Упродовж століть українські козаки відігравали провідну роль в усіх сферах історичного буття нашого народу, політичній і державній діяльності, міжнародних відносинах.
Козаки були неперевершеними майстрами військової справи, які стерегли кордони, воювали, захищаючи не лише власні інтереси, а й інтереси інших країн. Козацька Україна подарувала світові цілу плеяду талановитих діячів культури та освіти.
І хоча істориками, публіцистами, письменниками та журналістами написано чимало праць, все ж залишаються програлини у вивченні цієї героїчної, бурхливої і трагічної епохи.
Пропонуємо перелік книг про найважливіші події, пов”язані з історією українського козацтва, його розквітом і занепадом.
На виставці представлено захоплюючу науково-популярну та довідкову літературу, історичні розвідки про звичаї козацтва, його військове мистецтво, релігійне життя, побут і атрибутику на Січі, видатних особистостей доби Козаччини.
Значна роль у книгах відводиться темам ментальності, ролі жінки у лицарському середовищі, внеску козаків в культуру українського народу.
Апанович, О. Козацька енциклопедія для юнацтва [Текст] : кн. ст. про іст. буття укр. козацтва / О. Апанович. – Київ : Веселка, 2009. – 719 с.
Книжка видатного історика і письменниці О. М. Апанович (1919-2000) адресована найширшим читацьким колам, та насамперед допитливому юнацтву. Хоча статті в книжці розміщені за алфавітом, вона не є класичною академічною енциклопедією, оскільки не обтяжена довідковим апаратом. Залучення широкого спектра наукових джерел, всебічність охоплення історичної інформації поєднані з популярністю, художністю викладу, що значно полегшує сприйняття найскладнішого історичного матеріалу.
Градова, А. Гетьмани України [Текст] : історії про славу, мудрість і відвагу / А. Градова. – Харків : Аргумент Принт, 2015. – 351 с.
У книзі зібрані біографії керманичів України – гетьманів, чия посада протягом століть була уособленням непереможного прагнення нашого народу до волі й державної самостійності, а їх життєвий шлях – славетними і водночас трагічними сторінками української історії.
Гуржій, О. І. Історія козацтва [Текст] : держава-військо-битви / О. І. Гуржій, Т. В. Чухліб. – Київ : Арій, 2015. – 463 с.
В книзі висвітлюються найважливіші події, пов’язані з історією українського козацтва від часу його виникнення на межі ХV–ХVІ ст. до ліквідації урядом Російської імперії в кінці ХVІІІ — на початку ХІХ ст. Особливу увагу приділено найбільш яскравим постатям Війська Запорозького, їх політичній і державній діяльності. Значне місце на сторінках праці відведено міжнародним відносинам українського гетьманату, козацькій ментальності, побуту, бойовому мистецтву, атрибутиці тощо. Певною мірою показана роль жінки в “лицарському” середовищі. Своє яскраве відображення знайшло ставлення до козаків представників різних народів, і володарів іноземних держав, їх сприйняття за межами Батьківщини.
Історія Запорозької Січі [Текст]. – Київ : Арій, 2015. – 239 с.
Це унікальне видання, де вперше визначено і науково обґрунтовано час та місце постійного розташування над Дніпром та Дунаєм січового Коша. У ньому висвітлено утворення «козацької республіки», матеріальну та духовну культуру січової громади, а також вплив останньої на українське суспільство ранньомодерної доби.
У книзі читачі знайдуть відомості про Хортицький замок, Томаківську, Базавлуцьку, Микитинську, Чортомлицьку, Кам’янську, Олешківську, Підпільненську та Задунайську Січі.
Історія України в особах [Текст] : Козаччина / кер. авт. кол. В. М. Горобець. – Київ : Україна, 2013. – 302 с.
Книга містить нариси про найвидатніших державних, громадських, церковних та культурних діячів України середини XVII – XVIII ст. У них через життєписи окремих людей відтворено героїчну боротьбу українського народу за своє соціальне визволення, побудову незалежної Української держави.
Каляндрук, Т. Загадки козацьких характерників [Текст] : монографія / Т. Каляндрук. – Львів : Піраміда, 2007. – 287 с.
Це друга книга серії Т.Каляндрука про славні бойові подвиги українських “лицарів духу”, що були розпочаті у “Таємницях бойових мистецтв України”. У ній висвітлено малодосліджені сторінки української історії, міфології, культури, які по-новому розкривають сутність бойового духу та військового мистецтва українського народу через прадавні традиції військової бойової підготовки та вірування наших предків. Книга також містить унікальний ілюстративний матеріал, зібраний з найрізноманітніших давніх та сучасних джерел: ілюстрації до давніх видань, фрагменти фресок, графіті та рельєфних зображень, малюнки, світлини тощо.
Каляндрук, Т. Козаки. Слов’яни проти орди [Текст] / Т. Каляндрук. – Львів : Піраміда, 2017. – 495 с.
