Соломія Крушельницька народилася 23 вересня 1872 р. в с. Білявинці, тепер – Бучацького району, в родині священика.
Вона зрозуміла свій потяг до пісні, коли їй виповнилося десять років. Брала участь у хорах і виставах аматорських театрів у рідному селі. Вперше в 11 років прилюдно виступила у хорі “Руської Бесіди” в Тернополі.
“У шістнадцять років Соломія була високою, стрункою, з довгими русявими косами, її величезні сіро-зелені очі мрійливо дивилися на світ, а характер виробився спокійний, вона справляла враження добре вихованої, інтелігентної панночки”, – такою постає перед нами юна співачка у книзі Валерії Врублевської “Соломія Крушельницька”.
Із вересня 1891 р. С. Крушельницька розпочала навчання на вокальному факультеті Львівської консерваторії. Під час студій у консерваторії виступала на конкурсах та ювілейних концертах.
У 1892 р. Соломія отримала нагороду за конкурсні виступи зі співом Леонори і Амелії з опер “Трубадур” і “Бал-маскарад” Дж. Верді, а 13 квітня 1892 р. вперше на сцені театру Скарбка у Львові виконала головну партію в ораторії Г. Генделя “Месія” (пісні “Поглянь у смуток”, “Хто знає той біль”, “Як вдячно гуде пасторська пісня”).
Із першого року навчання у консерваторії С. Крушельницька стала солісткою українського хору “Боян”, який очолював диригент О. Нижанківський. У концертах “Бояна”, що тривали аж до 1914 р., Соломія часто була першою виконавицею романсів композиторів Лисенка, Нижанківського, Лопатинського, Січинського та обробок народних пісень.
У 1893 р. Соломія закінчила Львівську консерваторію, отримала диплом з відзнакою і медаллю. В дипломі було відзначено: “…має всі дані, щоб стати окрасою навіть першорядної сцени…”
Львівський оперний театр відразу запросив молоду співачку на сцену. Цього ж року успішно дебютувала у Львові в опері “Фаворитка”, а потім у “Сільській честі” Масканьї.
Восени 1893 р. Соломія вирушила до Італії. Вона вдосконалювала мистецтво співу у знаменитого проф. Фаусти Креспі, акторську майстерність – у проф. Конті. В 1894 р. у Львівській опері співала головні партії у “Трубадурі” Дж. Верді, “Фаусті” Ш. Гуно, “Африканці” Майбера і в “Страшному дворі” Монюшка. І знову виїхала на науку в Італію. Повернувшись до Львова, співала у нових виставах – “Манон Леско” Дж. Пуччіні і “Кармен” Дж. Бізе.
Співачка цікавилася новаторською музикою Р. Вагнера, вірила, що опанування його творчості значно поглибить її вокальні можливості. І ось вона 1895 р. у Відні. Бере уроки “вагнерівської музики” у проф. Гансбареха. Ризикує, бо на “бурхливій музиці” Вагнера могла зірвати голос. Сталося навпаки: вагнерівський репертуар приніс згодом співачці велику славу.
У 1895 – 1898 рр. С. Крушельницька гастролювала у Львові, Кракові, італійських містах, на півдні Франції. У зимовому сезоні 1896 – 1897 рр. була у складі італійської оперної трупи в Одесі.
П’ять місяців тривали виступи Соломії 1897 р. в столиці Чилі Сантьяго. За чилійським звичаєм, на знак безмежної поваги до великого таланту співачки у театрі після вистави випустили білих голубів. Це був зеніт світового визнання української зірки.
П’ять сезонів (1898 – 1902) С. Крушельницька – примадонна Варшавської опери. На Варшавській сцені відбувся тріумфальний виступ Соломії у 500-й виставі “Галька” С. Монюшка. З Варшави Соломія виїздила на гастролі до Петербурга, де співала у складі італійської трупи за участю Баттістіні, Арнольдсон, Карузо, Марконі. Дебютувала на сцені Маріїнського театру в “Аїді” з Баттістіні і Карузо, виступала тоді ж у провідних партіях опер “Сила долі”, “Євгеній Онєгін”, “Пікова дама”, “Демон”.
