Калин Володимир

(1896-1928)

Володимир Калин Народився 19 вересня 1896 року у Львові. Та вже з першого року життя мешкав у Тернополі, куди переїхали його батьки. Тут навчався в українській гімназії, де потоваришував з майбутніми акторами Мар’яном Крушельницьким, Януарієм Бортником, Теофілом Демчуком, письменником Володимиром Гжицьким.

Перша світова війна перервала навчання Володимира Калина на правничому факультеті Львівського університету. А коли Лесь Курбас у 1915 році започатковує Тернопільські театральні вечори, вступає до нього в трупу. Тут він зіграв Івана Барильченка у «Суєті» та Степана у «Безталанній» Карпенка-Карого, Прокопа у «Верховинцях» Коженьовського, Бабича в «Украденому щасті» Франка, Олексу і Дем’яна в «Зимовому вечорі», Потапа в «Ой, не ходи, Грицю…» та інші ролі – всього близько сорока. Крім того, працював балетмейстером, керував літературною частиною, пробував себе в режисурі.

Згодом В. Калин став актором Київського «Молодого театру», де був зайнятий у виставах «Цар Едіп» Софокла, «У пущі» Лесі Українки, «Макбет» Шекспіра, «Молодість» Гальбе та ін. Згодом працював в «Новому Львівському театрі», який став своєрідним прифронтовим театром Української Галицької Армії, ділив з її вояками труднощі визвольних змагань. Саме тоді в 1919-у році, коли колектив переїжджав з міста в місто, В. Калин поставив «Зимовий вечір» Старицького, «Саву Чалого» Карпенка-Карого, «Молодість» Гальбе. Деякий час актор працював у Драматичному театрі ім. І. Франка, який очолював Гнат Юра. У 1920-1921 роках створив ряд хвилюючих образів на сцені Державного театру ім. Т. Г. Шевченка. Це Лейба і Гонта в «Гайдамаках», Макбет і Ангус у «Макбеті», Подкольосін в «Одруженні» та ін.

У січні 1922 року хворий на туберкульоз Володимир Калин приїздить до батьків у Тернопіль. Лікування на курорті Закопане не допомогло. 14 січня 1928 року В. Калина не стало. Похований актор у м. Тернополі.

Література

Медведик П. Калин Володимир Іванович [Текст] / П. Медведик // Тернопіль: Українська гімназія в Тернополі 1898-1944. – Дод. № 3. – Тернопіль, 1992. – С. 48.
Мельничук Б. Двоє у світлі сцени [Текст] : [В. Калин та Т. Демчук] / Б. Мельничук // Тернопіль вечірній. – 1996. – 25 верес.

* * *

Калин Володимир Іванович [Текст] // Мистецтво України : біограф. довідник. – Київ, 1997. – С. 282.
Калин Володимир Іванович – актор і режисер [Текст] // Театральна Тернопільщина: бібліографічний покажчик. – Тернопіль, 2001. – С. 84-85.
Медведик П. Калин Володимир Іванович [Текст] / П. Медведик, Г. Моліцька // Тернопільський енциклопедичний словник : у 4 т. / редкол.: Г. Яворський та ін. – Тернопіль : Видавничо-поліграфічний комбінат «Збруч», 2005. – Т. 2: К-О. – С. 13–14.