Тарас Каляндрук – відомий український дослідник лицарської культури, автор історичних праць, що стали культовими («Таємниці бойових мистецтв України», «Загадки козацьких характерників») – провів колосальну дослідницьку роботу, зібравши на теренах Слов’янщини багатющий історичний матеріал, який ліг в основу цієї книги. Дослідження доповнюють унікальні зображення археологічних знахідок, давні та сучасні малюнки, світлини, що невідомі широкому загалу. У книзі Т. Каляндрука читач знайде чимало великих і малих відкриттів, які у сукупності творять нове бачення історії виникнення козацтва, абсолютно відмінне від того, що протягом уже не одного століття нав’язується нам московськими окупантами.
Мицик, Ю. Чигирин – гетьманська столиця [Текст] / Ю. Мицик, о. – друге вид. – Київ : Кліо, 2016. – 391 с.
Видання є першим узагальнюючим дослідженням з історії гетьманської столиці – Чигирина, з яким пов’язані часи Національно-визвольної війни українського народу 1648–1658, часи Руїни і гайдамацького руху.
У ньому висвітлюється також історія Чигиринського полку та низки населених пунктів на його території (Суботів, Медведівка та інші). Книга, в якій охоплено події з давніх часів до XIX ст., на основі як опублікованих, так і на архівних джерелах, проливає світло на незнані сторінки історичного минулого важливого регіону України козацької доби.
Мицик, Ю. Як козаки Україну боронили [Текст] / Ю. Мицик, С. Плохій. – Київ : Кліо, 2018. – 367 с.
Книжка містить захоплюючу науково-популярну розповідь про виникнення українського козацтва, його розквіт і занепад. Характеризуються звичаї козацтва, його військове мистецтво, релігійне життя, побут, устрій і функції Запорозької Січі, боротьба з зовнішніми ворогами, внесок козацтва в культуру українського народу. Також висвітлюється вплив традицій козацтва на ментальність і суспільно-політичне життя сучасних українців.
Середюк, О. Енциклопедія козацтва. Лицарі Сонця [Текст] : Мала енциклопедія для молодих і дорослих про феномен українського козацтва / О. Середюк. – 3-тє вид., допов. і перероб. – Київ : ФОП Стебеляк, 2019. – 486 с.
У лицарському поклоні перед портретом українського козака, що експонується в Музеї Історії сільського господарства Волині, шанобливо схилив голову гість з далекої Японії – Шихан Масахіко Танака. Що змусило знаменитого спортсмена (чорний пояс 8-й DAN) стати на коліїю перед образом січовика?
Відповідь на це та ряд інших запитань дає книга. Хто такі козаки? Які їх звичаї і обряди? Яке було їх військове і бойове мистецтво?
Сушинський, Б. Козацькі вожді України [Текст] : іст. есе у 2 т. : історія України в образах її вождів та полководців XV-XIX століть. Т. 1,2 / Б. Сушинський. – 2-ге вид. – Одеса : ЯВФ, 2006. – 581 с.
Козацькі вожді України. Історія України в образах її вождів та полководців XV-XIX ст.» — унікальне видання, в якому подаються історико-літературні есе про відомих, маловідомих, або й зовсім невідомих широкому загалу — всього 205 імен! — військових діячів України, через долю яких пізнаємо мужню, трагічну і, водночас, славну півтисячолітню історію нашої Вітчизни.
Характерною ознакою есе є те, що письменник відходить від традиційних «виразно класових», а отже, упереджених оцінок діянь багатьох українських полководців. Об’єктивно аналізуючи військову та політичну ситуації, в яких їм доводилося діяти, автор нерідко вступає в полеміку з деякими істориками, знімаючи з українських лицарів давнє тавро «зрадників», «відступників», відкидаючи неприпустимий тон зверхності при оцінці ролі в нашій історії окремих її постатей.
Таїрова-Яковлева, Т. Гетьмани України [Текст] : Історії про славу, трагедії та мужність / Т. Таїрова-Яковлева ; пер. з рос. Н. Єгоровець. – вид. друге. – Київ : Кліо, 2019. – 423 с.
У книзі представлені одинадцять біографій гетьманів, які були військовими і політичними лідерами України XVII-XVIII ст. Ознайомлюючись з їх долею, читач зможе відкрити для себе маловідомі та забуті сторінки української історії. Слава і трагедія, мужність і віроломство, видатний талант і заступництво фортуни дивним чином сплелися в житті цих людей. Вони були дуже різними, і кожному з них довелося залишити свій слід в історії Українського гетьманства. Згадуючи про них, ми краще розуміємо той складний, суперечливий, але героїчний час, оповитий ореолом романтики.
Таїрова-Яковлева, Т. Повсякдення, дозвілля і традиції козацької еліти Гетьманщини [Текст] / Т. Таїрова-Яковлева ; пер. з рос. Т. Кришталовської. – вид. 2-ге. – Київ : Кліо, 2018. – 182 с.