У листопаді 1899 р. дирекція Варшавської опери змусила С. Крушельницьку взяти участь у концерті для родини російського царя в маєтку Скреневіцах коло Варшави. Горда українка на знак протесту проти царського свавілля в Україні заспівала тужливу народну баладу “Ой під гаєм зелененьким брала вдова льон дрібненький”.
Дальші гастрольні виступи С. Крушельницької відбувалися в Парижі, Неаполі, Палермо, Турині, Мадриді, Барселоні, Буенос Айресі, Ріо-де-Жанейро, Римі, Львові, Болоньї. Музичні критики давали найвищу оцінку її дивовижній артистичності та винятковій красі голосу.
Проживаючи в Італії, у 1906 – 1911, 1913 рр. провела шість успішних сезонів в Аргентині у трупі, яку очолювали диригент А. Тоскані та Л. Муньйоне. Там вона особливо підкорила глядачів співом партії Брунгільди у “Валькірії”.
Востаннє, у 1915 – 1920 рр., нею милувалися глядачі в театрі “Ла Скаля” у Монте-Карло, Лісабоні й Неаполі. У 1920 р. вона залишила оперну сцену, виступала як камерна співачка з таким же тріумфом, як в операх.
Поряд із діяльністю на сценах зарубіжних театрів С. Крушельницька віддала чимало сил на ниві української культури. У 1898 р. провела “концертне турне” у Львові, Стрию, Перемишлі та Новому Санчі.
Влітку 1932 р. Соломія переїхала з Італії до рідного краю. Гостювала у сестер, дала концерти у Львові й Станиславові. 29 липня 1937 р. виступила з концертом у домі адвоката Карановича у Сяноку, де проспівала твори М. Лисенка, італійських композиторів та народні пісні Поділля.
Восени 1939 р. С. Крушельницька повернулася назавжди до рідного Львова. В 1945 – 1952 рр. працювала професором вокалу у Львівській консерваторії ім. М. Лисенка. У 1951 р. їй присвоєно звання заслуженого діяча мистецтв України. А 15 листопада 1952 р. серце великої української співачки перестало битися.
Соломія Крушельницька всією душею бажала культурного розвитку своєму народові, мріяла про створення української опери, українського університету і театру у Львові.
Не було і досі нема української співачки, яка б ще за свого життя і після смерті здобула таке світове визнання, як Соломія Крушельницька. Її називали “незабутньою Аїдою”, “єдиною в світі Джокондою”, “чарівною Чіо-Чіо-Сан”, “найпрекраснішою Саламеєю”. Про пошану до співачки свідчить викарбувана в Італії на її честь медаль скульптора Фарнезі. Ще за життя співачки ряд художників різних народів малювали її портрети.
За останні десятиліття, зокрема в дні святкування 90-річчя, 100-річчя від дня народження співачки, її скульптурні портрети створили львів’яни В. Власов, Є. Дзиндра, Я. Мотика, Одрехівський, Е. Мисько, киянин, уродженець с. Кровинка біля теребовлі О. Пасіка. Надмогильний пам’ятник співачці “Співучий Орфей” на Личаківському цвинтарі у Львові виготовили скульптор Т. Бриж і архітектор Л. Скорик.
На цвинтарі села Біла біля Тернополя на надмогильному пам’ятнику батькові Соломії Амвросію Крушельницькому невідомий флорентійський скульптор відтворив у білому мармурі німфу, схилену в тузі над прахом родичів. Це не образ С. Крушельницької, але в ньому простежують високі внутрішні благородні риси співачки. Серед дерев-пам’ятників у садибі-музеї “Надія”. Карпенка-Карого росте дуб “Пісня Соломії”.
ЛІТЕРАТУРА:
Антонюк В. Соломія гідна легенди про себе [Текст] / В. Антонюк // Урядовий кур’єр. – 2002. – 23 листоп. – С. 8–9.
