(до 90 – річчя з дня народження)
Якою буде наша рідна Україна – залежить від нас. Від кожного з нас
Бл. Любомир Гузар
Любомир Гузар (1933-2017), патріарх-предстоятель Української Греко-Католицької Церкви, український релігійний діяч. Він був і залишається моральним авторитетом для кількох поколінь українців.
Любомир Гузар народився 1933 року у Львові. Вже 1944 року почалася його велика мандрівка країнами. Родина переїхала до Австрії. Потім була Америка, де він здобув богословську освіту та став священником, а також Італія, де патріарх Йосип Сліпий висвятив Любомира Гузара на єпископа.
До рідного Львова Блаженніший повернувся лише за півстоліття.
У 2001 році Любомир Гузар був обраний главою Української Греко-Католицької Церкви, яку він очолював 10 років.
Патріарх спілкувався українською, польською, німецькою, англійською та італійською класичними і літургійними мовами, а також є автором шести книг.
Блаженніший нагороджений чотирма державними вищими нагородами: Орденом князя Ярослава Мудрого III ст., Орденом князя Ярослава Мудрого IV ст., Орденом князя Ярослава Мудрого V ст., та Орденом “За заслуги” III ст.
З нагоди дня народження Блаженнішого Любомира Гузара пропонуємо вашій увазі віртуальну виставку книг, яка неодмінно допоможе вам відкрити для себе багатогранну постать патріарха і пізнати його мудрість.
Блаженніший вуйко Любко [Текст]. – Львів : Свічадо, 2017. – 207 с.
До книжки увійшли спогади про Блаженнішого Любомира Гузара, авторами яких є люди різного віку, професій, національностей і віровизнань. Відверто, зворушливо, смішно, влучно, без пафосу, простими словами про Людину великого серця — так коротко можна охарактеризувати ці щирі оповіді.
Блаженніший Любомир [Текст] : Думки у спадок. – вид. 2-ге, випр. – Львів : Свічадо, 2018. – 111 с.
Збірник цитат Блаженнішого Любомира Гузара, який складається з його висловлювань, показує засяг справді пастирського думання предстоятеля УГКЦ про свій народ та людину взагалі. У тих згустках думок можна побачити маштаб постаті Глави Церкви і зрозуміти причину того авторитету, який він мав не лише серед греко-католиків, а й в усьому українському суспільстві.
Гузар на кожен день [Текст] / уклад. О. Климончук ; худож.-оформ. Л. П. Вировець. – Харків : Фоліо, 2021. – 415 с.
До нього дослухалися всі — малі й дорослі, його поради шукали президенти і патріархи. Мудрі настанови та міркування Блаженнішого Любомира Гузара, його поради українцям увійшли до нашого унікального видання. Завдяки відеоматеріалам, доступним за QR-кодами, можна почути голос цієї доброї і мудрої людини.
Гузар, Л. Про гріхи і чесноти [Текст] / Л. Гузар. – Харків : Фоліо, 2018. – 141 с.
Книжку про людські чесноти й пороки Блаженніший Любомир написав наприкінці свого земного буття. Він часто цікавився – як просуваються справи з підготовкою до друку, проте так і не встиг побачити її. У легкій і доступній манері автор ділиться власним баченням рис, притаманних окремій особистості та суспільству загалом, вказує, як позбутися вад, а також як розвинути в собі те краще, дароване нам Богом, що є в кожному з нас.
Гузар, Л. Спогади [Текст] / Л. Гузар. – Київ : Портал, 2023. – 415 с.
Книжка спогадів Любомира Гузара укладена на основі розмов, записаних на його прохання в 2014–2016 роках. Це пряма мова самого Патріарха, його особисте звернення до читачів. У тексті зафіксовано історію життя Любомира Гузара — дитинство в міжвоєнній Україні, юні роки в Австрії, дорослішання й пошук покликання в Америці, чернече служіння в Італії та зрештою повернення в Україну після відновлення незалежності. Однак це не тільки розповідь про події, а й духовна та інтелектуальна біографія. Книгу проілюстровано фотографіями з приватних архівів, чимало з них опубліковано вперше.
