Зенон Храпливий – один з перших українських фізиків-теоретиків, внесок його в розвиток науки є загальновизнаним. Шкода, що слава і визнання оточили вченого більшу частину життя на чужині, де він працював після Другої світової війни. Сьогодні ім’я і наукові здобутки З. Храпливого стають нарешті відомими на рідній землі.
Народився майбутній вчений 15 березня 1904 р. в с. Лисівці, нині – Заліщицького району. Школу закінчив у Тернополі, куди родина переїхала після смерті батька.
У 1923 р. З. Храпливий став студентом Віденського університету, де студіював математику і фізику. Опісля перевівся до Ягеллонського університету в Кракові. Матеріальна скрута не дала можливості деякий час вчитися. І лише в 1926 р. юнак відновив навчання у Львівському університеті, після закінчення якого через 3 роки отримав диплом вчителя фізики і математики. Спочатку працював у гімназіях Перемишля, а потім – у 1-й академічній гімназії Львова. Він дедалі більше тягнувся до наукової роботи в царині фізики. Його захоплювала квантова механіка.
У 1932 р. З. Храпливий здобув ступінь доктора наук. Предметом його досліджень стала релятивістська теорія руху потенціалу. Молодий науковець був дуже близько до фундаментального відкриття – рівні взаємної енергії електрона можна пояснити наявністю частинки з додатним електричним зарядом (пізніше цю частинку назвуть позитроном). Це теоретичне положення незабаром обгрунтував англійський вчений П. Дірак, уперше в історії фізики, відкривши таким чином нову частинку на папері – до того, як вона була відкрита експериментально.
Заслуговує на увагу громадська діяльність доктора З. Храпливого. У січні 1934 р., в неповні 30 літ його обрали дійсним членом Наукового товариства ім. Т. Шевченка.
Із 1939 р. З. Храпливий працював у Львівському університеті. Він отримав посаду професора кафедри теоретичної фізики, був призначений проректором з навчальної роботи.
У 1944 р. З. Храпливий вимушено залишив рідну землю і спочатку поселився в Мюнхені, де протягом трьох років завідував кафедрою фізики Міжнародного вільного університету. В 1948 р. переїхав до США, тут отримав посаду професора фізики в Сент-Луїському університеті.
На заокеанській землі знову розквітнув талант фізика-теоретика З. Храпливого. Він надалі займався проблемами квантової теорії поля. Заслугою вченого стала розробка наближеної регулятивістської теорії взаємодії електронів та їх розсіювання.
Помер вчений 1 жовтня 1983 р. Похований у м. Бавнд-Бруці.
ЛІТЕРАТУРА:
Гуцал П. Перший з родини Храпливих [Текст] : (фізик-теоретик) / П. Гуцал // Вільне життя. – 1994. – 5 лип.
Зенон Храпливий [Текст] : [біограф. відомості] // Ювілейна книга Української гімназії у Тернополі 1898 – 1998. – Тернопіль-Львів, 1998. – С. 597.
Сагайдак І. Родина Храпливих – взірець відданості та служіння народу [Текст] / І. Сагайдак // Історія в школі. – 2013. – № 6. – С. 9-14.