Баб’як О. Мистецьке чудо [Текст] : [останній концерт С. Крушельницької в Тернополі ] / О. Баб’як // Тернопіль: погляд крізь століття. – Тернопіль, 1992. – С. 180–181.
Безсмертна Соломія [Текст] // Українська література: зб. творів для 9–11 кл. – Харків, 1998. – С. 220.
Білавич Д. Вердіана музично-меморіального музею Соломії Крушельницької у Львові [Текст] : [твори Д. Верді в репертуарі С. Крушельницької] / Д. Білавич // Соломія. – 2014. – січ.-берез. – С. 2.
Білавич Д. 1894 рік у житті Соломії Крушельницької [Текст] / Д. Білавич // Соломія. – 2014. – жовт.-груд. – С. 1; Високий замок. – 2003. – 24 груд. – С. 6.
Богиня сцени [Текст] : (С. Крушельницька) // Козуля О. Жінки в історії України / О. Козуля. – Київ, 1993. – С. 75–81.
Вахрамєєва Р. Найчарівніша Батерфлей [Текст] : до 130-річчя з дня народження С. Крушельницької / Р. Вахрамеєва // Укр. муз. газ. – 2003. – № 4. – С. 4.
Велика серед Великих [Текст] : італійці про Соломію Крушельницьку : спогади, газетно-журн. публ. / ред. У. Скальська. – Івано-Франківськ : Грань, 2003. – 72 с.
Виспінський І. Уклін тобі, велика Соломіє! [Текст] : (125-річчя С. Крушельницької) / І. Виспінський // Свобода. – 1997. – 18 верес.
Віночок Соломії Крушельницької [Текст] : поезії і муз. твори, висловлювання визначних діячів культури, репертуар співачки / упоряд. П. Медведик. – Тернопіль : Збруч, 1992. – 128 с.
Волошка С. Голос української душі [Текст] // Соломія. – 2007. – №1. – С. 6
Врублевська В. В. Соломія Крушельницька [Текст] : роман-біографія / В. В. Врублевська. – Київ : Дніпро, 1986. – 357 с.
Герман В. Співачка з профілем античної богині [Текст] / В. Герман // Слово “Просвіти”. – 1997. – Ч. 10. – С. 16.
Гнатик Х. Соломія Крушельницька [Текст] / Х. Гнатик // Молодь України. – 1999. – 23 лип. – С. 2.
Головащенко М. Вершин світової слави сягнула Соломія Крушельницька [Текст] / М. Головащенко // Літ. Україна. – 1992. – 29 жовт.
Головащенко М. Міф і правда про Соломію Крушельницьку [Текст] / М. Головащенко // Русалка Дністрова. – 1994. – № 1, 3.
Головащенко М. На вершині слави. Соломія Крушельницька [Текст] / М. Головащенко // Українки в історії. – Київ, 2004. – С. 248–250.
Головащенко М. Соломія Крушельницька. 1872 – 1952. Оперна та камерна співачка, педагог [Текст] / М. Головащенко // Визначні постаті Тернопілля: біогр. зб. / уклад. О. Бенч, В. Троян. – Київ, 2003. – С. 99–100.
Головин Б. Ювілей Соломії Крушельницької [Текст] : (120 років від дня народження) / Б. Головин // Тернопіль вечірній. – 1992. – 30 верес.
Горинь В. Невідомі листи Соломії Крушельницької [Текст] : (до М. С. Грушевської) / В. Горинь // Культура і життя. – 1997. – 10 верес.
Гринишин М. Народжена співати [Текст] : [оперна співачка С. А. Крушельницька] / М. Гринишин // Музика. – 2016. – № 1. – С. 40-42.
Гугушвілі Т. Вшанували Крушельницьку [Текст] : [відзначили 142-гу річницю від дня народж. С. Крушельницької] / Т. Гугушвілі // Вільне життя. – 2014. – 26 верес. – С. 3.
Ґерета І. “І в театрі побувала, і спідницю дістала…” [Текст] : (спогади односельчанки М. Цибульської про С. Крушельницьку) / І. Ґерета // Вільне життя. – 1997. – 16 верес.
