Три мільйони осіб знищено в газових камерах, близько двох мільйонів розстріляно, інші померли від голоду, виснаження, примусової праці або в інших екстремальних життєвих умовах, у яких вони були змушені перебувати. І до сьогодні дослідники не мають точних даних щодо справжньої кількості знищених нацистами євреїв та ромів.
В Україні винищення євреїв відбувалося на окупованих нацистською Німеччиною українських територіях в 1941–1944 роках. Це трагедія, яка торкнулася тисячі родин по всій країні.
Нові та актуальні видання, які представлені на виставці, ознайомлять вас про трагедію Голокосту в Україні і в світі, а також нагадають про Трагедію Бабиного Яру.

Бартов, О. Стерті [Текст] : зникаючі сліди євреїв Галичини в сучасній Україні / О. Бартов / пер. з англ. С. Коломійця. – Київ : Зовнішторгвидав України, 2010.
Книга «Стерті» відомого американського історика Омера Бартова присвячена певним аспектам формування історичної пам’яті про Голокост в сучасній Україні. Основним її акцентом є стирання матеріальної спадщини та пам’яті єврейського життя на теренах Західної України (Східної Галичини). Для того, щоб підкреслити значущість такого стирання, а також вказати на деякі його причини, книга спершу подає коротку історію життя євреїв у багатьох містах та селах Галичини до початку Другої світової війни, а потім оповідає про те, яким чином їх було знищено під час німецької окупації регіону.
Автор під час подорожі Східною Галичиною пережив свій власний шок: його вразила майже повна відсутність згадок про вбивство галицьких євреїв. Кардинальним питанням праці О. Бартова є готовність чи неготовність сьогоднішньої української держави та суспільства бачити історію Голокосту, загалом історію та культуру євреїв України частиною власної історії, національної спадщини, з усіма позитивними та негативними сюжетами в історії українсько- єврейських взаємин.
Сподіваємось, що український переклад книжки «Стерті» буде до нагоди історикам, що досліджують єврейські студії, історію Голокосту в Україні, проблематику історії Другої світової війни та сприятиме розвитку відкритої дискусії щодо формування правдивої пам’яті про минуле, відповідальності за цю пам’ять в українському суспільстві.

Голокост в Україні [Текст] : словник-довідник. – вид. 3-тє, випр. і допов. – Київ : Сфера, 2009. – 99 с.
Видання є спробою узагальнення понятійного апарату теми «Голокост в Україні, 1941-1944 рр.». Воно здійснюється в рамках проекту «Викладання історії Голокосту та проблем толерантності».
Словник-довідник містить 407 понять і термінів.

Джонс, А. Геноцид [Текст] = Genocide : Вступ до глобальної історії / А. Джонс ; пер. укр. К. Диси. – Київ : ДУХ І ЛІТЕРА, 2019. – 673 с.
«Геноцид. Вступ до глобальної історії» — це наймасштабніший за своїм охопленням посібник із проблем геноциду серед усіх, що видані дотепер. У цій унікальній книжці, яка відображає найновіші підходи в дисципліні genocide studies, геноцид розглядається водночас і як історичне явище, і як теоретичний та правовий концепт. Автор докладно розкриває витоки, глибину і людський вимір трагедій, що сталися на різних континентах, висвітлює роль війни, імперіалізму та соціальних революцій у розпалюванні геноцидного полум’я. Адам Джонс також приділяє увагу проблемам історичної пам’яті, ініціативам із відновлення правди і справедливості, стратегіям гуманітарних інтервенцій і запобігання новим злочинам. Книжка представляє феномен геноциду в перспективі соціальних наук: психології, соціології, антропології, гендерних студій, політології та теорії міжнародних відносин.

Книга пам’яті Дробицького яру [Текст] : спогади, нариси, док. / уклад. В. П. Лебедєва, П. П. Сокольський. – Харків : Прапор, 2004. – 208 с.
«Особливим» районом Харкова називали фашисти територію навколо робітничого містечка Тракторного заводу. І мало хто тоді здогадувався, що приховувалося за цією таємничістю, аж поки у грудні 1941-го у бараках Верстатобуду і 8-го тресту, а потім у Дробицькому яру зондер-вбивці не почали вершити свої криваві злочини. Всього за три тижні вони розстріляли там понад десять тисяч наших співгромадян, чия «провина» полягала лише в тому, що вони були євреями…

Людяність у безодні пекла [Текст] : Поведінка місцевого населення Східної Галичини в роки “остаточного розв’язання єврейського питання” / Ж. Ковба. – вид. 4-те, випр. і допов. – Київ : Дух і Літера, 2019. – 295 с.
На матеріалах архівних джерел, мемуарів, записаних авторкою усних спогадів корінних галичан: українців, поляків, євреїв – свідків подій, розглянуті соціальні, економічні умови життя трьох народів у міжвоєнні роки, в час Другої світової війни. Основна увага приділялася поведінці місцевого населення в роки так званого «остаточного розв’язання єврейського питання».
Вперше публікуються імена галичан: поляків та українців, котрі були знищені фашистами за допомогу євреям. Більш повно, ніж у попередників, представлено дані про галичан – Праведників народів світу.

