Янович (Курбас) Степан

Народився Степан Янович 28 жовтня 1862 року в с. Куропатники, тепер Бережанського району Тернопільської області. Мати прищепила Степанові любов до живопису і музики. Юний Степан багато читав, захоплювався грою на роялі. Навчаючись у Бережанській гімназії, брав активну участь у концертах, вечорах, студентському драмгуртку, співав у хорі, виконував сольні номери (мав приємний тенор).

У 1884 р. залишив останній клас гімназії і став актором театру “Руська Бесіда”. Звістка про те, що Степан – “бродячий комедіант” (так тоді іронічно називали артистів пересувних театрів), вкрай розгнівила батька Пилипа, який відцурався сина. Але навіть це не зупинило Степана, який твердо вирішив присвятити себе служінню рідній культурі, хоч усвідомлював, якою важкою буде служба у галицької Мельпомени.

Сценічні успіхи Степана примножувалися щоденно, особливо у лірико-героїчних ролях. Час приносив вагомі удачі – добре зіграні основні ролі у п’єсах І. Тобілевича, І. Франка, П. Мирного, М. Кропивницького, М. Старицького тощо. Він успішно співав в операх “Вечорниці”, “Наталка Полтавка”, “Утоплена” Циганський барон”.

Спепан Янович у рік народження Леся Курбаса вже мав у своєму репертуарі двадцять ролей, з них – десять партій у музичних виставах. Брав участь майже у кожній п’єсі, за короткий час став сформованим актором.

1893 р. Степан Янович перейшов із чергового режисера на посаду головного режисера “Бесіди”. Дуже вимогливий до себе та інших майстрів, І. Франко писав: “Головною силою української сцени є Янович… Янович – це для української сцени на Галичині дуже корисна сила…”

Акторська сім’я Яновичів жила дуже бідно, не вилазила з боргів, і, щоденне змагання з труднощами періоду соціального й національного гніту в Галичині було великим героїзмом і патріотичною самопожертвою заради рідної сцени.

Крім того, сім’я пережила чимало трагедій – померли в дитинстві два сини, а потім сімнадцятирічна дочка. Нервове перенапруження, тяжкі переживання і фізична втома швидко дали про себе знати.

1896 р. під час гастролей у Тернополі Степан Янович тяжко захворів. Хвороба прогресувала, виснажувала, все більше ламала його. З 1902 р. жив у с. Старий Скалат нині Підволочиського району.

10 вересня 1908 р. Степан Янович помер.

 

Література:

Степан і Ванда Яновичі (батьки Леся Курбаса) [Текст] // Михальчишин Я. З музикою крізь життя / Я. Михальчишин. – Львів, 1992. – С. 54−57
Янович (Курбас) Степан Пилипович (28.10.1862-10.09.1908) – український актор, співак і режисер [Текст] // УРЕ. – 2-е вид. – Т. 12. – Київ, 1985. – С. 510.
Янович Степан Пилипович (28.10.1862 – 10.09.1908) – актор, співак, режисер [Текст] // Митці України: енцикл. довідник. – Київ, 1992. – 676 с.