“Він був світлий ієрей і єпископ для свого розсипаного і мученого стада”. Такі слова звучали на адресу нашого земляка – українського церковного діяча, Патріарха, Верховного Архиєпископа Української Греко-Католицької церкви, кардинала Йосифа Сліпого.
Народився в с. Заздрість на Тернопільщині 17 лютого 1892 р. в селянській , християнській родині. Після завершення навчання у Львові, Інсбруку (Австрія), Римі й Парижі став професором і ректором Львівської семінарії та Богословської академії.
У квітні 1945 р. радянська влада заарештувала архиєпископа Йосифа. Він провів 18 років у сталінських в’язницях, таборах праці та на Сибіру, де завдяки залізній волі здобув ім’я безстрашного свідка віри.
Визначний подвижник християнства в Україні, автор багатьох творів із догматичної теології та історії церкви, опублікованих упродовж 1961-1984рр. Йосиф Сліпий був почесним членом Наукового товариства ім. Т. Шевченка, дійсним членом Тіберійської академії в Римі, членом Папської Академії Святого Томи, почесним доктором багатьох університетів. Володів кількома іноземними мовами.
Збудував Церкву Святої Софії у Римі, та заснував Український католицький університет, філії якого були відкриті у Лондоні, Буенос-Айресі, Аргентині, Канаді, США.
Відкрийте для себе його багатогранну постать та мудрі думки, такі актуальні і сьогодні, переглянувши віртуальну виставку «Йосиф Сліпий – духовний борець за українську державність».

“Будьмо собою!” [Текст] : життя і заповіт патріарха Йосифа Сліпого. – Львів : Вид-во Укр. католицького ун-ту, 2017. – 71 с.
У 125-ту річницю з дня народження Йосифа Сліпого Інститут історії Церкви Українського католицького університету спільно з Постуляційним центром беатифікації й канонізації святих УГКЦ пропонує читачам ювілейне видання, яке включає в себе його незабутнє «Завіщання», біографічний нарис о. Андрія Михалейка, ілюстрований світлинами найважливіших етапів патріархового подвижницького шляху, та вступне пастирське слово Блаженнішого Святослава Шевчука, яке привертає увагу до ключової ідеї, втіленої в житті Великого Патріарха і в його заповіті нащадкам: «Будьмо собою!»

Гринів, О. І. Йосиф Сліпий як історик, філософ, педагог [Текст] / О. І. Гринів. – Львів : Місіонер, 1994. – 159 с.
Пропонована книга — перша спроба на батьківщині Блаженнішого Йосифа Сліпого показати наукову діяльність Патріарха Української Греко-Католицької Церкви на царині історії, філософії та педагогіки.
Науково-популярний виклад дає змогу ознайомитись із титанічною працею українського церковного діяча, духовного провідника народу як науковця.

Зварич, В. Життєвий шлях Патріарха Йосифа [Текст] / В. Зварич. – Тернопіль : Джура, 2011. – 72 с.
Постать патріарха Української Греко-Католицької Церкви Йосифа Сліпого має загальнонаціональне значення. Його життя – життя страдника нескореного народу, великий взірець служіння Богові. Великий мученик, який витримав 18 років більшовицької неволі, пам’ятав слова Святого письма: «Не бійся нічого, що маєш витерпіти… Будь вірний до смерті , і дам тобі вінець життя».
Життя Йосифа Сліпого невіддільне від історії нашої Церкви, переконливий доказ великої місії католицької Церкви в історії українського народу.

Киричук, О. Кардинал Сліпий [Текст] / О. Киричук. – Харків : Фоліо, 2019. – 125 с.
Ім’я Йосифа Сліпого (справжнє прізвище Коберницький-Дичковський) відоме як в Україні, так і далеко за її межами. Провідник Греко-католицької церкви, верховний архієпископ Львівський і митрополит Галицький, кардинал, визначний церковний і науковий діяч був людиною трагічної долі. Репресований радянською владою, протягом 18 років Йосиф Сліпий поневірявся по тюрмах і таборах, проте не скорився, не зрікся віри, і його слова про головне лихо українців — брак єдності — і сьогодні звучать дуже актуально: «Внутрішні непорозуміння і дух незгоди — це одна з найголовніших причин нашого упадку… Тому провідною думкою є за всяку ціну втримати єдність…».

Патріарх Йосиф Сліпий у документах радянських органів державної безпеки. 1939 – 1987 [Текст] : в 2 т. Т. 1. – Київ : Сергійчук М.І., 2012. – 656 с.
Уперше публікуються документи радянських спецслужб, в яких зафіксовано сторінки життя і діяльності Патріарха Иосифа Сліпого, глави Української греко-католицької церкви.
У книзі оприлюднили протоколи допитів Патріарха, доноси, доповідні, ордери на арешти, список вилученого майна тощо. Документи відбирали так, щоб показати постать Йосифа Сліпого у різних аспектах – побуті, релігійній, науковій діяльності, і не тільки як релігійного діяча, а й як державника.

