Єдині об’єкти у Всесвіті, які випромінюють світло
Практично кожне джерело світла, яке можна бачити на нічному небі, - це зірки. Зірка – це велика куля газу, що світиться завдяки перетворенню легших хімічних елементів (як правило, це водень) на важчі (гелій). Зірки є єдиними об’єктами у Всесвіті, що випромінюють світло. Решта, починаючи від планет і закінчуючи газовими хмарами, лише віддзеркалюють світло зірок.
Що таке Чумацький шлях?
Наша рідна галактика, Чумацький Шлях, являє собою величезну спіраль з перемичкою із зірок посередині. Її діаметр – близько 120000 світлових років; кількість зірок – близько 200 млрд. Наша Сонячна система знаходиться за 27000 світлових років від величезної чорної діри в серці галактики. Якщо дивитися у біноклі та телескопи, Чумацький Шлях здається скупченням безлічі блідих зірок, розташованих дуже близько одна до одної.
Сонце – це
Сонце є зіркою, проте воно здається більшим за інші зірки, через те, що перебуває значно ближче до Землі. Це велетенська куля неймовірно гарячих газів. У центрі воно таке гаряче, що гази сплавляються разом, виділяючи енергію. Сонце викидає цю енергію у вигляді світла і тепла, без яких ніщо на Землі не могло б існувати. Сонце оточене родиною планет і всі разом вони утворюють Сонячну систему. До неї входять Земля, сім інших планет, супутники, комети, астероїди, які обертаються навколо Сонця.
Чим насправді є падучі зорі?
Те, що ми називаємо падучими зорями, – насправді зовсім не зорі. Це метеори – частинки космічного пилу, які на шаленій швидкості влітають в атмосферу Землі. Унаслідок тертя вони розжарюються й горять, так що на небі з’являється світла смуга. Метеори бувають і тьмяні, і дуже яскраві; зазвичай вони зникають менш ніж за секунду. Здебільшого їхній колір світло-блакитний, але можна побачити й сині, зелені та золотисті.
Єдиний природний супутник Землі
Місяць, який постійно супроводжує Землю, - це єдиний природний супутник нашої планети. Це кругла кам’яна куля без атмосфери та води, вкрита кратерами, які утворилися мільярди років тому в результаті зіткнень Місяця з дрібнішими об’єктами. Ми бачимо його яскраве світло в небі завдяки тому, що він відбиває сонячне світло.
Які космічні об’єкти складаються з льоду і пилу?
На околицях Сонячної системи навколо Сонця обертаються хмари з крижаних осколків і пилу – комети. Зазвичай вони невидимі, але коли величезна крижана брила проходить близько до Сонця, ядро комети нагрівається, лід починає танути і випаровується, як потік газу. Це створює навколо комети сяючу оболонку, яку називають комою. Коли яскраві комети наближаються до Сонця, у них утворюється «хвіст» - слабка смуга, що світиться (блакитний «хвіст» - газовий, а жовтуватий - пиловий). Саме його ми бачимо в небі.
Чого у Всесвіті найбільше?
Зірки в галактиках тримаються купи завдяки силі, яку звуть гравітацією. Почасти це сила тяжіння зірок, та науковці стверджують, що джерелом гравітації переважно є таємнича невидима речовина – темна матерія. Темною її називають через те, що вона не випромінює світла, як зірки, і не відбиває його. Як планети чи супутники. Щоб галактики трималися купи, темної матерії мусить бути вчетверо більше, ніж усієї іншої.
Яка планета Сонячної системи найбільш подібна до Землі?
Марс – найбільш досліджена та найбільш подібна до Землі планета Сонячної системи. Марс сьогодні – це холодна скеляста пустеля з горами, долинами, каньйонами та розрідженим повітрям. Проте нещодавні дослідження показали, що колись умови на цій планеті були набагато сприятливішими – Марс був укритий величезною кількістю води (потім вона перетворилася на лід у верхніх шарах ґрунту). Не виключено, що в майбутньому умови на Марсі покращаться.
Яких зір не існує?
Зірка – це масивна газова куля, яка випромінює світло в результаті термоядерної реакції у своєму ядрі. У нічному небі можна побачити червоні, помаранчеві, блакитні й білі зорі. Це пов’язано з їхньою температурою. Найгарячіші з-поміж них білі й блакитні, а найхолодніші – помаранчеві й червоні.
Яка зірка на нічному небі найяскравіша?
Сіріус (давньо.-гр. – той, що блистить) – зірка з сузір’я Великого Пса. Її світність в 25 разів перевищує світність Сонця. Неозброєне око сприймає її як одну зорю, та насправді це подвійна зоря – тобто система з двох окремих зірок, що обертаються одна навколо одної. Сіріус здається такою яскравою, бо вона відносно близько до нас – восьма з найближчих до Землі зірок (відстань 8.6 світлових років).