(до роковин депортації українців 1944-1951 р.р.)
У вересні вшановують роковини депортації автохтонних українців з території Лемківщини, Надсяння, Холмщини, Південного Підляшшя, Любачівщини, Західної Бойківщини в 1944- 1951 роках.
Депортація супроводжувалася терором, репресіями, конфіскацією майна, встановленням режиму спецпоселень переселенців, обмеженням їх політичних, соціальних, економічних і культурних прав.
Виселені з території Польщі українці знайшли свою другу домівку в різних регіонах України від Галичини до Причорномор’я, Слобожанщини та Донеччини. Значна їх частина оселилася на Тернопіллі.
Бібліотека пропонує віртуальну виставку книг , що висвітлюють історичні, політичні, демографічні, філософські аспекти таких трагічних явищ в історії людства як депортація, примусові переселення та вимушені переміщення.
Андрушків, Б. Принижена гідність, або Відчахнута гілка Лемківщини [Текст] : дослідж. особливостей кар’єрного росту лемків на Тернопіллі та їх вклад у розвиток економіки та культури краю / Б. Андрушків. – Тернопіль : Паляниця В. А., 2018. – 297 с
У книзі представлено політично-психологічний нарис про життя і творчість творчих людей – вихідців з Лемківщини. Зроблено спробу в художньо-публіцистичній формі здійснити своєрідний аналіз і дати критичну оцінку реалізації власних життєвих можливостей лемків в умовах переселення. Зроблено це в контексті оцінки суспільних процесів і явищ до і після їх акту депортації. Очима автора ці проблеми розкрито в умовах становлення державності та економіки, моралі й духовності та в їх взаємозв’язку і під різними кутами зору. До кожного розділу у формі авторських відступів запропоновано влучні коментарі і трактування у контексті сьогоднішньої соціально-економічної і політичної ситуації в Україні.
Барна, М. Лемківська церква Вознесіння Господнього у Тернополі [Текст] : монографія / М. Барна, Л. Барна. – Тернопіль : Терно-граф, 2020. – 175 с.
У духовному та культурному житті лемків, надсянців, холмщаків, підляшців, які мешкають у Тернополі та Тернопільській області, відбулись істотні події: у 2015 році в Тернополі було відкрито пам’ятний знак до 70-річчя депортації українців з Лемківщини, Надсяння, Холмщини, Підляшшя (Польща) на територію УРСР; у місті Тернополі було споруджено і на свято Покрови Пресвятої Богородиці відкрито лемківську церкву. Окрім того, опубліковані книги та наукові дослідження відомих лемків: Миколи Мушинки, Івана Красовського, Миколи Барни, Івана Челака, Андрія Тавпаша, Марії Тройчак, Івана Русенка, Ярослави Галик та ін., присвячених Лемківщині, лемкам та окремим лемківським селам. Усі ці події спонукали авторів до написання монографії «Лемківська церква Вознесіння Господнього у Тернополі».
Барна, В. І. Лемківщина – у серці моїм [Текст] / В. І. Барна. – Тернопіль : Збруч, 1992. – 31 с.
«Лемківщина — у серці моїм» — книга поета і публіциста із Тернополя Володимира Барни. У ній автор розповідає про долю своїх батьків, про корені свого роду, роздумує над трагедією насильницької депортації лемків.
Вміщено у збірці його публіцистичні виступи на Першому всеукраїнському конгресі лемків, що проходив 6 червня 1992 року у Тернополі. Він був одним із організаторів цього форуму, на який з’їхалися лемки не лише з усієї України, але й Польщі, Канади, США, Франції, Аргентини.
Квасовський, І. Хто ми , лемки … [Текст] : попул. нарис / І. Квасовський, Д. Солинко. – Львів : [б. в.], 1991. – 48 с.
Автори цієї розвідки, використавши цікавий історичний матеріал, аргументовано спростовують теорії окремих польських вчених щодо походження лемків, переконливо доводять, що лемки — споконвічна частина українського народу, розповідають про той шлях, яким йшли лемки з часів Київської Русі до наших днів.
Пам’ятники жертвам депортації українців на Тернопільщині [Текст] : фотокат. пам’ятних знаків : до 70-х роковин операції “Вісла” / Терноп.обл. держадмін., Терноп. обл. рада, Упр. культури Терноп. обл. держадмін., Терноп. обл. центр охорони та наук. дослідж. пам’яток культурної спадщини. – Тернопіль : Терно-граф, 2017. – 48 с
До фотокаталогу увійшли світлини пам’ятників, пам’ятних знаків, меморіальних об’єктів, сакральних споруд та музеїв на Тернопільщині, що увічнюють пам’ять жертв депортації українців з їхніх етнічних земель під час операції «Вісла» та у пам’ять усіх примусових виселень в 40-х рр. XX ст.
Сергійчук, В. Трагедія українців Польщі [Текст] / В. Сергійчук. – Тернопіль : Тернопіль, 1997. – 438 с.
Комуністична влада Польщі вчинила катастрофічну наругу над українцями Лемківщини, Надсяння, Холмщини та Підляшшя, насильно переселивши їх із споконвічних батьківських земель на північно- західні території, що відійшли від Німеччини. З метою повної асиміляції близько 150 тисяч наших братів і сестер по крові було розселено по кілька сімей серед польського етносу. А перед цим, у 1944—1946 роках, 482 тисячі українців з вказаних етнічних земель нашого народу насильно відправили в Радянську Україну. Автор на основі численних документів і матеріалів показує процес освоєння українцями привісленських територій з часів Київської Русі, постійне прагнення тамтешньої людності жити спільно з Матір’ю— Україною,— аж до трагічних 1944—1947 років.
У пошуках правди про акцію “Вісла” [Текст] : наук.-практ. конф. Перемишль, 22-23 листоп. 1997р : зб. доп. і матеріалів. – Перемишль : ОУП, 1998. – 191 с.
У збірнику поміщені матеріали науково-практичної конференції про операцію «Вісла» на Перемиській землі. Учасники конференції намагалися всебічно охопити коло питань, показати втрати, яких зазнала українська спільнота по той бік польсько-українського кордону, а саме – втрати людські, духовні, моральні, матеріальні . А ще втрати територіальні, на яких продовж століть жили українці та функціонувала історична пам’ять нашого народу на цих землях.