Пелікан, Я. Ісповідник між Сходом і Заходом [Текст] : портрет укр. Кардинала Йосифа Сліпого / Я. Пелікан ; пер. з англ. І. Іванкович. – Львів : АРТОС, 2015. – 275 с.
Книга розповідає історію Патріярха Йосифа Сліпого та Української Греко-Католицької Церкви (УГКЦ). У першій частині під назвою «Спадщина Патріярха Йосифа» Пелікан з’ясовує місце УГКЦ як Церкви між Сходом і Заходом, яка стала спадкоємицею дискусійної спадщини свв. Кирила і Методія. Автор аналізує питання помісности та вселенськости в історії слов’ян, розглядає моделі поєднання між Сходом і Заходом, а також висвітлює далекоглядні плани Митрополита Андрея Шептицького.
У другій частині – «Покликання Патріярха Йосифа» – Пелікан змальовує багатогранний образ Ісповідника Віри: томіста, реформатора богословських студій, незвичайного в’язня, митрополита на вигнанні, кардинала і патріярха.

Сліпий, Й. (Патріарх) Бог. Церква. Україна [Текст] : роздуми на кожен день / Й. Сліпий. – Тернопіль : Джура, 2012. – 71 с.
У цьому виданні — надзвичайно точні і гранично прозорі істини, які не тьмяніють від часу і не підвладні жодній кон’юктурі. Вони про мир і справедливість, про правду і гідність, про внутрішнє перетворення людини та її величезну відповідальність перед цілим світом. Церква не дає нам порад, яка саме з податкових систем є ефективнішою і яка з політичних моделей є більш досконалою.
Але Церква пропонує нам щось набагато більше. І з минулого століття, перевиповненого війнами, стражданнями і, водночас, злетами людського духу, Патріарх Йосиф звертається до нас зі словами, які розривають відчай і зневіру. Він закликає нас не боятися, він будить наше сумління, він промовляє до нас: дорогу здолає подорожній, не зупиняймося, будьмо свідомими свого призначення і ми обов’язково переможемо неправду і зло.

Сліпий, Й. (Патріарх) Заповіт [Текст] / Й. Сліпий. – вид. 2-ге. – Тернопіль : Джура, 2017. – 47 с.
«Будьмо собою!» — заохочує нас наш земляк Патріарх Иосиф Сліпий. Він був собою, коли відкрив у собі потяг до науки і присвятив цьому все своє життя не так власного академічною працею, як творенням умов та інституцій для інших.
Я щиро вірю, що Тобі вдасться досягнути всіх цілей, які перед собою ставиш.
Україна-модерна, Україна-європейська чекає на Тебе, а для цього Ти маєш здобути хорошу і якісну освіту.
Нехай цей Заповіт буде певним дороговказом на Твоєму життєвому шляху!

125 думок Патріярха Йосифа Сліпого [Текст] : 125 років із дня народження. – Львів : Свічадо, 2017. – 142 с.
Цього року минає 125 років із дня народження і 100 років від пресвітерських свячень Патріярха Йосифа Сліпого — «в’язня Христа ради», Предстоятеля Української Греко-Католицької Церкви (1944-1984 рр.). Господь дарував йому важке подвижницьке життя — 92 роки. Із них 18 років — у тюрмах, таборах і на засланнях, а 21 — на «вимушеній волі», бо завжди жив Богом, Церквою й Україною, очікуючи повернення.
Пропоновані думки Ісповідника віри Патріярха Иосифа Сліпого зродилися на волі і в неволі. Він вистраждав їх своїм подвижницьким свідченням, щоб нас укріпити у вірі й закликати «держатись вічного життя». Думки взяті з його пастирських послань, проповідей, наукових праць та інших писань. Значна частина — із «Заповіту», написаного як дороговказ для грядучих поколінь. Кожна думка Патріярха актуальна і сьогодні.

“… Щоб ви не зневірилися…” [Текст] : Заповіт Блаженнішого Патріарха Йосифа. Послання Патріарха Йосифа про поєднання в Христі. – Тернопіль : [б. в.], 2010. – 40 с.
Заповіт патріарх Йосип кардинал Сліпий писав 8 років до самого відходу до Господа у 92- літньому віці в 1984 році. Заповіт Духовного Воїна українського народу – це дороговказ усім нащадкам для єднання навколо Бога: «Силу на оцьому моєму хресному шляху В’язня Христа ради давала мені свідомість, що цим шляхом іде також зо мною моє духовне стадо, мій рідний Український Нарід, всі владики, священики, вірні, батьки і матері, малолітні діти, жертовна молодь і безпомічні старці. Я не самотній!»
Нехай Заповіт і життєвий приклад Патріаха Йосифа допоможе нам завжди у житті робити добрий вибір.

Шлях у безсмертя [Текст] : до 30-річчя відходу у вічність Блаженнішого Патріярха Йосифа Сліпого (1892-1984) : матеріяли про смерть та похорон / упоряд. І. Іванкович, о. Марко Ярослав Семеген. – Львів : АРТОС, 2014. – 119 с.
У збірці представлено пов’язані із похоронами Патріярха матеріяли, що їх зібрано з різних друкованих джерел української діяспори в США та Італії: це тексти промов, телеграми, репортажі та інтерв’ю. Добірка поетичного інтермеццо мистців слова діяспори, переплетена спогадами відданого співпрацівника Патріярха, Голови американського Товариства «Свята Софія» академіка Леоніда Рудницького, надають виданню особливого чуттєвого виміру. Доповнена численними світлинами з архівів Центру студій спадщини Патріярха Йосифа при ТСС, а ця книжка послужить новим штрихом до портрету однієї із найбільш непересічних постатей української історіографії – Блаженнішого Йосифа Сліпого.