“Митець повинен бути освіченим у своїй галузі. Тоді ти
знаєш собі справжню ціну. Я знаю, що я не найкращий. Але я
знаю, що я один зі збірної.”
Олександр Ірванець
24 січня – 60 років від дня народження Олександра Васильовича Ірванця (1961), самобутнього українського письменника, перекладача, одного з найвідоміших представників сучасної української літератури, співзасновника і Підскарбія легендарної формації «Бу-Ба-Бу.
О.Ірванець -автор понад двох десятків книг та численних публікацій у часописах і альманахах Європи й Америки, лауреат і стипендіат багатьох європейських та американських фундацій. Твори Ірванця перекладено англійською, німецькою, французькою, шведською, польською, чеською, білоруською, російською, італійською, хорватською мовами. Його п’єси були поставлені у різних країнах, зокрема у Німеччині, Україні та Польщі.
Пропонуємо вам добірку видань Олександра Ірванця з фондів нашої бібліотеки.
Ірванець, О. В. «Тінь великого класика” та інші вірші [Текст] : поезії / О. В. Ірванець. – Київ : Молодь, 1991. – 68 с
У другій збірці молодий український поет- ровенчанин, який входить у вже досить відоме літературне угруповання «Бу-Ба-Бу» (Бурлеск, Балаган, Буфонада), веде щиру бесіду з читачем. У притаманній йому лірико-буфонадній манері він зупиняє свій поетичний вибір на людях і подіях на перший погляд начебто непримітних, але саме в них автор знаходить приховані високі почуття.
Ірванець, О. Очамимря [Текст] : повість та оповід. / О. Ірванець. – Київ : Факт, 2003. – 184 с
Нова книга прози Олександра Ірванця містить найновіші й давніші твори письменника. Повість «Очамимря», яка й дала назву всій книжці, є, за визначенням самого автора, «казочкою в діґґерському стилі», а насправді — перелицьованою новочасною версією давньої легенди про Кирила Кожум ‘яку. Оповідання «Львівська брама» — це химерна інтерпретація тогочасної політичної ситуації в країні. Завершується книга чотирма ранніми оповіданнями О. Ірванця з так званого «піонертабірного циклу» — ці твори, написані на початку 90-х років минулого сторіччя, належать до перших спроб Підскарбія «Бу-ба-бу» у жанрі прози.
Ірванець, О. Пісні війни [Текст] : вірші останніх років / О. Ірванець. – Київ : Дух і літера, 2014. – 40 с.
Формат видання соціальної збірки поезій «Пісні війни» – нетиповий: приблизно десять на тридцять сантиметрів, із вертикальною орієнтацією сторінки. Видання ілюстровано фотографіями з різних періодів Революції Гідности. Однак роль світлин тут не є вторинною.
Зі слів самого Ірванця, за молодості він не сприймав соціальної поезії, тому й не любив Маяковського. Але пізніше змінив свої погляди. Як результат – саркастичні, гострі, часом пафосні публіцистичні вірші, видані 2014-го. Автор зазначає: «Про високу поезію говорити тут, може, й не випадає, проте сказати у цих строфах мені вдалося рівно стільки, скільки вдалося. Вони писалися по свіжих слідах пережитих подій, і відчуття, виражені у них – теж свіжі, різкі. Такими й віддаю їх на суд читача».
Ірванець, О. Рівне/Ровно (Стіна) [Текст] : нібито роман / О. Ірванець. – Київ : Факт, 2006. – 155 с
Цей роман, завершений і вперше опублікований 2000 року, можна віднести до жанру «пророцтв» або, науковою мовою, антиутопій. Ще можна сказати, що автор передбачив одне з роздоріж, на якому ще зовсім недавно стояла наша країна — розділення України на Східну та Західну.
Що насправді розділяє стіна, якщо її побудувати по живому тілу міста, країни? На що здатна людина, чиє дитинство й молодість залишились у недосяжності в кількох кілометрах поруч? Олександр Ірванець, який «побачив її, Стіну. Побачив її у своєму рідному місті», розповідає про це досить переконливо. Стає моторошно. Хочеться будь-що не допустити ситуацій’, коли ти мусиш відповісти собі на питання: «Чим та ким я можу пожертвувати, а ким — ні?..»
