(1983-2019)
Єфрем Гасай – український історик, краєзнавець, публіцист, дослідник історії Тернопільщини в роки Першої та Другої світових воєн.
Єфрем Гасай народився 1 квітня 1938 року в селі Токах, нині Тернопільського району Тернопільської області. У 1973-1978 роках навчався на історичному факультеті Кам’янець-Подільського педагогічного інституту (нині Кам’янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка). У 1964-1972 роках працював старшим інструктором курсів цивільної оборони. У 1973-1989 роках – старший науковий співробітник Тернопільського обласного краєзнавчого музею, від 1989 року – старший науковий редактор, від 1993 року завідувач наукової редакції «Книги Пам’яті Тернопільської області». 17 років вчений пропрацював у Тернопільському обласному краєзнавчому музеї, де вивчав період війни. Відтак зацікавився знаменитими воєначальниками, які воювали на Тернопіллі і, зокрема, у його селі. Аби зібрати свідчення чи не з перших вуст, Єфрем Гасай побував в їхніх родинах, спілкувався із дружинами воєначальників.
Важливою діяльністю Єфима Гасая був пошук пропалих без вісті. Завдяки невтомним старанням тернопільського слідопита сотні родин фронтовиків дізналися, де похоронені їхні родичі, десятки вихованців дитячих будинків знайшли своїх батьків. Його праця, якій він присвятив своє життя, була воістину унікальною.
Найбільш характерні й пам’ятні нариси надруковано в його книзі «Не втомлюся шукати». Результати багаторічних пошуків – і на сторінках книги «Повернуті імена», які відображають яскраву героїчну й трагічну долю наших краян.
Єфрем Гасай у 1992 році видав книжку «Село Токи та його околиці». А роком раніше у співавторстві із журналістом Богданом Мельничуком опублікував краєзнавчий путівник «І гомін віків, і природи краса». З Романом Матейком та Богданом Мельничуком видав публіцистичну книжку «Художник Яків Струхманчук – жертва сталінського терору».
З 1989 року Єфрем Гасай – старший науковий редактор Тернопільської обласної Книги пам’яті. За його активної участі в 1995-1997 pоках побачила світ «Книга пам’яті» у трьох томах про уродженців Тернопілля, які загинули в роки Другої світової війни. У 2002 році видано двотомник «Нескорена Зборівщина». Був автором понад 500 публікацій історично-краєзнавчої та біографічно-публіцистичної тематики у періодичних виданнях, статей «Тернопільського енциклопедичного словника».
Помер Єфрем Гасай 20 грудня 2019 року, похований в Тернополі.
Література
Гасай Є. І гомін віків, і природи краса [Текст] : дорогами Підволочиського району : путівник / Є. Гасай, Р. М. Матейко, Б. Мельничук. – Тернопіль : РВВ упр. по пресі, 1991. – 72 с.
Гасай Є. Не втомлююся шукати [Текст] / Є. Гасай. – Тернопіль : [б. в.], 1998. – 217 с.
Гасай Є. Повернуті імена [Текст] / Є. Гасай. – Тернопіль : Прінтер-інформ, 2002. – 233 с.
Мичко С. Пам’ятай ім’я своє [Текст] / С. Мичко // Україна молода. – 2005. – 4 червня.