Лауер, В. Творення нацистської імперії та Голокост в Україні [Текст] : монографія / В. Лауер. – Київ : Зовнішторгвидав України, 2010. – 365 с.
У монографії «Творення нацистської імперії та Голокост в Україні» дослідниця Венді Лауер, зосереджуючи свою увагу на житомирському регіоні і поєднуючи в одне ціле німецькі та радянські архівні документи, щоденники, мемуари та особисті свідчення, дає найповнішу з наявних на цей час оцінку нацистської колонізації, окупаційної політики та Голокосту в Україні.

Пам’ять про Голокост [Текст] : Каталог пам’ятників жертвам геноциду на території України / авт.-упоряд. О. Січова. – Київ : Мемор. центр Голокосту “Бабин Яр”, 2019. – 253 с.
Це видання є нашою першою відповіддю на ситуацію довкола пам’ятників жертвам одного з найбільших злочинів проти людства, що відбувався також і на українській землі.
Водночас книга є спробою осмислити історію меморіалізаційних практик на території України від перших спроб вшанувати жертв Голокосту до наших днів; від монументів, встановлених за участі державних структур, до приватних ініціатив у найвіддаленіших українських регіонах. Усі ці історії важливі та цікаві нам. Питання, хто та як боровся за збереження пам’яті, мають для нас неабияке значення. Відповідь на них допомагає зрозуміти місце та роль нашої інституції у цьому процесі.
Цей каталог має на меті привернути увагу до проблем класифікації, реєстру та належного захисту пам’ятників жертвам Голокосту в Україні, а також до того, як функціонує система обліку й захисту пам’яток культурної спадщини в державі загалом.

Подольський, А. Уроки минулого [Текст] : історія Голокосту в Україні : навч. посіб. для учнів 10-11 кл. серед. загальноосвіт. закладів України / А. Подольський. – 2-ге вид. – Київ : Зовнішторгвидав України, 2009. – 96 с.
Навчальний посібник “Уроки минулого…”, присвячений складній сторінки історії України 20 століття, історії Другої світової війни на українських землях, а саме долі євреїв України в добу нацистської окупації (1941-1944 роки), – історії Голокосту на теренах України, яка була одночасно частиною історії Голокосту – жахливого геноциду, тотального знищення єврейського народу в усіх окупованих нацистами країнах Європи в період Другої світової війни (1939 – 1945 роки). Сподіваємося, що цей посібник викличе зацікавленість стане у пригоді учням старших класів середніх загальноосвітніх шкіл України, в тому числі й тому, що тема історії Голокосту включена Міністерством освіти і науки України в шкільну . Програму курсів з історії України та Всесвітньої історії в розділи, що присвячені історії Другої світової війни.

Поза межами розуміння [Текст] : богослови та філософи про голокост / за ред. Д. К. Рота, М. Боренбаума. – вид. 2-ге. – Київ : Дух і Літера, 2009. – 431 с.
Цю книгу варто прочитати кожному, хто серйозно ставиться до життя. Багато що ляже на душу і нагадає, і змусить замислитися: та що ж це воно діялось /і діється/ з нами «у цьому світі без Бога і без людей»?! – як відчайно й гірко висловився один із авторів цих текстів.
Англомовне видання цієї книги здійснено завдяки зусиллям двох провідних філософів, дослідників Голокосту – «християнина із Клермонта» Джона К. Рота і «юдея із Вашингтона» Майкла Беренбаума.
Отже, понад два десятки відомих єврейських і християнських філософів, мислителів, літераторів, переважно тих, хто зазнав людиноненависницької дійсності фашистських концтаборів і гетто, свідчать про Голокост – зловісну спробу остаточного знищення європейського єврейства гітлерівськими нацистами у період 1939-1945 років.
Українське видання цієї книги ніби підсумовує тему горя і болю, що випали на долю єврейського народу у «цивілізованому» XX столітті.

Снайдер, Т. Чорна земля [Текст]= Black Earth : Голокост як історія і застереження / Т. Снайдер. – Київ : Медуза, 2017.
Грунтовне дослідження історика Тімоті Снайдера, пропонує новий погляд на великий злочин ХХ століття й водночас розкриває ризики, з якими ми стикаємося в ХХI столітті.
Переосмислюючи уроки Голокосту, автор підсумовує: ми не зрозуміли сучасність і поставили під загрозу майбутнє. На початку нового століття доводиться оглядатися на початок минулого: боротьба за ресурси, продовольча криза супроводжуються ідеологічними викликами світового порядку. Тож Голокост – це не лише історія, але й застереження.

