(до 80 – річчя з дня народження)
Митець потрібен своєму народові та й усьому світові тільки тоді, коли його творчість зливається з криком його нації.
Василь Стус
Василь Стус (1938-1985) – український поет, прозаїк, літературознавець, перекладач, правозахисник, борець за незалежність України, член Української Гельсінської Групи, Лауреат Державної премії ім. Т. Шевченка, Герой України (посмертно).
Василь Стус народився 6 січня 1938 р. на Вінниччині. Згодом родина Стусів переїхала на Донбас.
З дитинства Василь по-особливому ставився до української мови, постійно розмовляв нею в повсякденному житті. Після закінчення педагогічного інституту в Донецьку та армії він викладав українську мову та літературу в школі Горлівки, у той час коли радянська влада витісняла її та забороняла.
Василь Стус за кілька днів до першого арешту, який стався 12 січня 1972 року, разом із друзями-письменниками ходили різдвяним вертепом у Львові. Так вони протестували проти політики заборони українських національних традицій. При арешті у нього вилучили понад 500 оригінальних віршів, десятки статей, переклади поезій.
Із 47 років життя – щонайменше 13 р., Василь Семенович провів у слідчих ізоляторах, камерах-одинаках, карцерах та на каторжній роботі.
Адвокатом на другому судовому процесі Василя Стуса був відомий нині проросійський політик Віктор Медведчук.
Помер представник українського культурного руху шістдесятників 4 вересня 1985 року під час другого терміну в таборах.
Вірші Василя Стуса не лише відзначаються ліричністю та мелодійністю, вони — справжня світова спадщина, голос протесту, символ боротьби.
До віртуальної виставки «Василь Стус – людина, поет, легенда», яку пропонує бібліотека, ввійшли твори, що є золотим спадком вітчизняної літератури. Підібрані книги дають можливість ознайомитися з життєвим і творчим шляхом В. Стуса, показами свідків, спогадами рідних і друзів про нього.
Виставка складається із 2-х розділів.
I. Твори Василя Стуса
Стус, В. С. Вибране [Текст] : поезії / В. С. Стус. – Донецьк : Донбас, 1998. – 203 с.
Василь Стус — явище в українській літературі. В неймовірно тяжких, нелюдських умовах таборів він зумів зберегти гармонію життя й поезії завдяки месіанській вірі в моральний абсолют. В його творах рідкісна в світовому письменстві неподільність поезії й долі, дивовижна духовна глибина особистості.
Стус, В. С. Вечір. Зламана віть [Текст] : вибране / В. С. Стус. – Київ : Дух і літера ; Задруга, 1999. – 382 с.
До книги “ Вечір. Зламана віть” ввійшли вибрані твори Василя Стуса — вірші з ранніх збірок (“Круговерть”, “Зимові дерева” та “Веселий цвинтар”), “Палімпсести” (Магаданська версія) та інші твори цього періоду, вибране листування та нотатки “З таборового зошита”. Магаданська версія збірки “Палімпсести” в повному обсязі друкується вперше.
Стус, В. С. Вікна в позапростір [Текст] : вірші, ст., листи, щоденникові записи : для ст. шк. віку / В. С. Стус. – Київ : Веселка, 1992. – 254 с.
Із віршів, статей, щоденникових записів, епістолярної спадщини Василя Стуса, лауреата Державної премії імені Т. Г. Шевченка, постане перед читачем повнокровний образ полум’я ного сина України, Поета страдницької долі, який завжди йшов шляхом правдиі заплатив за це життям. За словами сина В. Стуса, «від постійної граничної вимогливості до себе – значний максималізм його оцінок, особливо в період 1981-1985 рр. Оцінок часто не виправданих, занадто різких, але завжди справедливих за вищим, «бетговенським» рахунком: митець кидає виклик цілому світу, мусить ламати встановлені канони й витворювати власний, ні за що не схожий світ, і коли творцю вдається зберегти прицьому «чисту ій безгрішну душу» – він Людина, Митець, Бог, бо першопочаток його розуміння світу лежить у ньому».
Стус В. Золотокоса красуня : вірші /Василь Стус ; упордя. Д. Стус. – Київ : Слово і час, 1992. – 48 с.
До цієї збірки увійшли найкращі на думку упорядника вірші відомого українського поета Василя Стуса. Щонайменше половина цих віршів не друкувалася до недавнього часу, бо знаходилася в архівах КДБ.
