Український актор, режисер і драматург Кость Підвисоцький народився 28 червня 1856 року в селі Коржова Монастириського району на Тернопільщині. 24-річним хлопцем залишив рідний край і пішов у світ, щоб шукати щасливу долю. У 1875 році вступає до українсько-польської трупи під орудою Омеляна Бачинського і виступає тут аж до 1885 року.
У 1881-1982 роках – він актор українського театру товариства «Руська бесіда», де знову в 1885-1889 роках працює актором.
Особливо плідною школою для розквіту таланту Костя Підвисоцького була його праця у трупах корифеїв українського театру Марка Кропивницького та Михайла Старицького. На Наддніпрянській Україні він у 1889-1892 роках стає провідним актором цих труп, гастролюючи по містах Східної України, а також Молдови, Росії.
Повернувшись у 1892 році в Галичину, Кость Підвисоцький у 1893 році стає режисером в Театрі товариства «Руська бесіда» і працює ним аж до 1897 року, де ставить такі вистави: «Безталанна», «Бурлака», «Хазяїн» Карпенка-Карого, «Ой не ходи, Грицю, та й на вечорниці», «За двома зайцями» Михайла Старицького, «Невольник», «Глитай, або ж Павук» Марка Кропивницького, «Світова річ» Олени Пчілки.
У 1891−1896 роках український професійний театр «Бесіда», що базуючись у Львові, мандрував по містах Галичини та Буковини. На гастролях показував лірично-фантастичну оперу Миколи Лисенка «Утоплена» (лібрето Михайла Старицького за повістю Миколи Гоголя «Майська ніч»), у постановці режисера Підвисоцького.
Відтоді окремі пісні з вистави «Утоплена» увійшли до програм концертів, згодом стали побутувати й на сільській вулиці, зокрема хори «Туман хвилями лягає», «Туман хвилями котиться», романс «Ніч яка місячна, зоряна, ясная».
Влітку 1893 року, повернувшись зі стажування в Наддніпрянській Україні, Кость Підвисоцький здійснює першу постанову п’єси «Украдене щастя» Івана Франка. Тоді ж було здійснено вперше постановку п’єси «Кам’яна душа» Івана Франка.
І. Франко в 1893 році писав: «З артистів, які тепер виступають на українській сцені, на першому місці слід назвати К. Підвисоцокого. Сьогодні він не тільки найкращий артист української трупи в Галичині , але й режисер, і йому завдячує українська сцена гарну постановку багатьох українських п’єс».
Кость Підвисоцький майстерно ставить і музичні вистави-опери «Запорожець за Дунаєм» С. Гулака-Артемовського, «Утоплена» М. Лисенка, «Катерина» Т. Шевченка – М. Аркаса. В усіх цих музичних виставах він успішно виконує певні ролі.
У 1898-1902 роках Кость Підвисоцький – актор у трупах М. Ярошенка, О. Суходольського. А в 1900-1902 роках він знову – режисер театру товариства «Руська Бесіда».
Найкраще акторське обдарування Костя Підвисоцького проявилося у зіграних характерних ролях Миколи Задорожного («Укражене щасля» Івана Франка), Бичка («Глитай, або ж Павук» Марка Кропивницького), Хоми («Ой не ходи, Грицю, та й на вечорниці» Михайла Старицького), Івана («Безталанна» Івана Карпенка-Карого), Осипа («Ревізор» Миколи Гоголя) та багато інших.
Кость Підвисоцький – автор комедії «Підшиванець» (1883), драматичних переробок п’єс Ю. Коженьовського «Карпатські вечорниці» під назвою «Галька, або Шляхетські любощі» (1899) з музикою Станіслава Монюшка.
Помер Кость Підвисоцький 12 червня 1904 року в селі Медуха Галицького району на Івано-Франківщині, де й похований.
Література
Лісничук М. «…Це був великий талант» [Текст] / М. Лісничук // Вільне життя. – 1991. – 28 черв.
Медведик П. Твори Миколи Лисенка на сцені Галичини [Текст] : [згадка про К. Підвисоцького] / П. Медведик // Дзвін. – 2004. – № 9. – С. 156−158.
155 років від дня народження Костя Підвисоцького – українського актора, режисера і драматурга [Текст] // Література до знаменних і пам’ятних дат Тернопільщини на 2006 рік / Тернопільська обл. універсальна б-ка; уклад. М. Друневич. – Тернопіль, 2005. – С. 67−69.
* * *
Пиндус Б. Підвисоцький Кость Осипович [Текст] / Б. Пиндус, О. Черемшинський // Тернопільський енциклопедичний словник : у 4 т. / редкол.: Г. Яворський та ін. – Тернопіль : Видавничо-поліграфічний комбінат «Збруч», 2008. – Т. 3 : П-Я. – 708 с.
Підвисоцький Кость Осипович – український актор, режисер і драматург [Текст] // Митці України : енцикл. довід. – Київ, 1992. – С. 460.
Підвисоцький Кость Осипович – український актор, режисер і драматург [Текст] // Театральна Тернопільщина : бібліогр. покажч. / упоряд. П. Медведик, В. Миськів, Н. Іванко. – Тернопіль, 2001. – С. 60−61.
Підвисоцький Кость Осипович – український актор, режисер і драматург [Текст] // УРЕ. – 2-ге вид. – Київ, 1982. – Т. 8. – С. 351.