У виданні в захопливій і легкій для сприймання формі на основі численних джерел описано домашній побут, зовнішній вигляд, одяг козацької старшини Гетьманщини (XVII – початок XVIII ст.). Приділено увагу ролі жінок тієї доби, які не соромилися втручатися у серйозні політичні справи, нерідко керуючи своїми чоловіками й синами та демонструючи норовливу вдачу. Окремі розділи присвячено культурі, освіті, дозвіллю, нормам поведінки, уявленням про людські чесноти української еліти, яка хоч і запозичила багато зі Сходу, а ще більше і із Заходу, проте не йшла шляхом простого копіювання, а зберігала і примножувала власні звичаї та традиції, витворивши неповторне й колоритне суспільство.
Українське козацтво [Текст] : Золоті сторінки історії / О. А. Бачинська, Т. В. Чухліб, В. О. Щербак. – Київ : КРИСТАЛ БУК, 2015. – 397 с. : іл.
В історії нашої країни особливе місце належить козацтву. За слушним висловом видатного вченого Володимира Антоновича, в козацтві найвиразніше і найяскравіше визначилася «провідна ідея, що виявляла собою жадання народу». Автори цього видання — провідні вітчизняні історики. Вступ і частину першу «Зародження та еволюція козацтва» написав Віталій Щербак, він також здійснив загальну редакцію рукопису. Частину другу «Українська козацька держава» та заключне слово написав Тарас Чухліб, третю частину «Українське козацтво у «післякозацьку» добу» —Олена Бачинська.
Українське козацтво [Текст] : мала енциклопедія. – Київ : Генеза, 2002. – 567 с.
Видання вперше комплексно представляє читачеві один із найяскравіших феноменів вітчизняної історії — українське козацтво. У 1648 статтях відображено обставини виникнення козацтва та його роль в історії, військове мистецтво, громадський устрій, судочинство, господарську діяльність, побут, звичаї та духовність, міжнародні контакти. Подається інформація про найвидатніші постаті козацької історії та про вітчизняних і зарубіжних державних діячів, дипломатів, учених, письменників і митців, об’єктом уваги яких було козацтво. Показано розвиток традицій українського козацтва у ХІХ-ХХ століттях та в наші дні.
Подано 325 ілюстрацій та 87 карт.
Чухліб, Т. Гетьмани України [Текст] : війна, політика, кохання / Т. Чухліб. – Київ : Арій, 2016. – 479 с.
Хто вони, гетьмани України, — грізні козацькі ватажки, вожді опозиційних до будь-якої влади розбійницьких ватаг, степові «польові командири» чи хитромудрі правителі держави? Скільки їх було в історії нашої країни? Хто був першим у гетьманській когорті? Коли на українських землях з’явилося слово «гетьман» і що воно означало? Як змінювалося становище володарів гетьманської булави протягом різних історичних періодів? Яким було приватне та повсякденне життя гетьманів, їхніх дружин і родин?
Чухліб, Т. Український гетьманат: проблеми міжнародного утвердження [Текст] / Т. Чухліб. – Київ : Наш час, 2007. – 154 с.
У праці розкривається проблема утвердження Українського гетьманату як суб’єкта міжнародних відносин Центрально-Східної, Південно-Східної та Східної Європи раннього нового часу. В контексті відносин між Варшавою, Москвою, Стамбулом і Стокгольмом висвітлюється міжнародно-політичний статус козацької держави протягом XVII ст. — на початку XVIII ст.
Шевчук, В. Козацька держава як ідея в системі суспільно-політичного мислення XVI-XVIII ст. [Текст] : у 2 кн. Кн. 1 / В. Шевчук. – Київ : Грамота, 2007. – 718 с.
Книга сучасного українського історика та письменника — це виклад історії однієї з найвизначніших ідей українського державотворення, де автор прагне не лише дослідити ті чи інші явища, а передусім їх осмислити. Вона містить величезний масив інформації про становлення, розвиток і руйнацію Козацької держави. Широко висвітлено діяльність політичних і військових діячів доби Козацької держави та пізніших часів. Видання має значну кількість ілюстрацій.
Яворницький, Д. І. Історія запорозьких козаків [Текст] : у 3 т. Т. 1 / Д. І. Яворницький. – Київ : Наук. думка, 1990. – 579 с. – (Пам`ятки історичної думки України).
Тритомна «Історія запорозьких козаків» видатного вченого, академіка АН УРСР Д.І. Яворницького (Д.І. Еварницького – справжнє прізвище, як твердив сам вчений) вийшла за його життя в Петербурзі у 1892–1897 рр. (перший том – 1892 р., другий – 1895 р., третій – 1897 р.). Це була перша капітальна праця, у якій подавалася глибока і всебічна характеристика Запорозького краю, історія Запорозької Січі та козаків-запорожців, їх економічного, політичного, військового укладу життя, побуту, звичаїв і культури.