Чорна книга [Текст] : Про злочинне повсюдне знищення євреїв німецько-фашистськими загарбниками в тимчасово окупованих районах Радянського Союзу та таборах Польщі під час війни 1941-1945 років / ред. В. Гроссман, І. Еренбург. – Київ : Дух і Літера, 2020. – 519 с.
Вперше пропонується український переклад «Чорної книги» – збірки свідчень і документів про Голокост, зібраних Єврейським антифашистським комітетом у роки Другої світової війни. Оригінальний текст книги було набрано 1947 року, однак розгортання антисемітської кампанії в СРСР завадило її публікації. 1980 року збірку вперше видано в Єрусалимі на основі підготовчих матеріалів, виявлених в особистому архіві Іллі Еренбурга його дочкою Іриною.

Щоденник Давида Рубіновича [Текст] / пер. з пол. А. Шарого. – Київ : Зовнішторгвидав України, 2009. – 72 с. – ( Українська бібліотека Голокосту).
Це видання Щоденника Давида Рубіновича публікується ДГВПП «Зовнішторгвидав України» та Українським центром вивчення історії Голокосту за підтримки Програми «МАТРА» Міністерства закордонних справ Королівства Нідерландів, Будинку Анни Франк та Фонду проектів центрально- та східноєвропейського книговидавництва, Амстердам.

Щоденник Львівського гетто [Текст] : спогади рабина Давида Кахане / упоряд. Ж. Ковба. – вид. 2-ге. – Київ : Дух і Літера, 2009. – 275 с.
Ця книга свідчення духовної особи, рабина Давида Кахане про трагічну долю львівських євреїв періоду фашистської окупації, про власний поря¬тунок, порятунок дружини й доньки у монастирях Студіиського уставу, резиденції митрополита Шептицького.
Вперше подаються спогади українців-галичан про рабина Кахане, інфор¬мація про галицьких рабинів і католицьке духовенство часів Другої світової В1ИСтановить інтерес для істориків, краєзнавців, тих, хто цікавиться історією, сучасністю, перспективою міжнаціональних взаємин.
Художня література

Фолман, А. Щоденник Анни Франк [Текст] : графічна адаптація / А. Фолман, Д. Полонський. – Київ : Видавництво, 2020. – 152 с.
Це історія на всі часи. Кожне нове покоління відкриває її для себе заново. «Щоденник Анни Франк» не має аналогів. Юним і дорослим читачам він дарує дивовижний дух дівчинки, якій довелося пережити найбільші жахи, що їх бачив сучасний світ. Але їй вдалося залишитися переможно і зворушливо людяною. Адаптоване Арі Фолманом, ілюстроване Давидом Полонським, авторизоване «Фундацією Анни Франк» у Базелі, перше графічне видання «Щоденника» містить чимало цитат з оригіналу. Залишаючись вірним йому, воно пропонує незвичайні візуальні інтерпретації, додає нових значущих шарів та безпосередності цьому класичному твору літератури Голокосту.

Шпігельман, А. Маус [Текст] : Сповідь уцілілого / А. Шпігельман. – Київ : Видавництво, 2020. – 296 с.
Головний герой “Мауса” розпитує батька про довоєнне життя і досвід під час Голокосту, щоб створити про це комікс. “Маус” – один із найцікавіших літературних текстів про травму другого-третього покоління після катастрофи, про тих, хто виріс у тіні чужого болю й намагається привласнити й переповісти по-своєму досвід, що опирається оповіданню, знайшовший власний голос, всупереч тиску традиції. “Маус” – єдиний на сьогодні комікс, що здобув Пулітцерівську премію, й один із перших, що привернув широку увагу дослідників, ставши певною віхою в історії цього медіуму.

Zabarko, B. Life in the shadow of death. Recent memories about the Holocast in Ukraine [Текст] : Testimonies and Documents. Vol. 2 / B. Zabarko. – Melitopol : Publishing house of Melitopol city printing house, 2019. – 530 p.
Zabarko, B. Life in the shadow of death. Recent memories about the Holocast in Ukraine [Текст] : Testimonies and Documents. Vol. 2 / B. Zabarko. – Melitopol : Publishing house of Melitopol city printing house, 2019. – 530 p.
The book contains testimonies and memories of Jews, former prisoners of the ghetto and Nazi concentration camps, as well as of those who miraculously survived in the occupied territory of Ukraine in 1941-1944 during the Holocaust (Shoah), the unprecedented catastrophe in world history.
This is documentary evidence of the genocide, tragedy and fate of Ukrainian Jewry, as part of world Jewry and the Ukrainian community as well as inhuman suffering and living of people doomed to death, but who resisted, fought for life, preserved human appearance and conquered death.
These recollections, the triumph of the people’s memory over oblivion are considered to have scientific, educational, humanitarian and political significance. They refute the falsifications of those who deny the Holocaust and are trying to distort it from anti-Semitic point of view.