Ґерета І. П. Музей Соломії Крушельницької [Текст] = Музей Соломии Крушельницкой = Solomia Krushelnitska = memorial : нарис- путівник / І. П. Ґерета. – Львів : Каменяр, 1978. – 93 с.
Ґерета І. На честь великої України [Текст] : (святкування 125-ліття від дня народження С. Крушельницької) / І. Ґерета // Дзвін. – 1998. – № 4. – С. 150–160.
Ґерета І. Соломія Крушельницька і народна пісня [Текст] / І. Ґерета // Наукові записки: Тернопільський краєзнавчий музей. – Тернопіль, 1993. – С. 87–100.
Ґерета І. Соломія Крушельницька та діячі української культури [Текст] / І. Ґерета // Тернопілля’ 96: регіон. річник. – Тернопіль: Збруч, 1996. – С. 530–535.
Деркач З. Вшанування оперної діви зі світовим ім’ям [Текст] : [150 років від дня народження Соломії Крушельницької] / З. Деркач // Свобода. − 2022. − 21 верес. − С. 6.
Життя у пісні [Текст] : [сцен. свята присвяч. С. Крушельницькій] // Позакласний час. – 2015. – № 1. – С. 82−84.
Забуті сторінки [Текст] : 125-річчя від дня народження великої співачки – Соломії Крушельницької // Культура і життя. – 1997. – 1 жовт.
Загородний Р. “Заповідають… найкращу будучність” [Текст] / Р. Загородний // Вільне життя . – 1999. – 26 черв. – С. 5.
Загородний Р. Ти голосом своїм нам рай подарувала [Текст] : галицька преса кінця XIX ст. та інші джерела про співачку С. Крушельницьку / Р. Загородній // Вільне життя. – 1989. – 4 лют. ; Свобода. – 2001. – 22 верес.
Зірка оперної сцени Соломія Крушельницька (1872 – 1952) [Текст] / Г. Мельничук // Мельничук Г. 1000 незабутніх імен України. – Київ, 2005. – С. 198–200.
Зубеляк М. Соломія Крушельницька в Аргентині [Текст] / М. Зубеляк // Музика. – 2015. – № 1−2. – С. 49−50.
Зюбровська Н. Вона формувала талант Соломії [Текст] : (“Родина Савчинських у розвитку культури в Західній Україні” – вистава в музеї С. Крушельницької ) / Н. Зюбровська // Свобода. – 2000. – 11 січ.
Зюбровська Н. Дочка українського народу [Текст] : [С. Крушельницька] / Н. Зюбровська // Соломія. – 2014. – № 3. – С. 1.
Зюбровська Н. Меморіальний музей Соломії Крушельницької [Текст] : нарис-путівник / Н. Зюбровська, А. Зюбровський. – Тернопіль : Джура, 2007. – 111 с
Зюбровська Г. На сцені “Міщанського братства” 1928 року [Текст] : (в м. Тернополі виступала С. Крушельницька) / Г. Зюбровська // Свобода. – 1997. – 23 верес.
Зюбровська Н. Особливості діяльності меморіального музею Соломії Крушельницької [Текст] / Н. Зюбровська // Збірник праць / Терноп. оосередок Наук. т-ва ім. Шевченка ; ред. Е. Бистрицька. – Тернопіль : Терно-граф, 2013. – Т. 8 : Музеї Тернопільщини. – С. 240−247.
Канарська А. Метелик з мрії [Текст] / А. Канарська // Театральна бесіда. – 2004. – № 2. – С. 7–9.
Кобельська О. Співуча зоря України [Текст] / О. Кобельська // Тернопіль вечірній. – 2002. – 25 верес. – С. 1.
Кирик О. Т. Шевченко в житті й творчості Соломії Крушельницької [Текст] / О. Кирик // Соломія. − 2018. − січень-березень. − С. 1.
Краснодемський В. Королева оперної сцени…[Текст] / В. Краснодемський // Дзвін. – 1990. – № 3–5.
Криворучка І. Соломія Крушельницька у дзеркалі німецької критики [Текст] / І. Криворучка // Соломія. – 2015. – жовт.-груд. – С. 1.
