( до 300 – річчя з дня народження)
З – поміж великих імен, якими може
пишатися перед світом український народ,
називаємо ім’я Григорія Сковороди,
нашого перворозуму, великого просвітителя,
бунтівливого мудреця.
Павло Загребельний
Григорій Савич Сковорода (1722-1791) – видатний український філософ, богослов, поет, педагог. Він був знавцем античності й середньовіччя, володів латинською старогрецькою, староєвропейською, польською, німецькою мовами.
Мандруючи Україною і світами Григорій Савич цікавився життям, звичаями, мистецтвом, віруваннями інших народів, вкраплював у свої твори враження від побаченого й почутого. Його пісні стали народними, а діалоги, трактати й притчі дали могутній поштовх для розвитку філософської думки не лише на Україні, а й в інших країнах. Сковороду вважають зачинателем жанру байки.
На віртуальній виставці “Григорій Сковорода – великий філософ і мислитель” представлені трактати, діалоги, притчі та байки оригінальні та в перекладі сучасною українською мовою, що складають “золотий фонд” Сковородинської спадщини. Виставка складається з 2-х розділів: “Творча спадщина Г. Сковороди” та “Григорій Сковорода – філософ, письменник, педагог”.
I. Творча спадщина Г. Сковороди
Сковорода, Г. Твори [Текст] = Works in two volumes : у 2 т. Т. 1 : Поезії. Байки. Трактати. Діалоги / Г. Сковорода. – Київ : Обереги, 2005. – 527 с. – (Київська бібліотека давнього українського письменства).
До двотомника творів Г. Сковороди увійшли поезії, байки, притчі, філософські трактати й діалоги, переклади й листи видатного українського письменника-гуманіста, філософа і мислителя, просвітителя і педагога, предтечі нового українського письменства. Написані книжною староукраїнською мовою і вперше повністю перекладені на нову українську літературну мову, вони відкривають сучасному читачеві дивосвіт думок і образів великого народного любомудра.
Сковорода, Г. С. Твори [Текст] : для ст. шк. віку / Г. С. Сковорода ; худож. оформ. І. Гаврилюка. – Київ : Веселка, 1996. – 271 с.
Дане зібрання творів висвітлює філософські й естетичні погляди видатного мислителя, педагога, мандрівного філософа і просвітителя. До книги ввійшли вірші, байки, найвиразніші фрагменти діалогів і трактатів, притчі, листи, перекладені з латинської на сучасну українську мову. Григорій Сковорода зумів сказати своїм сучасникам своє чесне, виважене й мудре слово і це слово почули наступні покоління.
Сковорода, Г. Вибрані твори [Текст] / Г. Сковорода. – Харків : Прапор, 2007. – 381 с.
До збірника великого поета й філософа Григорія Сковороди (1722-1794) ввійшли цикли “Сад бежественних пісень”, “Харківські байки”, діалоги “Нарцис”, “Розмова про стародавній світ”, “Розмова п’яти подорожніх про справжнє щастя в житті”, “Алфавіт миру”, “Боротьба архистратига Михайла із Сатаною”, “Суперечка біса з Варсавою”, притчі “Вдячний Єродій”, “Убогий Жайворонок”. Їх подано за автографами, найкращими списками й першодруками, а також уперше в історії видань творів Сковороди оснащено належними науковим апаратом.
Сковорода, Г. Байки Харківські [Текст] / Г. Сковорода. – Львів : Terra Incognita, 2019. – 107 с. – (Українська езотерика).
Книга говорить з читачем багатьма голосами і багатьма мовами. 30 байок Григорія Сковороди, написані староукраїнською мовою у 70-х роках XVIII століття, перекладені сучасною українською Назаром Федораком та проілюстровані творчою майстернею «Аґрафка». Сковорода до кожного з текстів написав своє ж пояснення силу і у книзі ці сили посідають рівнозначно важливе місце з байками й ілюстраціями.
Сковорода, Г. С. Вірші. Пісні. Байки. Діалоги. Трактати. Притчі. Прозові переклади. Листи [Текст] / Г. С. Сковорода. – Київ : Наук. думка, 1983. – 541 с.
Основу літературної спадщини Сковороди становлять два збірники, віршовій ( «Сад божественних пѣсней») и прозові ( «Байки Харьковскія»). У 60-ті роки він створив ряд других віршів та пісень, здебільшого пов’язаних з викладання поетики у Харківському колегіумі. Місце Сковороди в українській літературі візначається не тільки його внеском у розвиток особистої поезії, віршової та прозової байки, а й художньо-літературною вартістю його філософських творів – діалогів та притч.
Сковорода, Г. Життя наше – це подорож [Текст] / Г. Сковорода ; упоряд. і пер. В. Шевчук. – Львів : Апріорі, 2021. – 271 с. : іл. – Вид. присвячене 30-й річниці Незалежності України.
Унікальність видання в тому, що тут чи не вперше зібрані в одній книзі художні твори видатного філософа в повному їхньому обсязі з додачею вибраних упорядником з різних текстів (і художніх, і філософських афоризмів, які сягають вершин афористики. Книга містить грунтовну розвідку В. Шевчука про письменницьку спадщину Г. Сковороди та біографію, написану учнем філософа М. Ковалинським.
