(1911-1937)
Володимир Ґерета народився 19 лютого 1911 року в Козові у родині бондаря. Після закінчення місцево ї початкової школи у 1923 році вступив до Бережанської гімназії. Його дитинство минуло в бурхливі роки, які потрясали всю Європу. Світова війна, визвольні змагання українського народу, трагічна їх поразка вплинули на світогляд хлопця і його характеру. Навчаючись у гімназії, він вступив до Пласту, згодом став членом УВО, а пізніше очолив цю організацію на Бережанщині.
У ті роки юнак часто бував у Козові, проводив виховну та організаційну роботу серед молоді, розповсюджував історичну літературу, календарі, просвітницькі журнали, підпільні бюлетені, виступав перед молоддю в читальні. Після закінчення сьомого класу, в червні 1929 року, його виключили з гімназії за політичну діяльність. Коли постала ОУН, Володимир Ґерета став заступником повітового провідника і бойовим референтом бойового проводу.
Здобувати освіту продовжив у Тернопільській гімназії, де здав матуру, та в Люблінському університеті на юридичному факультеті. Але через неспроможність заплатити за навчання змушений був припинити його. Переїхав до Львова і став студентом вищої торгової школи, продовжуючи займатися підпільною революційною працею.
Після розгрому крайового проводу і масових арештів провідного активу ОУН у 1934 році була утворена нова крайова екзекутива і Володимир Ґерета увійшов до числа її членів. 22 квітня 1935 року Володимир Ґерета, повертаючись з однієї з бойових акцій, випадково прострілив собі ногу. Переховувався на організаційних квартирах у Львові, де згодом був арештований. Поліція не тільки не надала пораненому лікарської допомоги, а й жорстоко катували його на допитах. Помер Володимир Ґерета у лікарняній тюрмі в січні 1937 року. А 17 січня його урочисто поховали у рідній Козові.
Нині в Козові діє гімназія ім. Володимира Ґерети, на території якої у 2003 році поставили пам’ятник борцю за волю, скульптор Іван Сонсядло, а також пластовий курінь УПЮ число 85 імені Володимира Ґерети. Юнаки цього куреня щороку, в день народження свого патрона, відвідують його могилу на козівському кладовищі, де викладають хрест із запалених лампадок.
Постать Володимира Ґерети, чистого серцем, самовідданого в боротьбі, з честю зайняла своє місце в пантеоні українських лицарів.
Література
Володимир Ґерета [Текст] // Тернопільщина – визначні постаті національно-визвольного руху / упоряд. С. Волянюк, Є. Філь. – Тернопіль : Савчук Т. В., 2018. – С. 21.
Дем’янова І. Ґерета Володимир Васильович [Текст] / І. Дем’янова // Тернопільський енциклопедичний словник : у 4 т. / редкол.: Г. Яворський та ін. – Тернопіль : Видавничо-поліграфічний комбінат «Збруч», 2004. – Т. 1 : А – Й. – С. 446.
Шкільний В. Ім’я героя пам’ятаємо [Текст] / В. Шкільний // Вільне життя. – 2011. – 18 лют. – С. 6.