Крушельницька на Тернопільщині в 1928, 1934 рр. [Текст] // Тернопіль: Погляд крізь століття: історія міста очима емігрантів. – Тернопіль, 1992. – С. 179–181.
Крушельницка Соломія Авросіївна [Текст] // Укр. культура. – 2000. – № 2 . – С. 31.
Крушельницька Соломія Амвросіївна [Текст] : [оперна співачка, педагог] // Видатні українці : Культура. Мистецтво. Освіта / М. І. Преварська. – Київ : Велес, 2016. – С. 170−172. – (Гордість і слава України).
Крушельницька Соломія Амвросіївна. Українська співачка, педагог [Текст] // Провідники духовності в Україні. – Київ, 2003. – С. 682–683.
Крушельницька Соломія Авросіївна (1872–1952 ) [Текст] : співачка (лірико-драм. сопрано), педагог // Шаров І. Ф. 100 видатних імен України / І. Ф. Шаров. – Київ, 1999. – С. 213–217.
Кудрявцев Л. “Жінка – Шаляпін”, королева опери [Текст] : виповнилось 130 років з дня народження співачки Соломії Крушельницької / Л. Кудрявцев // Україна молода. – 2002. – 24 верес. – С. 12.
Кудрявцев Л. Соломія – найчарівніша Батерфляй [Текст] / Л. Кудрявцев // Молодь України. – 2003. – 30 верес. – С. 3.
Куземко М. Пісню дарував народ: (життя, твочість геніальної співачки) [Текст] / М. Куземко // Ровесник. – 1986. – 24 черв.
Лаурі-Вальпі Д. Голос, що не має паралелей [Текст] / Д. Лаурі-Вальпі // Культура і життя. – 1990. – 11 лист.
Ліберний О. Пісню й серце людям віддала [Текст] : (відзначення 125-ї річниці славетної землячки) / О. Ліберний // Свобода. – 1997. – 23 верес.
Лучканін В. Соломія Крушельницька та Італія [Текст] : 16 листопада минає 54 роки, коли перестало битися серце славетної української співачки / В. Лучканін // День. – 2006. – 15 листопада. – с.7
Лучканін В. “Чистий голос над Віареджо“ [Текст] / В. Лучканін // Свобода. – 2006. – 20 трав. – С. 8.
Майданська С. Непереможна українська Брунгільда [Текст] / С. Майданська // Слово Просвіти. – 2003. – № 14. – С. 10.
Малицька К. 23 вересня – 125 років від дня народження великої Соломії [Текст] / К. Малицька // Тернопільська газета. – 1997. – 25 верес.
Мальва Ю. Талант світового визнання [Текст]: до річниці від дня народження С. Крушельницької / Ю. Мальва // Українське слово. – 2006. – 27 верес. – 3 жовт. – С. 8.
Мадзій І. «Де проходить Соломія, там квітнуть троянди і співають солов’ї» [Текст] / І. Мадзій // Вільне життя. − 2020. − 24 січ. − С. 5.
Маркіян Малюца : Далеке і близьке [Текст] : [спогади про С. Крушельницьку] / літ. запис І. Ґерети // Ровесник. – 1997. – 19 верес.
Маротті Г. Богиня сцени [Текст] / Г. Маротті // Культура і життя. – 1990. – 11 лист.
Марчук Л. На урочинах у Соломії [Текст] : (121-а річниця від дня народження) / Л. Марчук // Західна Україна. – 1993. – № 41. – С. 3.
Масол Л. Українці у світовому мистецтві [Текст] / Л. Масол, О. Оніщенко // Мистецтво та освіта. – 2004. – № 3. – С. 59.
Медведик П. Віднайдено свідоцтво про народження і хрещення С. Крушельницької [Текст] / П. Медведик // Свобода. – 1997. – 23 верес.
Медведик П. Збратані піснею [Текст] / П. Медведик // Вільне життя. – 1993. – 18 берез.
Медведик П. Невідома сторінка [Текст] / П. Медведик // Жовтень. – 1982. – № 11. – С. 132–133.
