Тернопілля – край, наділений Божою благодаттю. Тут збереглося чи не найбільше в Україні пам’яток сакрального мистецтва. Релігійна та історична спадщина нашого краю охоплює духовні центри, древні культові кам’яні та деревяні споруди, цілющі джерела, чудотворні ікони.
Пропонуємо віртуальну виставку «Сакральні пам’ятки Тернопілля», яка спонукатиме вас відвідати ці святі місця.
Вісімдесят три святині Тернопілля [Текст] : путівник / І. Пустиннікова. – Київ : Грані-Т, 2010. – 71 с. – (Путівники)
Тернопільщину не вивчити за один візит. І це чудово: сюди хочеться повертатися. Тим паче, що віруючі майже всіх християнських конфесій, які існують в Україні, будуть зацікавлені кількома значними духовними центрами області й багатьма святинями. Для греко-католиків таким центром є Зарваниця, для католиків – Язловець, а православні, безумовно, знають про Почаївську лавру. До речі, кількість віруючих на Тернопіллі найбільша в Україні – понад 95 відсотків.
Зарваниця [Текст] / П.Бубній, В. Балюх. – Тернопіль : Збруч, 2006. – 47 с.
Протягом століть Зарваниця славиться як духовний християнський центр — вічно живе джерело, до якого постійно припадають спраглими вустами люди, щоб набратись сили і відчути себе Божою кровинкою Всесвіту.
Вона стала твердинею нашої віри, високої моральності, культурного розвитку. У цьому благословенному відпустовому місці богомольцям сповна відкриваються Господня сутність вартості людського життя, правда святих законів , які нині воскресають, щоб українці відродилися як європейська нація.
Катедра [Текст] / упоряд. Н. Шподарунок; автор тексту О. Глубіш, Б. Новосядлий. – Тернопіль : Джура, 2009. – 377 с.
Кафедральний собор Непорочного Зачаття Пресвятої Богородиці, про який йдеться у цій книзі, є своєрідною візитівкою обласного центру і всього Тернопільського краю. Переживши важкі випробування різних історичних перипетій, ця святиня для багатьох людей стала центром духовного становлення, глибокої молитви, просвіти і культури.
Сакральні пам`ятки Тернопільщини [Текст] = Ternopil region sacral heritage = Sakralne zabytki Tarnopolszczyzny : фотоальбом / автор концепції Б. М. Куневич. – вид. друге, змін. і допов. – Тернопіль : Новий колір, 2011. – 127 с.
Ця книга – фоторозповідь про пам’ятки сакрального мистецтва Тернопілля. Вперше зроблено спробу зібрати та систематизувати під одною палітуркою, показати у виразних світлинах усі пам’ятки духовної культури, які дійшли до нас з глибини віків – від печерних монаших келій та древніх кам’яних хрестів до величних сучасних духовних центрів. Читачі зможуть дізнатися про святі місця краю, його цілющі джерела, чудотворні ікони, інші духовні святині.
Чернихівський, Г. Почаївська Свято-Успенська Лавра [Текст] / Г. Чернихівський, В. Балюх. – Тернопіль : Збруч, 2006. – 47 c.
Ілюстрований нарис про всесвітньовідомий духовний християнський центр, занесений у Книгу ЮНЕСКО. Лавра стала твердинею православної віри, високої моральності та культурного розвитку українського народу.
Чудотворні ікони Тернопільщини [Текст]. – [Б. м.] : Мандрівник, 2015. – 47 с.
Туристичний буклет “Чудотворні ікони Тернопільщини” є унікальним тим, що містить інформацію про історію походження 25 чудотворних ікон, молитви до них та храми, в яких вони знаходяться.
Особливо цінним є його пізнавальна, духовна, і водночас об’єднуюча роль, оскільки згадані чудотворні ікони належать до храмів різних конфесій – православної, греко-католицької, римо-католицької.