Сьогоднішню дату хочеться розпочати рядками Григорія Булаха:
«Я по світу іду в вишиванці
Аж дивуються ген журавлі,
Хай встрічають в веселій багрянці
Україна іде по землі»
Щороку в третій четвер травня ми відзначаємо Всесвітній день вишиванки. Це свято покликане зберегти споконвічні народні традиції створення та носіння етнічного вишитого українського одягу. Свято є самобутнім і самодостатнім, не прив’язане до жодного державного чи релігійного. У цей день кожен охочий може долучитись до свята, одягнувши вишиванку на роботу, до університету, школи чи садочка.
Ідею акції «Всесвітній день вишиванки» у 2006 році запропонувала студентка факультету історії, політології та міжнародних відносин Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича Леся Воронюк. Поштовхом до реалізації ідеї та святкування стала вишиванка Ігоря Житарюка, яку він регулярно одягав на пари, як і чимало інших студентів. Леся запропонувала одногрупникам та студентам обрати один день і всім разом одягнути вишиванки. Спочатку вишиванки одягнули кілька десятків студентів та кілька викладачів факультету. Згодом до нього долучились всі навчальні заклади Чернівців, а згодом – усі міста України.
У 2011 році до п’ятирічного ювілею свята на Центральній площі Чернівців зібралося понад 4000 людей у вишиванках, де був встановлений Гіннесівський рекорд за кількістю людей у вишиванках в одному місці.
З 2012 року започатковано традицію дарувати вишиванки немовлятам, народженим цього дня. Саме з цієї події починаються заходи кожного наступного року.
В 2013 році в Чернівцях свято «День вишиванки» розтягнулося на цілу добу та запам’яталося університетським благодійним ярмарком солодощів, кошти від якого передано онкохворим діткам, що лікуються в обласній дитячій лікарні, а також авторською люмінесцентною фотовиставкою Олександра Ткачука «Орнаменти, що світяться».
У 2014 році у рамках свята оголошено всеукраїнський фотоконкурс «Моя родина у вишиванці», а також одночасне виконання студентами у вишиванках Державного Гімну по всій Україні. Свято підхопили 8 країн світу: Канада, США, Італія, Німеччина, Франція, Росія, Румунія, Португалія.
В 2015 році започаткована акція «Подаруй вишиванку захиснику», яка мала на меті підняти бойовий і моральний дух українських воїнів. Військовим на передову за допомогою волонтерів передали вишиванки, аби вони служили оберегом.
В 2016 у вишиванку одягнули пам’ятник Либіді та засновникам Києва на Майдані Незалежності. Показано перший повнометражний фільм про вишиті сорочки «Спадок нації».
Ідеєю свята «День вишиванки» є збереження українських цінностей та їх популяризація серед молоді та населення загалом. Свято не передбачає обов’язкових заходів, окрім одягання вишиванки. Хоча протягом усієї історії заходу з ініціативи студентів, школярів, громадських та культурних діячів проводяться концерти, конкурси, вечорниці, ярмарки. Саме ж свято запрошує кожного свідомого громадянина до абсолютно простого вчинку — одягнути вишиванку і в ній піти на роботу чи на навчання. Разом із тим, така дія має глибокий контекст, адже йдеться про вираження своєї національної та громадянської позиції, культурну освіченість та духовну свідомість. Люди, які одягнули вишиванку в День вишиванки, завжди піднесені та усміхнені, адже в стародавньому одязі закодовано багато символів сили, добробуту, краси та оберегів, недарма ж саме вишиванку вважають оберегом генетичного коду українців.