Медведик П. Тернопіль у юності Соломії Крушельницької [Текст] / П. Медведик // Соломія. – 1997. – № 2. – С. 1.
Мелех-Ярошевич М. Українські співаки на польських сценах [Текст] // Дзвін. – 1996. – № 8. – С. 105–119.
Мельничук Б. Друге життя Соломії [Текст] : (прем’єра вистави “Соломія Крушельницька”) / Б. Мельничук // Ровесник. – 1993. – 23 серп.
Мельничук Б. Соломія Крушельницька [Текст] : докум. повість / Б. Мельничук. – Тернопіль : Воля, 2011. – 103 с.
Миркотан В. Світова кар’єра української співачки [Текст] / В. Миркотан // Історичний календар’97. – Київ, 1996. – С. 287.
Мисько-Пасічник Р. Музей славної співачки у Львові [Текст] / Р. Мисько-Пасічник // Свобода. – 1997. – 23 верес.
Мичко С. Жінка, яка співала замість того, щоб кохати [Текст] / С. Мичко // Україна молода. – 2002. – 26 листоп. – С. 12.
Михайленко І. На вершині світової слави [Текст] / І. Михайленко // Культура і життя. – 1997. – 1 жовт.
Мороз В. “Як співала, вікна дзеленчали” [Текст] : [С. Крушельницька] / В. Мороз // RIA +. – 2015. – 4 берез. – С. 19.
Мошинська О. “ Найчарівніша Соломія “ українського народу [Текст] / О. Мошинська // Українське слово. – 2003. – 18 верес. – С. 14.
Музично-меморіальний музей Соломії Крушельницької у Львові [Текст] : іл. путівник / ред. Д. Сапіга. – Львів : Каменяр, 2002. – 63 с.
Народні пісні з села Соломії Крушельницької [Текст] : записані в селі Біла Тернопільського р-ну Тернопільської області. – Тернопіль: Збруч, 1995. – 192 с.
Невідомі листи С. Крушельницької до М. Грушевського [Текст] // Дзвін. – 1993. – № 1. – С. 97–102.
Неперевершена співачка, чарівна жінка [Текст] : (висловлювання видатних людей про С. Крушельницьку) // Голос України. 1999. – 20 лют. – С. 9.
Нове про Соломію Крушельницьку [Текст] : (спогади видатних діячів української літератури і мистецтва) // Культура і життя. – 1990. – 11 лист.
Олійник М. Той далекий незабутній вечір [Текст] : (спогади гімназистки про концерт С. Крушельницької у Тернополі) / М. Олійник // Вільне життя. – 1997. – 19 верес.
Папасольї Д. У саду, де квітує мигдаль [Текст] : (С. Крушельницька на італійській сцені) / Д. Папасольї // Музика. – 1998. – № 1. – С. 20–22.
Пасічник Р. Соломія Крушельницька про себе і свій час [Текст] / Р. Пасічник // Соломія. – 2016. – липень-вересень. – С. 1.
Пилипчук Р. Забуті сторінки [Текст] / Р. Пилипчук // Культура і життя. – 1997. – 1 жовт.
Пилипчук Р. “Нам тут, межи москалями не геть-то радісно й корисно…” [Текст] : (Соломія Крушельницька і Марко Кропивницький) / Р. Пилипчук // Літ. Україна. – 1997. – 25 верес. – С. 7.
Подільський соловей [Текст] : (відгуки світової преси) // Ровесник. – 1988. – № 38. – С. 11.
Поливко О. Соломія Крушельницька у філателії [Текст] / О. Поливко, М. Проців // Соломія. – 2013. – жовт.-груд. – С. 1.
5 фактів про легендарну Соломію Крушельницьку [Текст] // Наш день. − 2019. – 25 верес-1 жовт. − С. 6.
Рудницький М. І. В наймах у Мельпомени [Текст] / М. І. Рудницький. – Київ : Мистецтво, 1963. – 343 с.
Савків Т. Крізь плин років дзвенить – зоріє твій спів, прекрасна Соломіє [Текст] / Т. Савків // Свобода. – 1997. – 25 верес.
