Хто є авторами Державного Гімну України?
15 січня 1992-го президія Верховної Ради затвердила Державний Гімн України. Ним є пісня “Ще не вмерла Україна” на слова Павла Чубинського і музику Михайла Вербицького.
Коли вперше з’явився синьо-жовтий прапор?
Вперше поєднання синього і жовтого з’явилося на гербі Львова: Данило Галицький подарував місту, заснованому у 1256 році, герб із зображенням жовтого лева на блакитному тлі. Таке ж зображення і поєднання кольорів було і на прапорі короля Данила. Це був основний прапор Галицьких князів Романовичів. Але оскільки не кожен прапор було реально так зображати (вишити лева золотом – то вартувало чималої суми), – просто передавали кольорову синьо-жовту гаму.
Коли з’явилося перше офіційне зображення тризуба як державного герба?
Офіційне зображення державного герба УНР з’явилося 22 березня 1918 року – рівно через два місяці після проголошення її незалежності IV Універсалом Центральної Ради. Тризуб залишився державним Гербом України за гетьмана Павла Скоропадського й УНР часів Директорії.
Що зображено на Державному Гербі України?
Державний Герб України складається з Малого та Великого Гербів. Малим Державним Гербом України є золотий тризуб на синьому щиті, затверджений Верховною Радою України 19 лютого 1992 року.
Автор слів Державного Гімну України Павло Чубинський відомий як
Павло Чубинський – правознавець, поет, громадський і просвітницький діяч. В українську культуру і науку Павло Чубинський увійшов також як видатний фольклорист і етнограф: за своє життя він зібрав близько чотирьох тисяч обрядових пісень, понад триста казок і зафіксував говірки, прикмети, звичаї у 60-х місцевостях.
Державними символами України згідно Конституції України є
Статтею 20 Конституції України визначено, що державними символами України є Державний Прапор України, Державний Герб України і Державний Гімн України.
Автор музики Державного Гімну України Михайло Вербицький був
Греко-католицький священик села Млини (тоді Австрія, а нині Польща – 10 км від прикордонного переходу Краковець-Корчова) отець Михайло Вербицький був церковним композитором. Хоча йому належить і збірка салонних пісень для чоловічих квартетів та перший в Україні підручник гри на гітарі. Цікаво, що й беручись за «Ще не вмерла Україна», спочатку Вербицький написав музику саме для гітари – твір задумувався як сольний, - а вже згодом адаптував її для хору.
Який варіант прапора використовували в часи Української Народної Республіки?
Перше офіційне визнання синьо-жовтого як прапора українського народу відбулась 22 березня 1918 року. Тоді Центральна Рада ухвалила Закон, затвердивши поєднання жовтого та блакитного кольорів як стяга Української Народної Республіки. До речі, донині точаться дискусії про те, який прапор правильний: сучасний варіант із блакитним вгорі та жовтим внизу, чи навпаки – із жовтим зверху. Деякі історики переконують: саме останній варіант використовували у часи Української Народної Республіки. Насправді ж у часи УНР використовували обидва варіанти стягу.
Знаком якого князя був тризуб?
У давній Русі тризуб був родовим знаком князівського роду Рюриковичів. Тризуб зберігся на золотих і срібних монетах князя Володимира, печатках, посуді, надгробках, цеглі, перснях-печатках, злитках-гривнах, зброї, спорядженні, товарних пломбах. Він став спадкоємним геральдичним знаком для його нащадків і символом могутності Київської Русі.
Перший рядок Державного Гімну України звучить так:
Стаття 1 Закону України «Про Держаний Гімн України»: Державним Гімном України є національний гімн на музику М. Вербицького із словами першого куплету та приспіву твору П. Чубинського в такій редакції: "Ще не вмерла України і слава, і воля, Ще нам, браття молодії, усміхнеться доля. Згинуть наші воріженьки, як роса на сонці. Запануєм і ми, браття, у своїй сторонці. Приспів: Душу й тіло ми положим за нашу свободу, І покажем, що ми, браття, козацького роду".