Климончук, О. Любомир Гузар [Текст] / О. Климончук. – Харків : Фоліо, 2020. – 121 с.
Блаженніший Любомир Гузар — український релігійний діяч, патріарх-предстоятель Української греко-католицької церкви, яку очолював протягом 10 років. За цей час зумів перенести осередок зі Львова до столиці, надавши конфесії загальноукраїнського масштабу. У 2005 році був одним із кандидатів на ватиканський престол. Він став першим главою в історії УГКЦ, який добровільно зрікся своїх повноважень. Його за життя визнали великим, проте немає такого мірила, яким би можна було осягнути вплив Блаженнішого Любомира на порозуміння між християнами, на самоусвідомлення українського суспільства, зрештою, на ті події кінця ХХ — початку ХХІ століття, що створили сучасну Україну.
Коляда, І. Блаженніший Любомир Гузар: “Мудрець сердець нашої нації” [Текст] / І. Коляда, О. Реєнт ; НАН України, ін-т історії України НАН України. – Київ : Парлам. вид-во, 2023. – 436 с.
У книзі вперше у науково-популярному стилі з використанням широкого кола джерел та літератури висвітлено етапи життя і церковної та громадської діяльності митрополита УГКЦ Блаженнішого Любомира, зокрема дитячі та шкільні роки у період з 1939 р. (включення Західної України до складу УРСР, роки нацистської окупації західноукраїнських земель) до перебування в австрійському таборі «Ді-Пі» (1944-1948 рр.); роки навчання і еміграції у США (1949-1958); перебування в Італії (1969-1993 рр.); роки діяльності в Україні (1993-2017 рр.) і як очільника УГКЦ, і як кардинала — емерита. Авторами окремо звернуто увагу на вплив родини, особистостей митрополита Андрея Шептицького та патріарха УГКЦ Йосипа Сліпого на формування особистості Любомира Гузара, психологічний та особистісний портрет Блаженнішого Любомира.
Опанасенко, О. Любомир Гузар [Текст] / О. Опанасенко. – Київ : ІРІО, 2019. – 141 с.
Перед вами історія життя Любомира Гузара, який пережив німецьку окупацію й став свідком безчинств енкаведистів, одначе жорстокість катів не вбила в його серці безмежної любові до людей. На роки юності йому випала важка доля емігранта, але впродовж усього свого життя Гузар мріяв повернутися в Україну — і таки здійснив свою мрію. Він вивів українських греко-католиків із багаторічного підпілля й став патріархом Української греко-католицької Церкви. Він був єпископом, письменником, викладачем, та передусім — Людиною.
Три дороги [Текст] : бесіди Блаженнішого Любомира Гузара з журналістами / упоряд. К. Щоткіна. – Львів : Друк. куншти, 2013. – 119 с.
У виданні зібрано бесіди Глави Української Греко-Католицької Церкви у 2001-2011 роках Блаженнішого Любомира Гузара з журналістами, зокрема фрагменти його аудіокниг, назви яких співзвучні із розділами цього видання: ” Дорога до себе”, ” Дорога до ближнього” і ” Дорога до Бога”. Автор відповідає на низку актуальних запитань із різних сфер людського життя, які турбують кожного українця. Архієпископ дає поради читачам, як у сучасному світі – для якого характерне знецінення духовних вартостей, пов”язане з надмірним зацікавленням матеріальними благами, – сприймати самих себе, будувати стосунки з ближніми і з Господом Богом. Його “рецепти”, які спираються на християнські принципи, зрозумілі, цікаві та переконливі – вони походять із життя і призначені для практичного застосування.
Щоткіна, К. Любомир Гузар. Хочу бути Людиною [Текст] / К. Щоткіна. – Харків : Vivat, 2017. – 269 с. : іл.
Доля Блаженнішого Любомира Гузара – одна з біо/географій, які відкривають перед нами Україну, що існувала, здається, всупереч самій історії. Без грунту під ногами, без надії знайти свою “землю обітовану”, без будь-якої підтримки ззовні – навіть навпаки, наперекір оточенню. Тримаючись лише вірою. Чи, може, просто мрією.