Стус, В. С. Листи до сина [Текст] / В. С. Стус. – Івано-Франківськ : Лілея НВ, 2001. – 184 с.
У книзі вірші й переклади постають уперемішку з документами доби, пізнішими відгуками науковців і, найголовніше, — листами Стуса до рідних (протягом останніх років то був взагалі чи не єдиний жанр, у якому дозволялося писати в’язневі пермського концтабору, — вірші та переклади було заборонено). І відтак ці листи стали не тільки приголомшливим документом доби, а й одним із вершинних надбань епістолярного жанру в усій світовій літературі. Вони далеко переросли рамки конкретних адресатів — поетових рідних, з якими листуватися було дозволено. І сьогодні вони сприймаються як послання Василя Стуса всьому людству — нарівні з його віршами (втім, хтозна, — можливо, й писалися вони не в останню чергу саме з такою метою).
Стус, В. С. Листи у вічність… [Текст] / В. С. Стус. – Донецьк : БАО, 2012. – 271 с.
Василь Семенович Стус (1938-1985) — великий український поет-класик, творчість і доля якого викликають щире захоплення та глибоку повагу. Трагічна, велична й вічна постать поета, що сам на сам змагався з несвободою і невіглаством, є певним уособленням усієї духовної історії нашого народу.
До збірки ввійшли твори Василя Стуса, що є золотим спадком вітчизняної літератури.
Стус, В. Небо. Кручі. Провалля. Вода [Текст] / В. Стус ; упоряд. Д. Стус. – Львів : Вид-во Старого Лева, 2016. – 409 с.
Перед вами книга віршів, перекладів, статей і листів, які є найважливішими для художньо-естетичного світогляду Василя Стуса, одного з найтрагічніших і найглибших українських поетів ХХ століття. Небо. Кручі. Провалля. Вода. Символічні стихії, в яких і з якими поет жив, боровся, розчинявся, змагався, творив – проорюючи власною долею, віршами, світоглядним вибором глибоченну межу між обивательським і пристосуванським існуванням і гранично чесним життям із собою, в собі, над собою.
Стус, В. С. Палімпсест [Текст] : вибране / В. С. Стус. – 2-ге вид. – Київ : Факт, 2006. – 431 с.
«Палімпсест» – найповніша збірка вибраного, де зібрано коли не все найкраще (бо слабких віршів поет фактично не має), то, принаймні, все найяскравіше з його творчого доробку.
Стус, В. С. Під тягарем хреста [Текст] : поезії / В. С. Стус. – Львів : Каменяр, 1991. – 158 с.
У збірку увійшли поезії, написані у різні роки.
Стус, В. С. Поезії [Текст] / В. С. Стус. – Київ : Рад. письменник, 1990. – 222 с.
Протягом довгого часу вилучена з літературного життя, сьогодні поезія Василя Стуса (1938—1985 рр.) повертається до читачів, її публікують газети й журнали, народжуються пісні на вірші поета, його твори входять до сценічних вистав… Книгу «Дорога болю» складено з уцілілих рукописів і списків поезійВ. Стуса, які збереглися в рідних та друзів поета.
Стус, В. С. Час творчості [Текст] = Dichtenszeit / В. С. Стус. – Київ : Дніпро, 2005. – 701 с. – (Бібліотека Шевченківського комітету).
Сьогодні вже важко уявити українську поезію другої половини минулого століття без постаті Василя Стуса – поета, критика, літературознавця, мислителя, правозахисника… Книга вибраного – амбітна спроба представити не лише різні етапи творчих шукань, а й вершинні здобутки письменника в різних жанрах.
II. Незламний і гордий Василь Стус
Дзюба, С. Заборонений [Текст] : Історія життя і боротьби Василя Стуса : роман / С. Дзюба, А. Кірсанов. – Харків : Фабула, 2019. – 175 с.
Колишній аспірантці, яка працювала над дисертацією про життя і творчість видатного поета Василя Стуса, а нині за волею обставин стала медсестрою, запропонували доглядати помираючу від важкої хвороби жінку. Як виявилося важкохвора у минулому була полковником КДБ і багато разів зустрічалася зі Стусом, особливо в останні дні його життя.