Савчинська Т. Сонет Соломії Крушельницькій [Текст] : (після вражень з виступу співачки в Аргентині) / Т. Савчинська // Свобода. – 1997. – 23 верес.
Силин О. Дочка слави світової [Текст] / О. Силин // Старожитності. – 1993. – Ч. 13 – 14. – С. 18–19.
Скринченко В. Оперна одіссея Соломії Крушельницької [Текст] / В. Скринченко // Всесвіт. − 2020. − № 3/6. − С. 238-243.
Собуцька В. Жінки-долі: Марта Подкович усе життя відкриває таємниці Соломії Крушельницької [Текст] / В. Собуцька // Наш день. – 2015. – 12-18 серп. – С. 7.
Соломія Крушельницька [Текст] // Луговий О. Визначне жіноцтво України: іст. Життєписи / О. Луговий. – Київ, 1994. – С. 242.
Соломія Крушельницька [Текст] : 23.09.1872 – 16.11.1952 : бібліогр. покажч. / Управл. культури Терноп. держ. адмін. Терноп. обл. універс. наук. б-ка ; упоряд. А. О. Ленчишин ; ред. Г. Й. Жовтко. – Тернопіль : Підруч. і посіб., 2007. – 110 с.
Соломія Крушельницька [Текст] // Це зробила вона. − Київ : Видавництво, 2018. − С. 25.
Соломія Крушельницька: “Жити без артистизму я не можу…” [Текст] // 2000. – 2004. – 26 берез. – С. 66.
Соломія Крушельницька. Квіти шани і любові [Текст] : зустріч перша / упоряд. Н. Я. Зюбровська. – Тернопіль : Джура, 2007. – 74 с.
Соломія Крушельницька – наш національний діамант [Текст] // Голос України. – 1999. – 20 лют.
Соломія Крушельницька. Спогади, матеріали, листування [Текст] : у 2 ч. Ч. 1 : Спогади. – Київ : Муз. Україна, 1978. – 395 с.
Соломія Крушельницька [Текст] : (1872-1952) співачка, лірико-драматичне сопрано // 100 найвідоміших українців / під. заг. ред. Ю. Павленка. – Київ : ОСМА, 2015. – С. 397−406.
Соломія Крушельницька: (1872 – 1952) – укр. співачка [Текст] // Лупій Г. В. Львівський історико-культурний музей-заповідник “Личаківський цвинтар”: путівник / Г. В. Лупій. – Львів, 1996. – С. 240–241.
Соломія Крушельницька. Шляхами тріумфів [Текст] : ст. та матеріали / авт. проекту П. Медведик. – Тернопіль : Джура, 2008. – 391 с.
Стрілець Н. Концерт галицької Баттерфляй у Бережанах [Текст] : [про концерт Соломії Крушельницької у Бережанах] / Н. Стрілець // Номер один. – 2013. – 13 листоп. – С. 12.
Таровита І. Літературно-музична композиція. Неперевершена Меа [Текст] : [захід присвячений укр. співачці С. Крушельницькій. 10-11-ті класи] / І. Таровита // Українська мова та література. – 2013. – № 1-2. – С. 5-11.
Теленчі О. Вона подарувала право голосу своїй бездержавній нації [Текст] / О. Теленчі // Голос України. – 1999. – 20 лют. – С. 9.
1895 рік у житті Соломії Крушельницької [Текст] // Соломія. – 2015. – лип.-верес. – С. 1−2.
Тихобаєва Г. Українські співаки на сцені Львівської опери (1900-1914) [Текст] : [С. Крушельницька, О. Мишуга, М. Менцинський] / Г. Тихобаєва // Соломія. – 2016. – №1, січень-березень. – С. 1−2.
Тріумф і трагедія таланту [Текст] // Голос України. – 1999. – 20 лют.
Федун М. Соломія, котру любили всі [Текст] / М. Федун // Ровесник. – 1997. – 12 черв. – С. 3.
Труш Н. В гостях у панни Крушельницької [Текст] / Н. Труш // Високий замок. – 2002. – 6 серп. – С. 4.
