Живописець і реставратор Діонізій Шолдра народився 16 жовтня 1925 р. в Тернополі на Підзамчі. Навчався в початковій школі, а потім у гімназії Ю. Словацького. 8 березня 1944 р. виїхав до Австрії, де почав малярські студії. Вивчав також історію мистецтв в Університеті Інсбрука у професора Валізера.
У 1950 р. Діонізій Шолдра емігрував до США. Став членом Об’єднання Митців Українців в Америці (ОМУА). В 1957 р. повернувся до Європи. Деякий час перебував у Парижі, потім переїхав до Інсбрука, де продовжив перервані студії. До 1965 р. студіював у Відні історію мистецтва та техніку реставрації. Після повернення до Нью-Йорка Д. Шолдра брав активну участь у виставках Об’єднання Митців Українців в Америці. Займався пейзажним і портретним живописом в олійній техніці. В 1975 р. Д. Шолдра відкрив власне реставраційне ательє у Нью-Йорку. Багато мистецьких праць згоріли під час пожежі у 1982 р., а митець тоді важко пошкодив ногу. Перед поверненням в Україну Д. Шолдра проживав у Валенсії в Іспанії.
У квітні 1991 р. Д. Шолдра вперше відвідав Тернопіль, а через два роки повернувся сюди назавжди. Привіз знання і досвід реставратора, а також 52 картини. У Києві вони експонувалися в Українському Фонді культури і були подаровані самостійній Україні в особі Тернопільського обласного художнього музею. У Тернополі з 1995 р. Д. Шолдра очолив реставраційну майстерню в Художньому музеї. Спеціалістів такого профілю в місті ніколи не було. За короткий час він реставрував картини “Співачка” Ю. Мегоффера, “Портрет старої” В. Маяковського і кілька ікон. Провів консервацію десятка творів західноєвропейського малярства, що нині перебувають у постійній експозиції музею.
Картини Д. Шолдри позначені експресивним, гострим відчуттям сучасності. Темний фон на його картинах притаманний, за окремими винятками, для творів 1950 – початку 1960-х рр. (“Процесія”, “Втікачі”, “Портрет Гайди”) – часів пошуків і становлення. В 1980-х рр. почав домінувати мотив неба і поламаних самітніх дерев, палітра посвітлішала, кольорова гама збагатилася, а техніка накладання фарби шпаклею надала рельєфності деревам і землі. Небо вважають важким для передачі в малярстві. Лише митець-кольорист знайде у ньому багатство барв, лише митець-філософ виявить у ньому потайний рух і символічні видіння, лише митець, який досконало володіє своїм ремеслом, може створити ілюзію глибини неба й об’ємності предметного світу. Д. Шолдра малював низький горизонт і високе небо (“Дороговказ”, “Грудень”), бо вважав, що нема нічого гарнішого за небо, до якого спрямовані погляди і помисли кожної людини. Він малював старі, безлисті й самотні дерева (“Самотнє дерево”, “Туга”, “Після буревію”), бо то є душа митця, дерева представл яють його поламане життя і життя мільйонів українців, обпалених світовою війною.
Помер Д. Шолдра 29 вересня 1995 р. в Тернополі, похований на Микулинецькому цвинтарі. У вересні 1998 р. на будинку по вул. Листопадовій, 8, де він жив, відкрито меморіальний знак.
ЛІТЕРАТУРА:
Горловиця О. Маляр неба і дерев [Текст] : 90 років від дня народження Діонізія Шолдри / О. Горловиця // Свобода. – 2015. – 13 листоп. – С. 4.
Діонізій Шолдра − маляр високого неба та самітніх дерев [Текст] // Про людей та людисьок / Т. Циклиняк. − Тернопіль : Крок, 2019. − С. 260-307. − (Дитинство Тернополя).
Діонізій Шолдра [Текст] : Малярство: каталог виставки. / автор-упорядник Ігор Дуда. – Тернопіль, 1995.
Дольна С. Тернополянин з П’ятої Авеню. Пейзажі Діонізія Шолдри з Нью-Йорка, Парижа, Чілі та Канади можна побачити в художньому музеї [Текст] / С. Дольна // 20 хвилин. – 2006. – 4 груд. – С. 6.
Дуда І. Автопортрет [Текст] : (художник Діонізій Шолдра) / І. Дуда // Тернопіль вечірній. – 1995. – 18 жовт. – С. 4.
Дуда І. Діонізій Шолдра: маляр неба і самітніх дерев [Текст] : [укр. мистці поза межами Батьківщини] / І. Дуда // Образотворче мистецтво. – 2015. – № 2. – С. 104−105.
Дуда І. Маляр неба і поламаних дерев: (про художника з Нью-Йорка, нашого земляка Д. Шолдру) [Текст] // І. Дуда / Тернопіль вечірній. – 1995. – 11лют.
Дуда І. Митці-тернополяни в діаспорі [Текст] : живописець і реставратор Діонізій Шолдра / І. Дуда // Тернопіль, 1994. – № 2–3. – С. 24.
Зозуляк Є. З доріг життя [Текст] : (Діонізій Шолдра) / Є. Зозуляк // Вільне життя. – 1995. – 10 берез.
Золотнюк А. Коли дерева тягнуться увись [Текст] : [живописець Діонізій Шолдра] / А. Золотнюк // Вільне життя. – 2015. – 11 листоп. – С. 6.
Костишин Л. “Малярство” Діонізія Шолдри [Текст] / Л. Костишин // Вільне життя. – 2005. – 22 жовт. – С. 5.
Мороз В. Війна, Тернопіль і художники [Текст] : [діяльність терноп. худож. Д. Шайнога та Д. Шолдра під час Другої світової війни] / В. Мороз // RIA +. – 2014. – 10 верес. (№ 37). – С. 19.
Савицька Є. На малярські теми [Текст] : (про Д. Шолдру) / Є. Савицька // Тернопіль вечірній. – 2 жовт. – С. 3.
Собуцька В. Пам’яті маляра самотніх дерев [Текст] / В. Собуцька // Свобода. – 2005. – 29 жовт. – С. 8.
***
Дуда І. Шолдра Діонізій (16.10.1925-29.09.1995) – живописець, реставратор [Текст] // ТЕС. – Тернопіль, 2008. – Т. 3. П-Я. – С. 647.