10 років тому, із захопленням українського Криму розпочалася сучасна російсько-українська війна.
20 лютого 2014 року збройні сили РФ вперше порушили порядок перетину державного кордону України через Керченську протоку. І саме ця дата була офіційно зафіксована як “початок російської збройної агресії” в українському законодавстві.
26 січня 2014 р. перед будинком ВР АРК відбулось найбільше зібрання на підтримку цілісності та єдності України. Участь у мітингу взяли не тільки кримські татари, яких тоді там була переважна більшість, а й представники різних національностей, і висловлювали протест проти кремлівської інтервенції в Криму.
Ситуація на окупованому росією українському півострові досі залишається напруженою: окупанти обрали тактику залякування і терору місцевого населення.
На сьогодні, в Криму заборонена діяльність Меджлісу кримськотатарського народу. Хвиля за хвилею проходять репресії, обшуки і незаконні затримання. Країна-агресор цинічно нехтує основоположними правами і свободами людини та міжнародним правом.
Пропонуємо віртуальну виставку “Крим: 10 років російської окупації”, на якій представлено книги про перебіг російського вторгнення на півострів і анексію його навесні 2014 року, про громадянську мужність, тверде волевиявлення та патріотизм місцевих мешканців.
Березовець, Т. Анексія: острів Крим [Текст] : Хроніки “гібридної війни” / Т. Березовець. – вид. 2-ге. – Київ : Брайт Стар Паблішинг, 2016. – 391 с.
У книзі відомий експерт кримчанин Тарас Березовець аналізує механізми й технології так званої гібридної війни, розв’язаної військами Російської Федерації («зеленими чоловічками») на території АР Крим.
«Анексія: Острів Крим» містить ексклюзивні свідчення, надані спеціально для цієї книги українськими, російськими й міжнародними політиками, військовими, експертами, журналістами, активістами, які стали очевидцями окупації.
Гримич, М. Умерови: історія однієї родини на тлі кримськотатарського національного руху ХХ-ХХІ ст. [Текст] / М. Гримич. – Київ : Нора-Друк, 2023. – 431 с.
Книга Марини Гримич «Умерови: Історія родини на тлі кримськотатарського національного руху ХХ–ХХІ століття» — це літературна спроба відтворити історичні сюжети боротьби кримських татар за право жити і працювати на власній батьківщині через участь в ній кількох поколінь відомої і шанованої родини Умерових. У центрі уваги перебувають два її представники — український кримськотатарський політик Ільмі Умеров та його брат Бекір Умеров — натхненник і організатор протестних акцій кримських татар «Москва–1987». У книзі викладено маловідомі факти про спосіб і стиль життя кримських татар в депортації; про своєрідні організаційні форми на ранніх етапах національного руху, про неоднозначні ситуації й відверті подробиці акції «Москва–1987»; про звичаєво-правові форми вирішення земельного та житлового питань в Криму після поверння кримських татар; про брудне і зрадливе закулісся кримської політики в 1990-х та 2000-х і про те, як практично був анексований Крим.
Мусаєва, С. Мустафа Джемілєв. Незламний [Текст] / С. Мусаєва, А. Алієв. – Харків : Vivat, 2017. – 253 с.
Істинний масштаб особистості Мустафи Джемілєва, його значення для вітчизняної історії оцінити зможуть, напевно, лише нащадки. Людина-пам’ятник, людина-легенда, із залізною волею, сталевим характером, він 15 років відсидів у таборах і на засланні за свої переконання — і сьогодні є активним учасником політичного життя країни. Книжка, побудована як діалог із Джемілєвим, широкими мазками малює портрет сучасного національного лідера, готового вийти за межі власного комфорту, щоб на повний голос говорити про права свого народу.
Громенко, С. 250 років фальші: російські міфи історії Криму [Текст] / С. Громенко. – Харків : Фоліо, 2019. – 255 с.
Анексія Криму, яка викликала найбільшу політичну кризу в Європі з часів Другої світової війни, зумовила й небачений розквіт політичної міфології. 2014 року з безлічі окремих міфів і сфальсифікованих фактів на світ з’явився так званий Міф про «КримНаш», що мав на меті виправдати в очах світу агресивну політику Російської Федерації. Невже Крим – споконвічно російська земля? Чи правда, що кримські татари – геть усі зрадники? Чи дійсно півострів став частиною України незаконно? І чи реально всі кримчани як один проголосували на референдумі за приєднання до Росії?
Кульчицький, С. Кримський вузол [Текст] / С. Кульчицький, Л. Якубова. – вид. 2-ге. – Київ : Кліо, 2019. – 495 с.
У книжці висвітлено історичні передумови, економічні підоснови, внутрішні та зовнішні причини формування кримського вузла, а також окреслено можливі сценарії його розв’язання. Показано, що цинізм подій так званої «кримської весни» спричинив неочікуваний для правлячих кіл Росії ефект. Україна тимчасово втратила Крим, однак Росія назавжди втратила Україну та українців.
Розтиражоване російськими мас-медіа гасло «Крим наш!» і події «кримської весни» стали найпотужнішими прискорювачами процесу українського націєтворення, що лежить в основі формування громадянського суспільства та розбудови новітньої України.
Гуменюк, Н. Загублений острів [Текст] : Книга репортажів з окупованого Криму / Н. Гуменюк. – Львів : Вид-во Старого Лева, 2020. – 311 с.
Загублений острів — це збірка репортажів з окупованого Криму, куди відома журналістка Наталя Гуменюк їздила упродовж 2014–2019 рр. У книжці — справжні історії і трагедії людей, життя яких кардинально змінилося після 2014 року, бо відтоді хтось із кримчан живе в окупації, а хтось — просто в іншій країні. То ж яка їхня неприхована правда? Підприємці та пенсіонери, кримські татари, студенти й громадські активісти, правозахисники мовчати й боятися.
Ця книжка є справжнім голосом анексованого Криму, його багатоголоссям, в якому окремі розповіді творять єдину спільну історію та військові, люди з різними політичними та ідеологічними поглядами відверто розповідають свої історії: одні діляться тихим, глухим болем, інші — просто втомилися, яка ще не завершилася.