На якій річці розташований Тернопільський став?
Найбільшою водоймою міста є Тернопільський став, розташований на річці Серет. Раніше через Тернопіль протікала річка Рудка, яка майже повністю висохла впродовж другої половини XX століття.
Найстаріша церква Тернополя, яка була частиною оборонної системи міста?
Церква Воздвиження Чесного Хреста у XVII ст. була частиною оборонної системи міста, про що свідчать масивні стіни та вузькі невеликі вікна. Вежу використовували як спостережний і сигнальний пункт. Воздвиженська церква була розташована неподалік од Львівської брами, тому під час оборони міста тут розміщали гармати і чинили найбільший опір ворожим нападам.
До якої частини України належить Тернопіль?
У історико-географічному плані місто належить до Галичини. Етнографічні межі Волині та Поділля – за 25–30 кілометрів від Тернополя.
Хто був першим українцем-бурмістром королівського міста Тарнополя?
Доктор Володимир Лучаковський був визначним громадським діячем, першим українцем-бурмістром Тарнополя (протягом 1896-1903 років). Він прямо чи опосередковано причетний до всіх головних подій і тенденцій у історичному розвитку міста свого часу. До значних досягнень Лучаковського можна віднести спорудження електростанції і проведення електричного освітлення міста, розбудову каналізаційної мережі, благоустрій вулиць і площ, зведення нової будівлі залізничного вокзалу та розширення колії, розпочато телефонізацію міста. Було відкрито нові навчальні заклади або збудовано для них приміщення.
Хто був «некоронованим королем Руси» і найвідомішим власником Тарнополя?
Князя Василя-Костянтина Острозького називали «некоронованим королем Руси» і головним представником інтересів русинів-українців у Речі Посполитій. Він мав численне надвірне військо, був покровителем православної Церкви, претендував на польський та московський престоли. Завдяки його впливовості у суспільстві та отриманим від нього пільгам Тарнопіль другої половини XVI ст. швидко став важливим торговельним центром, а за виглядом – містом ренесансної забудови.
Який відомий український режисер починав свою професійну діяльність у Тарнополі?
У Тарнополі в 1915 році починав режисерську діяльність Лесь Курбас, заснувавши перший у місті професійний стаціонарний театр «Тарнопольські театральні вечори». А перші його літературні спроби належать ще до 1900-х років, коли він навчався у Тарнопольській гімназії.
Яке дерево є ровесником Домініканського костелу і росте на вулиці Листопадовій?
250-річна липа, діаметр якої сягає 110 см, росте між будинками №№1 і 3 на вул. Листопадовій і є реліктовим залишком колишнього паркового комплексу, що розташовувався на північний схід від замку-палацу.
Перша писемна згадка про Тернопіль датована
Перша писемна згадка про м. Тернопіль датована 15 квітня 1540 року, коли король Сигізмунд І у Кракові надав локаційний привілей великому коронному гетьману Польського королівства Іоанну Амору з Тарнова (Янові Тарновському) на заснування містечка-фортеці Тарнополє в спустошеній місцевості Сопільче. У 1550 р. граф Ян Амор із Тарнова надав місту Маґдебурзьке право. Тут почало діяти міське самоврядування у формі маґістрату, який складався з двох колегій: ради і лави (судового органу). Очолював місто іменований власником війт із широкою виконавчою владою.
Хто такі «махабунди»?
У 1920-1930-х роках у Тарнополі поширилася молодіжна гедоністична субкультура гульвіс і волоцюг, аналог «батярів», яких вважають переважно львівським явищем. У Тарнополі таких бешкетників називали «вар’ятами» і, найчастіше, «махабундами» (від перекрученого німецького волоцюга). Вони створили своєрідний стиль одягу, говірку і фольклор у вигляді пісень на основі народної сміхової традиції. Махабунди відзначалися веселощами, бешкетами і розіграшами-«ґецами».
Який парк Тернополя був закладений ще у 1861 році?
Старий парк - найстарший за віком парк Тернополя, входить до складу природно-заповідного фонду України та охороняється як національне надбання. Закладений парк на малозаселеній околиці міста був у 1861 році. Ініціатором створення цього зеленого оазису став тодішній бурмістр Володимир Мандль.
Кого наприкінці XVIII ст. у Тарнополі називали «кавунами»?
Наприкінці XVIII ст. у Галичині поширився звичай уживання кави як товариського напою. Про прихильність тогочасних міщан до кави свідчить те, що тарнополян називали «кавунами». Назву «кавун» застосовували до міщан-рільників . а не до купців чи ремісників, саме тому, що вони, на відміну від рільників-селян, які пили на сніданок молоко, споживали переважно каву. На початку XIX ст. у місті з’явилися перші кав’ярні.
Завдяки якому рок-гурту Тернопіль почали називати «файним містом»?
Після виходу альбому «Було не любити» (1994) з піснею «Файне місто Тернопіль» рок-гурту «Брати Гадюкіни» вживання словосполучення «файне місто» щодо Тернополя стало поширене спочатку серед української молоді, а пізніше і загальновживаним.
Яка перша письмово зафіксована назва міста Тернопіль?
Фактично першою письмовою назвою міста можна вважати «Тарнополє». Невдовзі назва трансформувалася в «Тарнополь» - уперше письмово зафіксована у документі, писаному руською мовою серед земельних актів 1575 року.
Що є основою герба Тернополя?
Герб Тернополя: на чотирикутному щиті французької форми геральдичні фігури – стилізоване зображення Старого замку і знак Леліва (шестипроменева зірка над півмісяцем). Саме Леліва – родовий герб родини Тарновських – став основою герба міста, хоча композицію, яка поєднувала зображення шестипроменевої зірки й оберненого догори кінцями півмісяця, використовували ще з часів Античності.
Хто був засновником Тернополя?
Засновник Тернополя Іоанн з Тарнова, або Ян Амор II Тарновський, був одним з найуславленіших державних, військових і культурних діячів тогочасної Європи. Він знаний як один з найвидатніших полководців доби Відродження. За воєнні заслуги отримав титул графа Священної Римської імперії.