Цей день не внесено у жодні календарі знаменних дат і всенародних свят, але його цілком можна віднести до міжнародних, оскільки він з незмінним успіхом відзначається в Німеччині, Англії, Франції, Скандинавських країнах, Україні та навіть на Сході. Йдеться про Міжнародний день сміху, або, як його ще називають, День дурня, який відзначають 1 квітня.
Найпоширеніша оповідка свідчить, що День сміху з’явився у Франції. До 1582 року у Франції (яка в той час жила за Юліанським календарем) Новий рік відзначали весною – з 25 березня по 1 квітня. Потім влада вирішила ввести новий календар – Григоріанський, і новорічні свята перенесли на звичний для нас час – 1 січня. Через погано розвинені комунікації, звістка про це дійшла не до всіх, і багато хто продовжував через незнання або з упертості відзначати Новий рік за старим календарем. Ті громадяни, котрі знали про такі зміни, взяли за звичку насміхатися над тими, яким нововведення не були відомі, або хто вперто відзначав Новий рік як раніше.
Деякі дослідники вважають, що традиція жартувати 1 квітня походить ще від античного фестивалю Деметрія, який відбувався на початку квітня, і в основі якого лежала легенда про викрадення богом підземного світу Аїдом доньки богині Деметри — Прозерпіни. Пошуки доньки ні до чого не призвели — адже її крики були лише оманною луною.
У стародавньому Римі в середині лютого відзначалося свято дурних. Історик Апулей вважав, що в римлян першоквітневий обман був пов’язаний зі святом на честь божества сміху.
У стародавній Індії 31 березня відзначали свято жартів, а в квітні, першому місяці їхнього року, відзначали день народження богині Сіти. На цьому святі влаштовувалися сценічні вистави, у яких індійці жартома обманювали одне одного, намагаючись таким чином привернути до себе богиню.
День сміху зараз святкують у всьому світі. У США його називають «свято серця, а не держави».
У Німеччині 1 квітня вважається нещасливим днем німці вірять, що той, хто народився цього дня, буде невезучим. У селах 1 квітня не працюють та не починають нових справ. Дорослі та діти обманюють один одного, посилаючи виконувати нездійсненні доручення, а от у Португалії цього дня люди кидають один в одного борошном.
Як припускають науковці, до України це свято прийшло з Німеччини, ймовірно, на початку XVIII століття. Його називали ще брехливим днем, або Марією–брехухою, – одним із народних прізвиськ Марії Єгипетської – святої, день вшанування якої за старим стилем збігається з 1 квітня. День сміху в Україні прижився, ми навіть маємо приповідку до цього дня «Першого квітня — брехня всесвітня!». У цей день кожен може пожартувати над кимось, тож ніхто не убезпечений від обману і навіть найсерйозніші люди часто підсміюються та жартують над друзями та колегами.