Ірванець, О. Любіть!.. [Текст] : вірші з трьох книг і з-поза них / О. Ірванець. – Київ : Критика, 2003. – 111 с.
«Ця збірка «Вибране» умовно, тому що це відносне обране – по-перше, там немає суворої хронології від ранніх до більш пізніх віршів, а є кілька променів творчості письменника – вірші ліричні, сатиричні, публіцистичні. «Вибране» має передмову і післямову і називається по одному з , можливо, найбільш відомих віршів – «Любіть!». Передмову написав Богдан Задура, досить відомий польський критик, літературознавець. А післямову – молодий поет нової генерації Андрій Бондар. До того ж є в книзі дуже цікаві ілюстрації відомого львівського художника Влода Кауфмана, так що, загалом, там є що читати і дивитися.
Ірванець, О. Лускунчик – 2004 [Текст] : п`єси, вірші / О. Ірванець. – Київ : Факт, 2005. – 207 с. – (Непроза).
До нової книжки письменника, поета, драматурга Олександра Ірванця «Лускунчик-2004» увійшли вибрані вірші та п’єси. Більшість текстів було опубліковано раніше, перекладено німецькою, французькою, англійською, польською, хорватською мовами. П’єси йшли в театрах України, Німеччини, Австрії, Польщі, Казахстану і Люксембурга. П’єса «Лускунчик-2004» друкується вперше.
Олександр Ірванець — автор ідеї серії «Непроза», в якій і вийшла дана книга.
Ірванець, О. Вибране за 33 роки – 2004 [Текст] : поезія / О. Ірванець. – Laurus:, 2013. – 180 с.
У новій збірці Олександра Ірванця під назвою «Вибране за 33 роки» — вибрані твори за тридцять три роки його літературної діяльності, вірші останнього року та славнозвісні “вірші з приводу”.
Ірванець, О. Сатирикон, – 2004 [Текст] : збірник / О. Ірванець. -Харків : Фоліо, 2012. – 768 с.
У книзі «Сатирикон-ХХІ» зібрано основний масив прозового й поетичного доробку письменника. Два романи, повість, оповідання й вірші вперше приходять до читача під однією обкладинкою. Зібрані разом, ці твори є своєрідним проміжним підсумком трьох десятиліть творчої діяльності автора. Книга удостоєна премії “Книга року Бі-Бі-Сі” 2011.
Ірванець, О. Хвороба Лібенкрафта, – 2004 [Текст] : роман / О. Ірванець. – Харків : Фоліо, 2010. – 107 с.
Хвороба Лібенкрафта – опублікований у видавничій серії «Графіті». За жанром – це наукова фантастика. Роман має три головні теми: театр, смерть і внутрішній зір. Химерна історія, що відбувається в уявному суспільстві. Прагнучи осучаснити власну прозу, автор вкотре вдався до опису реальності в дусі «альтернативної історії». При цьому тут він використовує вже випробувані моделі цього екзотичного жанру, які (від часів своєї появи в сучасній російській літературі) не відпускають нашого автора зі своїх спокусливих стилістичних обіймів. Так, дебютний роман Іранця під назвою «Рівне / Ровно» нагадував хрестоматійний твір «1984» Джорджа Оруела, наступна «Очамимря» була переспівом «Кисі» Тетяни Толстої, а вже його нове твориво «Хвороба Лібенкрафта» про звільнений внутрішній зір відсилає до постапокаліптичних страшилок на зразок «Бібліотекаря» Михайла Єлізарова й «Списаних» Дмитра Бикова.
Ірванець, О. Мій хрест. – 2004 [Текст] : збірка віршів / О. Ірванець. – Харків : Фоліо, 2010. – 122 с.
Ця книжка є найповнішою на сьогодні збіркою віршів Підскарбія «Бу-Ба-Бу»: від текстів, яким уже близько трьох десятиліть, і до написаних в останні роки. Твори, зібрані під однією обкладинкою, яскраво характеризують особистість автора з різних боків. Поезія Ірванця може подобатися чи дратувати – але вона ніколи не залишає читача байдужим.