Система ілюстрацій відбиває образотворче бачення світу XVIII століття.
Сковорода, Г. Найкраще [Текст] / Г. Сковорода. – Львів : terra Incognita, 2018. – 319 с.
До вибраних творів українського любомудра XVIII століття Григорія Сковороди у перекладі сучасною українською мовою увійшли трактати, діалоги,притчі та байки, що складають «золотий фонд» сковородинської спадщини й містять головні ідеї його духовного вчення.
Сковорода, Г. С. Пізнай в собі людину [Текст] / Г. С. Сковорода. – Львів : Світ, 1995. – 527 с.
Україна знову стала на шлях духовного відродження. Багато людей повертаються до Бога, читають Біблію. Читають… та чи розуміють? Гадаємо, що у цьому їм допоможе «любитель священної Біблії» Григорій Сковорода, який заговорив у цій книзі зрозумілою сучасною українською мовою. Із всього творчого доробку мислителя тут найбільш повно представлені його діалоги й трактати, в яких дається роз’яснення «Святого письма», розуміння Бога, Всесвіту, Людини. Вперше друкується переклад біографії Г. Сковороди, що її скомпонував його друг і учень М. Ковалинський.
Сковорода, Г. Повна академічна збірка творів [Текст] / Г. Сковорода ; за ред. Л. Ушкалова. – Харків : Майдан, 2016. – 1398 с.
Це перше видання творів великого українського поета й філософа Григорія Сковороди (1722–1794), здійснене в належному академічному форматі. Воно стане цінним джерелом для філософів, літературознавців, мовознавців, культурологів, педагогів, богословів та інших фахівців, які вивчають творчість Сковороди, надійним підґрунтям для перекладів його творів іншими мовами, для підготовки популярних видань тощо.
Сковорода, Г. С. Розмова про істинне щастя [Текст] / Г. С. Сковорода. – Харків : Прапор, 2002. – 271 с.
Книгу склали поезії, байки, філософські трактати, діалоги, притчі та афоризми великого українського мислителя, богослова, філософа, письменника-гуманіста, просвітителя і педагога Г. С. Сковороди. Написана книжною староукраїнською мовою, тут вони подаються в перекладі новою українською мовою.
Сковорода, Г. С. Сад божественных пъсней [Текст] : вірші, байки, діалоги, притчі / Г. С. Сковорода ; упоряд., авт., передм., та прим . В. А. Деркач. – Київ : Дніпро, 1988. – 319 с. – (Бібліотека української класики “Дніпро”).
Видатний письменник, філософ, гуманіст і просвітитель, представник демократичної культури українського народу (1722-1794) порушував животрепетні питання суспільного життя свого часу, гостро критикував панівні класи, мертву схоластику офіційної церкви.
II. Григорій Сковорода – філософ, письменник, педагог
Багалій, Д. І. Український мандрований філософ Григорій Сковорода [Текст] / Д. І. Багалій. – 2-е вид. – Київ : Обрій, 1992. – 469 с.
Монографія академіка Дмитра Багалія про Григорія Сковороду – найкраща в сковородинознавстві. Видано її було єдиний раз у 1926 році мізерним тиражем, і вона одразу стала бібліографічною рідкістю, раритетом на рівні з давніми фоліантами.
Горбоносов, В. Дорогами Сковороди. Слобідська Україна [Текст] : кн.-подорож меморіальними місцями та архів. док., пов’язаними з ім’ям Григорія Савича Сковороди, 1759-1794 рр. / В. Горбоносов, А. Парамонов. – Харків : Харків. приват. музей міської садиби ; Точка, 2022. – 131 с.
Книга присвячена подорожам Слобідською Україною по місцях, де ходив, бував і подовгу жив у XVIII столітті Григорій Савич Сковорода. Це колишні маєтки, колишні й нинішні монастирі, села і старі дороги. Маршрут прокладено за давніми мапами та іншими архівними документами. Автори уникають міфології, пов’язаної з ім’ям Сковороди, між тим ставлять нові питання, які потребують подальших досліджень. У книзі суттєво доповнені біографії учнів та друзів Сковороди у Харкові. Багато подробиць ніби переносять читача у XVIII століття.
Драч, І. Ф. Григорій Сковорода [Текст] : біогр. повість / І. Ф. Драч, С. Б. Кримський, М. В. Попович ; під ред. В. М. Нічик. – Київ : Молодь, 1984. – 212 с.
У книзі розповідається про життя і діяльність Григорія Сковороди — гуманіста, поета, філософа і просвітителя другої половини XVIII століття.
Єшкілєв, В. Усі кути Трикутника [Текст] : апокриф мандрів Григорія Сковороди / В. Єшкілєв. – Київ : Академія, 2012. – 244 с. – (Автографи часу).
