Водоспади

Чи стояли ви біля підніжжя великих і малих водоспадів, чиї води при падінні утворюють безугавний шум і гуркіт і, частково розбиваючись об скелі, перетворюються в хмари водяного пилу, в яких міняться сполохи діамантових вогнів і сяють кольорові райдуги? Багато, на славу потрудилася на землі вода та інші сили природи, щоб створити таку розкіш! Серед численних пам’яток природи водоспади чи не найбільше приваблюють і зачаровують нас своєю красою. На Тернопільщині їх є понад двадцять.

Найбільш водопадистий струмок ви знайдете у селі Русилів, що в Бучацькому районі. Руси́лівські водоспа́ди – каскад водоспадів; гідрологічна пам’ятка природи місцевого значення в Україні. Вони входять до складу Національного природного парку «Дністровський каньйон».

Красу водоспадів доповнюють вишнево-червоні та блакитно-зелені шари гірських порід на схилах каньйоноподібної долини потоку, порослих чагарниковою і трав’янистою рослинністю. Подекуди нависають пористі гірські породи – вапнякові туфи. На них можна побачити відклади листків, знайти кістки тварин, які жили тут у далекому минулому.

Водоспади розташовані на невеликому потоці (права притока Стрипи) на південний схід від села Русилова, що в Бучацькому районі Тернопільської області. В самому ж селі можна напитись джерельної, цілющої води, поповнити запас у дорогу.Загальна довжина Русилівського потоку – близько 3 км, на ньому є 15 водоспадів заввишки від 1,5 до 12 м і завширшки до 10– 15 м, що утворюють великий каскад, загальною довжиною близько 1 км.

Романтичні Русилівські водоспади змагаються за красою з аналогічними пейзажами Плітвицьких озер, що в Хорватії.

Найбільшим рівнинним водоспадом в Україні вважається Джуринський водоспад. Його повна висота – 16 метрів, а ширина – до 20 метрів. Водоспад має 3 каскади. За півтора кілометра від водоспаду розташований Червоногородський замок. До речі, Джуринський водоспад по-іншому ще називають Червоногородським. Розташований водоспад на річці Джурин біля сіл Нирків та Устечко Заліщицького району. Джуринський водоспад знаходиться на відстані 118 км від Тернополя і 27 км від Заліщик.

За найпопулярнішою версією-легендою, водоспад створений турками-османами під час облоги Червоногородського замку в1672 році. Щоби здобути замок, турки перерубали кам’яний кряж між двома сусідніми ділянками річища Джурина, скерувавши повноводну тоді річку, яка до того робила кількакілометрову петлю й огинала пагорб із замком, у нове річище. Так турецькі війська нібито звільнили собі доступ до стін замку.

Друга версія пов’язує виникнення водоспаду з масштабною перебудовою початку ХІХ століття, коли укріплений замок переробляли на палац. Тоді ж довкола палацу розбили величезний ландшафтний парк. Як елемент такого парку могли створити водоспад (за тодішньою модою).

Єдиною ймовірною версією щодо причин створення штучного водоспаду є потреба власників Червоногорода у власному млині. З одного боку, саме водоспад забезпечував його максимальну потужність, а, з іншого — в околиці не було млинів, й існувала велика потреба у млинарських послугах. Тому річку «роздвоїли» — частина води плинула старим річищем, а частина – новим, на якому й збудували млин. До початку 1950-х років на водоспаді працював водяний млин, а з початку 1950-х до початку 1960-х — ГЕС (у той час поруч існувало навіть Червоногородське водосховище).

Перше, що кидається в очі – червона земля, червоні камінні породи скель. А після дощу складається таке враження, що по стежках хтось розлив томатний сік. Звідси і пішла назва міста Червоноград. Джуринський водоспад ідеально підходить для екстремалів та любителів джакузі. Тут можна помасажувати тіло або поплавати, але це слід робити з обережністю, тому що дно водоспаду має каміння з гострими кутами. Особливе враження ця місцина справляє на початку зими, коли на стежці до водоспаду крізь білосніжну ковдру проступає вогненно-червоний ґрунт, а прозора вода стікає по оксамитовому зеленому килиму з моху.

Пройшовши десь з півгодини за течією річки Джурин, ви можете натрапити на печеру відлюдника. Це своєрідний грот, над яким струменить невеликий, але дуже гарний водоспад «Дівочі сльози», який витікає з джерела. Місцеві жителі вважають його святим, цілющим. Тут відчуваєш душевний спокій, ледь відчутний шум падаючої води і різноголосий спів пташок.

Крім цих, знаних на всю Україну водоспадів, в Тернопільській області є ще невеличкі, однак дуже красиві водоспади. Між селами Русилів та Берем’яни розташований Сокілецький каскад водоспадів. У долині струмка є печера Жолоби, у якій ще в ХІІ ст. була келія. А біля с. Космарин зі стелі витікає невеличкий, але мальовничий Космиринський водопад.

 

Література

Білик І. Ці романтичні русилівські водоспади [Текст] : [подорож до села Русилів Бучацького р-ну] / І. Білик // Наш день. − 2016. − 29 черв.-5лип. − С. 6.
Бурма В. Чиї то сльози над Джурином? [Текст] : [туристичними шляхами Тернопілля] / В. Бурма // Вільне життя. − 2016. − 22 черв. − С. 9.
Вільшаненко М. Каскад русилівських водоспадів [Текст] / М. Вільшаненко // Медична академія. – 2009. – 27 жовт. – С. 10.
Джуринський водоспад [Текст] // Туризм і відпочинок. – 2006. – 20 черв. – С. 2.
Кармелюк М. Водоспад стає кривавим [Текст] : [Русилівські водоспади] / М. Кармелюк // RIA плюс. – 2010. – 14 лип. – С. 5.
Кулик О. Найдовший рівнинний водоспад України [Текст] : [Джуринський водоспад] / О. Кулик // Тернопіль вечірній. – 2010. – 9 черв. – С. 17.
Розсипи Русилівських водоспадів [Текст] // На пагорбі долі / М.Шот. − Тернопіль : Укрмедкнига, 2013. − С. 151−153.
Свинко Й. Нарис про природу Тернопільської області: геологічне минуле, сучасний стан [Текст] / Й. Свинко. – Тернопіль, 2007. – С. 116−117.