Крушельницька Ганна Амвросіївна народилася 18 серпня 1887 року в с. Біла, тепер передмістя Тернополя. Дівчинка була восьмою дитиною в сім’ї Амвросія та Теодори Крушельницьких. Ганна закінчила музичну школу «Товариства приятелів музики» в Тернополі, Вищий музичний інститут ім. М. Лисенка у Львові (клас Софії Козловської) та Міланську консерваторію в класі професора Данте Ларі. Ганна Крушельницька як яскравий представник італійської вокальної школи бельканто зарекомендувала себе гідною наступницею своєї сестри Соломії Крушельницької. Голос її дуже нагадував голос Соломії, та за артистичним талантом вона впевнено наближалася до неї.
Сценічну кар’єру розпочала студенткою Вищого музичного інституту як солістка хорів «Боян» і «Бандурист». Брала участь у ювілейному концерті з нагоди приїзду до Львова М. Лисенка (1903), у Шевченківських вечорах (1904-1906) у Чернівцях, Львові, Стрию та Заліщиках. На оперній сцені виступала у Львові. Варшаві, Римі, Мілані, Венеції, Вероні, Феррарі, Анконі, та інших містах. У творчому доробку співачки вісім оперних партій: Наталка («Наталка Полтавка» М. Лисенка), Оксана («Запорожець за Дунаєм» С. Гулака-Артемовського), Мімі («Богема» Д. Пуччіні). Мікаела («Кармен» Ж. Бізе), Ірис і Манон в одноіменних П. Масканьї і Ж. Масне, Зіглінда й Єлизавета в операх Р. Вагнера «Валькірія» і «Тангейзер». Знаменита італійська фірма «Фонотипія» здійснила запис ряду арій з класичних опер західноєвропейських композиторів у виконанні Г. Крушельницької.
З незмінно великим успіхом виступала Г. Крушельницька із сольними концертами в містах Прикарпаття. У концертному репертуарі були твори композиторів багатьох країн, романси та пісні С. Людкевича, В. Барвінського, Д. Січинського, О. Нижанківського, М. Лисенка, Я. Степового, П. Чайківського.
У 1921-23 рр. Г. Крушельницька – педагог вокалу й фортепіано у Вищому музичному інституті ім. М. Лисенка та Дрогобицькій музичній школі. До 1929 р. вона виступала на концертах у Львові, Дрогобичі, Гребневі, зокрема з Василем Барвінським як піаністом. Співала нові для її репертуару романси та пісні: «Не забудь юних днів», М. Лисенка, «Лився спів колись у мене», «Ой ще не всі умерли жалі», «Ой не співай пісень веселих», «Не беріть із зеленого лугу» Я. Степового; «Дума про Нечая» Д. Січинського, «Піду втечу», «Подайте вісточку», колискову «Спи, дитино моя» С. Людкевича, «Вечором у хаті», «В лісі» В. Барвінського, італійських композиторів: Кастельнуово-Тадеско «Пастушки» і «Прогулянка», Денца «Канцона», українські народні пісні та арії з опер.
Відомий львівський критик В. Садовський так охарактеризував талант Ганни Крушельницької: «Г. Крушельницька становить для нас уже й тепер поважний, справді європейський набуток. Голос її чарівно свіжий і м`який, а разом із тим сильний, рівний і широкий за діапазоном, емісія легенька, типово італійська, а інтонація просто ідеальна».
На жаль, через тяжку хворобу співачка була залишити сцену саме тоді, коли тільки-но зійшла на вершину слави. У 1939-1952 рр. проживала з сестрою С. Крушельницькою у Львові, де й померла 13 травня 1965 року. Похована на Личаківському цвинтарі.
Література
Визначні постаті Тернопілля [Текст]: біогр. зб. / уклад. О. Бенч, В. Троян. – Київ: Дніпро, 2003. – 231 с.
Діячі української музичної культури [Текст] : Крушельницька Ганна // Записки Наукового товариства ім. Т. Шевченка. Праці Музичної комісії. – Львів, 1993. – Т. ССХХVІ. – С. 415-416.
Крушельницька Ганна Амвросіївна (1887-1965) [Текст] – українська співачка // Музична Тернопільщина : бібліогр. покажч. / уклад. В. Я. Миськів. – Тернопіль, 2008. – С. 122.
Медведик П. 125 років від дня народження Ганни Амвросіївни Крушельницької – української співачки, педагога [Текст] / П. Медведик, М. Головащенко // Література до знаменних і пам’ятних дат Тернопільщини на 2012 рік : бібліогр. покажч. Вип. 22 / Упр. культури Терноп. облдержадмін., Терноп. обл. наук. б-ка ; уклад. М. Друневич ; ред. О. Раскіна. – Тернопіль : Підруч. і посіб., 2011. – С. 52-53.
Мельничук Б. Наймолодша із сузір’я Крушельницьких [Текст] : 18 серпня – 130 років від дня народження Ганни Крушельницької / Б. Мельничук // Вільне життя. – 2017. – 18 серп. – С. 5.
Ганна Крушельницька. Сестра великої Соломії [Текст] / упоряд. Н. Зюбровська ; ред. У. Ванчура. – Тернопіль : Джура, 2008.