Композитор, музичний діяч, педагог Камінський Віктор Євстахійович народився у селі Нивра, нині Борщівського району Тернопільської області.
У 1970 році вступив на навчання до Хмельницького музичного училища, продовжив навчання на композиторному факультеті Львівської консерваторії. 1977−1978 роки працював викладачем Рівенського філіалу Київського інституту культури. З 1978 року – викладач Львівської консерваторії, а з 2002 – професор кафедри композиції, проректор з наукової роботи. У 80-х роках навчався в аспірантурі при Московській консерваторії у відомого композитора Т. Хреннікова. Член Національної спілки композиторів України (1978).
Віктор Камінський протягом понад 35-річного творчого шляху зумів реалізуватися в різних сферах. Жанрова і образна палітра його музики розмаїта і багата. Він звертається як до симфонічної, хорової, камерно-інструментальної, так і до театральної музики, значну увагу приділяє духовним жанрам, відомий як автор низки шлягерів.
Заслужений діяч мистецтв України (1995). В доробку композитора твори для симфонічного та струнного оркестрів, концерти для скрипки, гобоя, альта, фагота, фортепіано, клавесина, органа. Жанрова і образна палітра його музики розмаїта і багата. Він звертається як до симфонічної, хорової, камерно-інструментальної, так і до театральної музики, велику увагу приділяє духовним жанрам, відомий як автор низки шлягерів. І в кожному із обраних напрямів творчості Камінський досягає значних успіхів.
На початку 90-х рр. вистава Львівського національного академічного драматичного театру ім. М. Заньковецької «Маруся Чурай» за романом Ліни Костенко з музикою В.Камінського стала візитною карткою театру, ставилися й інші вистави з його музикою. На вірші Т.Шевченка композитор пише хори «Ой, чого ти почорніло», «Не так тії вороги» та кантату «Іван Підкова», камерну кантату для кобзаря у супроводі оркестру «Чигрине, Чигрине», яка неодноразово звучала на урядових святкуваннях.
Віктор Камінський нагороджений Державною премією ім. М. Лисенка (2000), обласною премією ім. О. Гаврилюка (1981), обласною премією ім. С. Людкевича (2004). Національною премією України ім. Т. Г. Шевченка (2005) наш земляк удостоєний за концерт № 2 «Різдвяний», симфонію-кантату «Україна. Хресна дорога», ораторію «Іду. Накликую. Взиваю …» та «Акафіст до Присвятої Богородиці».
Поруч з творчою діяльністю Віктор Камінський активно займається культурно-організаційною та педагогічною роботою, є заступником Голови правління Львівської організації Національної Спілки композиторів України, часто головує на різних конкурсах. Автор першого в Україні навчального посібника «Електронна та комп’ютерна музика».
Література
Болозовська М. Віктор Камінський: «У музиці, як і в живій природі, немає єдиного еталона прекрасного» [Текст] : [інтерв’ю з укр. композитором] / М. Болозовська // Музика. – 2013. – № 2. – С. 20.
Віктор Камінський [Текст] // Український енциклопедичний словник-календар. – Тернопіль, 2003. – С. 127.
Віктор Євстахійович камінський [Текст] // Відомі композитори України [Текст] / редкол.: Г. Б. Мунін [та ін.]. – Київ : Мунін Г. Б., 2016. – С. 121-122.
Дем’янова І. Камінський Віктор Євстахійович (08.04.1953, с. Нивра, нині Борщівського р-ну) – композитор, музичний діяч, педагог [Текст] / І. Дем’янова, І. Дуда // Тернопільський енциклопедичний словник. В 4-х т. – Тернопіль, 2005. – Т. 2. – С. 22.
Дувірак Д. Україна. Хресна дорога [Текст] / Д. Дувірак // Культура і життя. – 1992. – 31 жовт.
Дуда І. Борщівщина літературна, мистецька, наукова [Текст] : [відомості про композитора В. Камінського] / І. Дурда // Літопис Борщівщини: іст. Краєзн. Збірник. – Борщів, 1994. – Вип. 5. – С. 78.
Дуда І. Тернопільщина мистецька [Текст] / І. Дуда // Свобода. – 1992. – 25 лют. – С. 7.
Каминский Виктор Євстафьевич. Композитор [Текст] // Союз композиторов Украины: справочник. – 2-е изд., доп. Киев, 1984. – с. 97-98.
Камінський Віктор Євстахійович (8.IV.1953 c. Нивра Борщівського р-ну Терноп. обл.) [Текст] // Шевченківські лауреати 1962-2012: енциклопед. слов. – вид. 3-тє, змін. і доп. – Київ , 2012. – С. 279−280.