Хто був засновником Тернополя?
Засновник Тернополя Іоанн з Тарнова, або Ян Амор II Тарновський, був одним з найуславленіших державних, військових і культурних діячів тогочасної Європи. Він знаний як один з найвидатніших полководців доби Відродження. За воєнні заслуги отримав титул графа Священної Римської імперії.
Хто був «некоронованим королем Руси» і найвідомішим власником Тарнополя?
Князя Василя-Костянтина Острозького називали «некоронованим королем Руси» і головним представником інтересів русинів-українців у Речі Посполитій. Він мав численне надвірне військо, був покровителем православної Церкви, претендував на польський та московський престоли. Завдяки його впливовості у суспільстві та отриманим від нього пільгам Тарнопіль другої половини XVI ст. швидко став важливим торговельним центром, а за виглядом – містом ренесансної забудови.
Яка перша письмово зафіксована назва міста Тернопіль?
Фактично першою письмовою назвою міста можна вважати «Тарнополє». Невдовзі назва трансформувалася в «Тарнополь» - уперше письмово зафіксована у документі, писаному руською мовою серед земельних актів 1575 року.
Що є основою герба Тернополя?
Герб Тернополя: на чотирикутному щиті французької форми геральдичні фігури – стилізоване зображення Старого замку і знак Леліва (шестипроменева зірка над півмісяцем). Саме Леліва – родовий герб родини Тарновських – став основою герба міста, хоча композицію, яка поєднувала зображення шестипроменевої зірки й оберненого догори кінцями півмісяця, використовували ще з часів Античності.
Завдяки якому рок-гурту Тернопіль почали називати «файним містом»?
Після виходу альбому «Було не любити» (1994) з піснею «Файне місто Тернопіль» рок-гурту «Брати Гадюкіни» вживання словосполучення «файне місто» щодо Тернополя стало поширене спочатку серед української молоді, а пізніше і загальновживаним.
Який парк Тернополя був закладений ще у 1861 році?
Старий парк - найстарший за віком парк Тернополя, входить до складу природно-заповідного фонду України та охороняється як національне надбання. Закладений парк на малозаселеній околиці міста був у 1861 році. Ініціатором створення цього зеленого оазису став тодішній бурмістр Володимир Мандль.
На якій річці розташований Тернопільський став?
Найбільшою водоймою міста є Тернопільський став, розташований на річці Серет. Раніше через Тернопіль протікала річка Рудка, яка майже повністю висохла впродовж другої половини XX століття.
Хто такі «махабунди»?
У 1920-1930-х роках у Тарнополі поширилася молодіжна гедоністична субкультура гульвіс і волоцюг, аналог «батярів», яких вважають переважно львівським явищем. У Тарнополі таких бешкетників називали «вар’ятами» і, найчастіше, «махабундами» (від перекрученого німецького волоцюга). Вони створили своєрідний стиль одягу, говірку і фольклор у вигляді пісень на основі народної сміхової традиції. Махабунди відзначалися веселощами, бешкетами і розіграшами-«ґецами».
Який відомий український режисер починав свою професійну діяльність у Тарнополі?
У Тарнополі в 1915 році починав режисерську діяльність Лесь Курбас, заснувавши перший у місті професійний стаціонарний театр «Тарнопольські театральні вечори». А перші його літературні спроби належать ще до 1900-х років, коли він навчався у Тарнопольській гімназії.
Найстаріша церква Тернополя, яка була частиною оборонної системи міста?
Церква Воздвиження Чесного Хреста у XVII ст. була частиною оборонної системи міста, про що свідчать масивні стіни та вузькі невеликі вікна. Вежу використовували як спостережний і сигнальний пункт. Воздвиженська церква була розташована неподалік од Львівської брами, тому під час оборони міста тут розміщали гармати і чинили найбільший опір ворожим нападам.
Яке дерево є ровесником Домініканського костелу і росте на вулиці Листопадовій?
250-річна липа, діаметр якої сягає 110 см, росте між будинками №№1 і 3 на вул. Листопадовій і є реліктовим залишком колишнього паркового комплексу, що розташовувався на північний схід від замку-палацу.
Кого наприкінці XVIII ст. у Тарнополі називали «кавунами»?
Наприкінці XVIII ст. у Галичині поширився звичай уживання кави як товариського напою. Про прихильність тогочасних міщан до кави свідчить те, що тарнополян називали «кавунами». Назву «кавун» застосовували до міщан-рільників . а не до купців чи ремісників, саме тому, що вони, на відміну від рільників-селян, які пили на сніданок молоко, споживали переважно каву. На початку XIX ст. у місті з’явилися перші кав’ярні.
До якої частини України належить Тернопіль?
У історико-географічному плані місто належить до Галичини. Етнографічні межі Волині та Поділля – за 25–30 кілометрів від Тернополя.
Перша писемна згадка про Тернопіль датована
Перша писемна згадка про м. Тернопіль датована 15 квітня 1540 року, коли король Сигізмунд І у Кракові надав локаційний привілей великому коронному гетьману Польського королівства Іоанну Амору з Тарнова (Янові Тарновському) на заснування містечка-фортеці Тарнополє в спустошеній місцевості Сопільче. У 1550 р. граф Ян Амор із Тарнова надав місту Маґдебурзьке право. Тут почало діяти міське самоврядування у формі маґістрату, який складався з двох колегій: ради і лави (судового органу). Очолював місто іменований власником війт із широкою виконавчою владою.
Хто був першим українцем-бурмістром королівського міста Тарнополя?
Доктор Володимир Лучаковський був визначним громадським діячем, першим українцем-бурмістром Тарнополя (протягом 1896-1903 років). Він прямо чи опосередковано причетний до всіх головних подій і тенденцій у історичному розвитку міста свого часу. До значних досягнень Лучаковського можна віднести спорудження електростанції і проведення електричного освітлення міста, розбудову каналізаційної мережі, благоустрій вулиць і площ, зведення нової будівлі залізничного вокзалу та розширення колії, розпочато телефонізацію міста. Було відкрито нові навчальні заклади або збудовано для них приміщення.