Яків Гніздовський – видатний художник із України, який працював у різних стилях – від портрета до прикладної графіки. Ним пишається чисельна українська діаспора з США і Канади.
“Галицьким птахом з американською ознакою” назвав Гніздовського чернівецький дослідник С.Карачко.
Яків Гніздовський народився 27 січня 1915 року в селі Пилипче на Борщівщині. Він походив із давнього шляхетського роду гербу Кораб. Навчався у Чортківській гімназії, а після матури переїхав 1933 року до Львова, де розпочав навчання у духовній семінарії.
І хоча на Батьківщині про нього почули лише в 1990-х роках, його творчість сміливо можна назвати номером один для патріотів країни, незалежно від місця їх проживання.
Він залишив по собі сотні картин, більше ніж 300 гравюр (ксилографії, офорти та ліногравюри). А свого часу дві його роботи – “Зимовий пейзаж” і “Соняшник” прикрашали кабінет президента США Джона Кеннеді в Білому домі.
Пробував себе в скульптурі, кераміці, але головна мета, якої хотів досягти – досконало оволодіти технікою деревориту. Після багатьох років шукань художник ціною неймовірних зусиль знайшов у мистецтві свій шлях і визнання.
У 1956 р. митець виїхав на два роки в Париж, де організував дві персональні виставки.
Дереворити Я. Гніздовського демонстрували більш як на ста виставках у США, Канаді, у країнах Європи, Азії, Латинської Америки та Африки.
Роботи нашого земляка знайшли дорогу до великих музеїв США і Канади, зберігаються у приватних колекціях. Кілька десятків робіт чоловіка музеям Львова, Тернополя, Івано-Франківська, Києва, Чернівців передала в 1990-х роках дружина художника, Стефанія.
Здобувши світову славу Яків Гніздовський не забував про Галичину, про своє українське коріння. Не мав змоги відвідати рідну Борщівщину, але чорно-червоні барви борщівських вишивок бачимо на його орнаментах. Робив митець і українські святочні поштівки на Різдво та Великдень.
Творив і екслібриси, і книжкові обкладинки, ілюстрації (зокрема, до збірки поезій Стенлі Кюніца “Творець відображень”), і поштові марки. Зокрема, блок із 4 марок для “пластової” пошти з нагоди 50-річчя “Пласту”.
Детальніше про Я. Гніздовського читайте на ресурсі ->