Головний герой роману — зовсім юний Григорій Сковорода, якого вабили мандри з їх пригодами, містичні вчення, таємні знання. Подорожуючи Австрією та Італією, він потрапив у вир карколомних подій, що змінили політичну карту Європи напередодні Семирічної війни. Тоді він ще не був письменником, ніхто не знав його як філософа. Володимир Єшкілєв пропонує не життєпис, а художній роман, в основі якого — пригода. І цього разу він не зраджує собі в намаганні по-своєму роздивитися малодосліджені сторінки української історії.
Наш перворозум. Григорій Сковорода на портреті і в житті [Текст] : фотокнига. – Київ : Спалах, 2004. – 177 с.
Фотокнига «Наш перворозум» – продовження низки видань, що їх започаткувало видавництво «Спалах» про славетних діячів історії та культури України. Загадкова постать великого українського філософа Григорія Савича Сковороди приваблювала багатьох дослідників. Проте автори цієї книги – відомі журналісти, лауреати Національної премії України імені Тараса Шевченка – Володимир Стадниченко й Микола Шудря знайшли самобутню художню форму, де у витонченій ліричній манері і водночас глибинно відтворено добу, на тлі якої розгорталися події із життя Г. С. Сковороди, означені скупими документальними свідченнями, багатющим ілюстративним матеріалом стосовно його сучасників, місць, де народився й перебував він – від Слобожанщини й до Угорщини, Чехії, Словаччини, Польщі, Німеччини, Італії.
Осмир Сучасність мудрости Г. Сковороди [Текст] : світоглядний нарис / Осмир, О. Банах. – Львів : Літ. та мистецтво, 2020. – 135 с.
За визнанням ЮНЕСКО, Г. С. Сковорода входить у п’ятірку найвизначніших мудреців всіх часів і народів. Автори світоглядного нарису вдало зіставили мудрість Г. Сковороди із новітніми науковими дослідженнями і релігійними основами, адже таким чином визначається Істинність того чи іншого твердження, науки і дійсности. І з цього погляду Сковорода є неперевершеним, бо поєднання релігії, науки і філософії є саме тим чинником, який має витворити нові парадигми, нові світоглядні основи, що сьогодні є найбільш актуальним у зв’язку із критичним станом людської цивілізації.
Стадниченко, В. Іду за Сковородою [Текст] : сповідь у любові до вчителя / В. Стадниченко. – Київ : Криниця, 2002. – 172 с.
Народний навчитель. мисленик І поет Григорій Сковорода залишив дорогоцінний заповіт: власноручний список своїх творінь і короткий напис на розгадку наступним поколінням «Світ ловив мене, але не спіймав». Усебічно перемислений і прокоментований мудрець усе ж залишався – невловимим. Автор книги теж не встояв перед монливою постаттю на горизонті, знявся із щоденного припуття й радісно пішов за Сковородою…
Григорій Сковорода від А до Я [Текст] / тексти Л. Ушкалов ; граф. опрацювання Л. Стецькович, В. Стецькович. – Львів : Вид-во Старого Лева, 2019. – 71 с. : іл.
Видання присвячене видатному українському філософу і педагогу Григорію Сковороді. Отримавши чудову освіту, Григорій Сковорода, проте обрав для себе досить не типове життя. У цій книзі розповідається про життєві та філософські принципи, якими він керувався і які викладав у своїх численних працях. Розповідається в книзі також про його роль у якості вчителя, зокрема про те, як він навчав своїх вихованців. Про все це та багато іншого написав літературознавець Леонід Ушкалов, який досліджував життєвий і творчий шлях Григорія Сковороди протягом багатьох років.
Ушкалов, Л. Григорій Сковорода [Текст] / Л. Ушкалов. – Харків : Фоліо, 2013. – 123 с.
Григорій Сковорода (1722 – 1794) – один з найбільших і найзагадковіших християнських філософів світу, чиї твори й зараз привертають увагу читачів, що намагаються наблизитися до глибинних витоків “мандрівного філософа” й осягнути всю незбагненну мудрість його містики.
Ушкалов, Л. Ловитва невловного птаха: життя Григорія Сковороди [Текст] / Л. Ушкалов. – вид. 2-ге. – Київ : Дух і Літера, 2017. – 363 с. – (Постаті культури).
У цій книзі на основі багатого джерельного матеріалу подано біографію українського філософа й богослова Григорія Сковороди (1722–1794). Утім, це не лише життєпис видатної людини – тут постає яскравий образ України XVIII століття. Одинадцять розділів книги, в яких змальовано життя Сковороди, обрамлені двома окремими сюжетами – Prelude та Finale, що покликані надати біографії Сковороди якомога більшої глибини, а також показати його першорядну роль в українській духовній традиції.
Чижевський, Д. Філософія Г. С. Сковороди [Текст] / Д. Чижевський. – Харків : Прапор, 2004. – 270 с.
У своїй книзі Чижевський на багатому джерельному матеріалі досліджує засади сковородинської метафізики, антропології, гносеології, етики. Деякі тези, що їх уперше висунув і обґрунтував Чижевський, як-от думка про те, що творчість Сковороди є «коментарем» до Святого Письма, що вона посутньо пов’язана з містичною традицією, а найвиразнішими прикметами сковородинського «барокового стилю» є антитетичність і символізм, з часом перетворилися на усталені сюжети академічної сковородіани.