Труш Н. «Моя дорога вийшла з Італії» [Текст] : [інтерв’ю з С. Крушельницькою у 1990 р. для польського журналу “Край“] / Н. Труш // Високий замок. – 2002. – 6 лист. – С. 5.
Труш Н. Примадонна на усі віки [Текст] / Н. Труш // Високий замок. – 2003. – 11 листоп. – С. 5.
Чарівна квітка України [Текст] // Календар знаменних і пам’ятних дат’98. – III кв. – Київ, 1998. – С. 61 – 64.
Юхно М. Чоловіки у житті Соломії [Текст] / М. Юхно // Нова Тернопільська газета. – 2002. – 18 верес. – С. 9.
Яремчук О. Мілан у житті Соломії Крушельницької [Текст] : як українська співачка підкорювала світ / О. Яремчук // День. – 2014. – 17 верес. – С. 11.
Ярчук В. Запізніле признання Соломії [Текст] / В. Ярчук // Свобода. – 2002. – 21 верес. – С. 5.
* * *
Буяк Я. Народ шукає в геніях себе [Текст] : (с. Біла святкує 120-у річницю від дня народження С. Крушельницької) / Я. Буяк // Тернистий шлях. – 1992. – № 39.
Волинець Н. «Сяє на троні в нашім руськім новім пантеоні» [Текст] : [відзначення 120-річчя пам’ятного концерту С. Крушельницької з бережанським «Бояном»] / Н. Волинець // Вільне життя. − 2018. − 22 черв. − С. 5.
Ґерета І. У боротьбі за Соломію [Текст] : (святкування 100-річного ювілею) / І. Ґерета // Свобода. – 1997. – 23 верес.
Іванишин В. Допоки в світі музика живе [Текст] : [погруддя славетній оперній діві Соломії Крушельницькій встановили у Заліщиках] / В. Іванишин // Свобода. – 2013. – 8 лист. – С. 1.
Крушельницька знову буде у Ла-Скала [Текст] : [погруддя С. Крушельницької встановлять у Ла-Скала] // Місто. – 2007. – 31 січ. – С. 15.
Личук О. Понад століття минуло з того часу, як до колишнього приміщення товариства “Сокіл” повернулася і постала перед ним у бронзі видатна співачка світового рівня Соломія Крушельницька [Текст] : [встановлення пам’ятника С. Крушельницькій у Заліщиках] / О. Личук // Соломія. – 2014. – жовт.-груд. – С. 2.
Луків Н. Її пісня звучить у нашім серці [Текст] : [музей Соломії Крушельницької у селі Біла відсвяткував півстолітній ювілей] / Н. Луків // Свобода. – 2013. – 20 верес. – С. 5.
Терещенко А. Фестиваль імені Соломії Крушельницької [Текст] / А. Терещенко // Культура і життя. – 1996. – 17 січ.
Тридцять п’ята річниця музею Крушельницької в Білій [Текст] // Соломія. – 1998. – № 7. – С. 4.
У Дуплиськах на Заліщанщині – коріння Соломії Крушельницької [Текст] : [про діда С. Крушельницької поета, священика Г. Савчинського] // Вільне життя. – 2015. – 30 січ. – С. 3.
Федун М. Музеєві Соломії Крушельницької – 35 [Текст] / М. Федун // Свобода. – 1998. – 19 верес.
Черемшинський О. У вічність пісенна стежка [Текст] : (виставка, присвяч. С. Крушельницькій у Велеснівському музеї В. Гнатюка) / О. Черемшинський // Свобода. – 1997. – З0 верес.
Юхим О. Соломіїн вересень [Текст] / О. Юхим // Вільне життя. – 2004. – 2 жовт. – С. 5.
***
Волотовська Н. Соломії Крушельницькій [Текст] : [вірш] / Н. Волотовська // Соломія. – 2014. – № 3. – С. 1.
Мельничук Б. Голос Крушельницької [Текст] : [вірш] / Б. Мельничук // Вільне життя. – 2013. – 25 верес. – С. 6.