День пам’яті та примирення 8 травня був проголошений рішенням 59-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН 24 листопада 2004 року.
Цей день в Україні відзначається в європейському дусі “не святкуємо, а вшановуємо”. Вшановує людей, які боролися проти нацистського окупаційного режиму, тих, хто самовіддано та героїчно захищав свою батьківщину, тих, чиї долі пройшли через трагічне чорнило війни.
Незгасна людська пам’ять про колосальні жертви Другої світової, про тисячі дощенту зруйнованих міст і десятки тисяч спалених сіл вкотре застерігає світ від небезпеки повторення цієї жахливої катастрофи.
8-9 травня згадуймо “жертв війни, воєнних злочинів, депортацій та злочинів проти людяності, скоєних у роки війни”. Офіційне гасло пам’ятних заходів – “1939-1945р. Пам’ятаємо. Перемагаємо”. Символом Дня пам’яті та примирення з 2014 року є квітка маку. ЇЇ графічне зображення – своєрідна алюзія: з одного боку воно уособлює квітку маку, з іншого – кривавий слід від кулі.
Ми пам’ятаємо, якою страшною трагедією для українців була Друга світова війна. Пам’ятаємо, що агресора спільними зусиллями зупинили нації, які об’єдналися. Ми пам’ятаємо, що той, хто захищає свою землю, завжди перемагає. Ця пам’ять робить нас сильнішими. Вона — запорука неминучості нашої перемоги сьогодні. Пам’ятаючи героїв, стаємо сильнішими, хай у кожному серці червоним маком проростуть слова «Ніколи знову!»
Саме в ці дні гранично ясно, що для країни побажання миру є найголовнішим. Миру усім нам!
І Слава Україні!