У романі надзвичайно насичено змальовано життя поета на його рідній Донеччині, в оточенні друзів, педагогів і літераторів, і в концтаборі – де утримували в’язнів совісті,ставлячи їм у провину їхні переконання. Чимало уваги приділено у романі й долі останньої рукописної збірки поета.
Дорошенко, О. Василь Стус [Текст] / О. Дорошенко. – Харків : Антологія, 2015. – 127 с.
Трагічна доля судилася Василю Стусу (1938—1985) — талановитому українському поету, прозаїку, перекладачу, літературознавцю, правозахиснику, одному з найактивніших представників українського культурного руху 1960-х років. Він був людиною, не здатною на компроміси, яка завжди йшла шляхом правди і заплатила за це власним життям, людиною, яка з гідністю казала про себе: «…Голови гнути я не збирався, бодай що б там не було. За мною стояла Україна, мій пригноблений народ, за честь котрого я мушу обставати до загину».
Молода нація [Текст] : альманах : вип. присвяч. Василеві Стусу / ред. О. Обертас. – Київ : Смолоскип, 2006. – 400 с.
Матеріали, представлені у цьому збірнику, є наслідком роботи наукової конференції «Василь Стус. Двадцять років після смерті: сучасне сприйняття та переосмислення», яка відбулася 3 лютого 2006 р.
Збірник складається з наукової частини, куди ввійшли філософські, літературознавчі й мовознавчі дослідження, а також дослідження епістолярії поета.
Не відлюбив свою тривогу ранню… [Текст] : В. Стус : спогади, ст., листи, поезії / упоряд. О. Ю. Орач. – Київ : Укр. письменник, 1993. – 400 с.
Василь Стус повернувся на Україну… Через чотири роки по смерті. Його прах перевезено з табірного цвинтаря, що за Уралом, до Києва, на Байкове кладовище. Усе життя йшов він до свого народу, ніс на плечах тяжкий хрест правди і сумління, ішов, знаючи, що сходить — на Голгофу.
До книги увійшли спогади друзів поета, товаришів по ув’язненню, уривки з листів, вірші, фотодокументи.
Нецензурний Стус [Текст] : у 2 ч. Ч. 1 / упоряд. Б. Підгірний. – Тернопіль : Підруч. і посіб., 2002. – 336 с.
У цій книзі зібрано спогади широкого кола людей, які найкраще знали Василя Стуса. У цих спогадах вимальовується трохи інший образ поета, ніж твориться зараз у масовій свідомості.
Справа Василя Стуса [Текст] : зб. док. з архіву колишнього КДБ УРСР / уклад. В. Кіпіані. – Харків : Vivat, 2020. – 687 с.
Правда про кримінальну справу, життя і смерть Василя Стуса. У книжці зібрано архівні документи з кримінальної справи Василя Стуса, покази свідків, листи поета з тюрми, спогади його рідних та друзів. Ознайомившись із наведеними матеріалами, читачі дізнаються про невідомі факти щодо життя, ув’язнення та загибелі Стуса, які досі охороняли під грифом “Секретно”.
Василь Стус: Поет і Громадянин [Текст] : книга спогадів та роздумів / упоряд. В. Овсієнко. – Київ : КЛІО, 2013. – 683 с.
До цього видання увійшли спогади та роздуми друзів, знайомих і родичів, які вважали своїм обов’язком зберегти правдивий його образ для майбутніх поколінь. Хтось написав чи розповів по свіжому сліду, і ці свідчення найцінніші, інші – з відстані часу, і це виважені оцінки. Поет і Громадянин – це не дві різні його іпостасі. Це цілісна Особистість не лише національного, а вселюдського масштабу. У цьому переконуєшся, читаючи свідчення й оцінки людей різних національностей і різного світогляду.
Стус, В. Феномен доби [Текст] : сходження на Голгофу слави / В. Стус. – Київ : Знання, 1993. – 96 с.
Книга «Феномен доби» написана в 1970—1971 рр. Упродовж двох десятиліть рукопис її пролежав в архівах КДБ. Уявляєте силу її смислового заряду? Літературна праця підривала безпеку наймогутнішої на планеті держави, найдемократичнішої в світі країни. Так і було сказано у вироку Київського обласного суду: ворожа, антирадянська, націоналістична.
Такий твір міг написати тільки В. Стус, і він його написав, одержавши в нагороду тюрми, табори, заслання, розплатившись за нього власним життям.