаСтарт»;

– утворено міні-студію звукозапису аудіокниг, подкастів та створення електронної музики.

– відкрито Локацію активностей та відпочинку;

– створено інфоцентр «Єдине інформаційне вікно бібліотеки»;

– реалізовано проект «Лідерство для дівчат»;

– започатковано проект допомоги молодим батькам «З дітьми і для дітей»; проведено обласний фотофлешмоб «Шевченко в об’єктиві», обласний молодіжний конкурс творчих робіт «Я малюю мирну Україну», Всеукраїнський семінар-тренінг «Бібліотека для центеніалів: виклики та можливості»;

– впроваджено нові освітні послуги: зимовий/літній ІТ-табір неповного дня для підлітків; навчальні курси «Графічний дизайн. Брендинг» та «Графічний дизайн для дітей»; навчальний курс «Інтернет маркетинг» для представників малого і середнього бізнесу;

– за результатами діяльності та втілення новаційного проекту «МедіаСтарт – мультимедійна лабораторія в бібліотеці» установі присвоєно звання «Бібліотека року».

Розпочали роботу жіночий кар’єрний клуб «Вікно до успіху», англійський дискусійний клуб із волонтером зі США.

Проведено навчальні курси для програмістів «Англійська для айтішника» та «JavaScript для початківців».

Організовано цикл тренінгів для активних громадян.

Створено аудіоресурс – календар «ІnfoDay», мистецький ресурс «ART-простір», інформаційний ресурс для молодих батьків з дітьми «Розумна дитина».

Презентовано збірник статей «Згадати все. Бібліотеці для молоді-40».

Робота в умовах світової пандемії та карантинних обмежень.

Започатковано новий напрямок – створення бібліотекою власного відеоконтенту.

Стартував освітній Zoom-проєкт «Detective English»

  • Укладено партнерство із Західноукраїнським національним університетом щодо навчання фахівців за дуальною формою здобуття вищої освіти.
  • розпочав роботу Пункт проведення іспитів на рівень володіння державною мовою.
  • втілено ініціативу “Ровесники незалежності” – цикл зустрічей з відомими тернополянами: учасниками бойових дій, літераторами, діячами культури, волонтерами, лідерами громадської думки.
  • створено інформаційний аудіоресурс про спортсменів, науковців, винахідників, композиторів, артистів, художників “Відомі українці”.
  • створено краєзнавчий ресурс «Спортивна гордість Тернопілля».
  • забезпечено відеотрансляції з усіх заходів великих форм.
  • кращі практики бібліотеки: участь волонтерів та бібліотекарів ТОБМ (команда «Файно разом») в національній арт-події «Молодь inUA», літературний онлайн челендж #читайвіршізtobmприурочений 150-річчю з дня народження Л.Українки, конкурс позитивного есе «Як карантин змінив моє життя» українською, англійською та німецькою мовами, квест читачів обласних книгозбірень “Знай наше. Знай наших”, приурочений Всеукраїнському дню бібліотек, навчальний семінар для очільників галузі культури ОТГ “Керівник культури – драйвер позитивних змін у громаді”.  

Кращі практики бібліотеки у 2023 році

  • Онлайн-курс «Інформаційна та кібербезпека». Навчання пройшли 70 осіб різного віку та роду занять.
  • Навчальний курс для категорії 45+ «Смартфон: від А до Я».
  • Семінар-тренінг для бібліотекарів «Новинна грамотність».
  • Спільна психологічно-розвантажувальна ініціатива бібліотеки та Товариства Червоного Хреста України «Арт-терапевтична допомога під час війни».
  • Ініціатива «Співзалежність»– тренінги, консультації для родичів/близьких залежних осіб (алкоголізм, ігроманія, наркоманія).
  • Просвітницька ініціатива «Діалоги, народжені війною».
  • Флешмоб-читання «Читаємо. Мріємо. Гуртуємось» (#читання_для_Перемоги)

Кращі ініціативи бібліотеки в 2023 році:

  • 24 квітня відбулося офіційне відкриття локації сучасного типу, естетичного дизайну, комфортних умов із якісним фондом сучасної української та зарубіжної літератури «Читай! Мрій! Дій!». Діяльність простору спрямована на популяризацію літератури, розвиток культурної та читацької компетентності юнацтва і молоді, дорослого населення, залучення їх до процесу читання.
  • Втілено просвітницьку ініціативу «(Не)Безпека»: комплекс заходів про розуміння цінності власного життя та здоров’я в умовах воєнного часу, навчання основним правилам поведінки в екстремальних ситуаціях, про безпеку онлайн і захист себе й близьких від інформаційних та кіберзагроз.
  • Продовжено співпрацю із Тернопільською обласною організацією Товариства Червоного  Хреста України задля реалізації ініціативи “Арт-терапевтична допомога під час війни”.
  • Організовано бібліоніч “Бібліотека – дім твоїх друзів”, “Татусеві читання”, 18 екскурсійних програм «Читаємо- перемагаємо!», мастрід #книга-лікує_

Багатий фонд літератури, якісна довідково-бібліографічна та технологічна база, привітне, комфортне середовище для роботи з книгою та змістовного проведення дозвілля, десятки креативних проектів, сотні цікавих заходів, тисячі задоволених і вдячних користувачів – результат праці не одного покоління відданих своїй справі людей, колективу професіоналів і однодумців під керівництвом директорів:

  • Самуйлик В.С. (з 1980 по 1993),
  • Хмурич М.В. (з 1993 по 2010),
  • Гук Л.С. (з 2011).