Ватикан – найменша держава світу, утворена у 1929 році. Незважаючи на свої карликові розміри, в релігійному і культурному відношенні Ватикан являє собою серйозну силу.
У Ватикані немає власної офіційної мови. Документи найчастіше публікуються італійською та латинською, а люди говорять англійською, італійською, французькою, німецькою, іспанською та іншими мовами.
Ватикан – держава-анклав: вона повністю розташована всередині території іншої країни – Італії. У Ватикані, незважаючи на його крихітні розміри, є все, що зазвичай пов’язано з поняттям держави: власна армія, поштове і телеграфне сполучення, власні поштові марки, власна радіостанція, монетний двір, державний прапор і навіть одна маленька в’язниця, яка, правда, роками стоїть пустою.
На території 0,44 км² знаходиться чи не найбагатше зібрання творів мистецтв в світі. Його палаци, бібліотеки і архіви містять такі книги, документи і твори мистецтва, цінність яких для людства виражається не стільки в грошовому еквіваленті, скільки в культурно-історичному відношенні. Настінні фрески роботи Мікеланджело в Сикстинській капелі, на яких зображені картини Страшного суду, відносять до числа найбільш вражаючих творів західного мистецтва.
Один з найвеличніших храмів Ватикану – собор святого Петра. Цей храм справді вражає своєю красою, скульптурами, вівтарями, статуями, надгробками, настінним розписом, розмірами та архітектурою.
Базиліка святого Петра найбільша споруда Ватикану та одна з найбільших християнських церков у світі. Вона входить у десятку найвищих церков світу. Будівництво тривало 120 років. Над будівлею собору височіє величезний 136-метровий купол, він є одним із символів Риму.
Ватиканська бібліотека – одна з найбагатших книгозбірень у світі. Тут зберігається найбільша колекція рукописів часів Середновіччя і Відродження. Фонди бібліотеки нараховують близько 1,6 млн. друкованих книг і 150 тисяч манускриптів. Фонд такої цінності і такого розмаху існує тільки у Ватикані. Є тут і секретний архів, де зберігаються персональні колекції і королівські зібрання. Всього бібліотека налічує 13 залів кожен з яких має власні фонди, є і архів «Biblioteca segreta», в якому зібрані особливо цінні і засекречені документи. Доступ до деяких з них має тільки Папа Римський.
У червні 1475 року було задокументовано відкриття Ватиканської бібліотеки. Проте збір книг та створення архівів розпочалося значно раніше, ще у IV столітті.
Також бібліотеці належить лабораторія, в якій проводиться реставрація древніх документів і манускриптів, і Школа бібліотекарів.
Влада Ватикану оцифрувала всю свою бібліотеку і надала безкоштовний доступ усім охочим.
Ватикан – єдина держава, яка цілком знаходиться у списку ЮНЕСКО. З огляду на високу історичну цінність і культурну значущість.
В цій державі немає жодного світлофора. А 95% жителів Ватикану – чоловіки.
У Ватикані знаходиться найстаріша в світі аптека, заснована в 1277 році. В ній продаються рідкісні медикаменти, які не завжди знайдеш в Італії.
Ватикан – неосяжний комплекс, що будувався на протязі століть і з 1377 року став резиденцією Пап.
Однак основний скарб Ватикану – це музеї. Вони включають комплекс унікальних будівель і найцінніші колекції старожитностей.
У Григоріанському Етруському музеї, що розташований в палаці Інокентія VIII – 18 залів. Тут представлено предмети побуту античних поселень з раннього бронзового періоду, а це 9-8 століття до нашої ери. Кожен зал розповідає історію у хронологічному порядку демонструючи фрески, вироби зі слонової кістки, статуї та розкішний посуд.
Надзвичайно цікавим є Історичний музей. Колекція карет, автомобілів та різноманітної атрибутики за якою можна простежити історію розвитку Ватикану. А ще є збірка сучасного церковного мистецтва, галереї етнографічних карт, канделябрів, зал колісниць.
Музеї Ватикану – це крок у історію, релігію, мистецтво, що відкриває незвідані таємниці минулого.