У кожному місті є пам’ятка, яка за довгі роки стає улюбленим місцем для зустрічей і побачень городян. Тристоронній годинник в Тернополі – один із таких знакових об’єктів, причому з цікавою історією.
Тристоронній годинник став першою передвиборчою обіцянкою, яку виконав відомий бургомістр Лучаківський, прийшовши до влади у 1896 році. Прості городяни на передвиборчих зустрічах попросили про це, адже годинники доступні тоді були лише заможним людям. Так у сквері на центральній вулиці Міцкевича, на високому металевому стовпі постав великий трьохсторонній годинник, який служив тернополянам аж до 1944 року.
Перший годинник на високому залізному стовпі встановлений влітку 1896 р. на перехресті вулиць 3 Мая (нині вул. Гетьмана Сагайдачного) і Міцкевича на так званому «корсо» (теперішній бульвар Тараса Шевченка). Його придбало «Товариство прикрашування міста». Після німецько-радянської війни годинник зруйнований радянською владою.
Копію Тернопільського годинника відновили у 28 вересня 2014 року. Незвичайність цієї пам’ятки полягає в тому, що таких тристоронніх всесезонних годинників з відкритими стрілками в світі існує лише два: у французькому місті Ам’єн і в українському Тернополі. Механізм у них дуже складний, тому що містить безліч деталей і вимагає від годинникаря неабиякої майстерності. За таку непросту роботу взявся львівський майстер годинникових справ Олексій Бурнаєв, який успішно впорався з поставленим завданням. Ескіз тернопільського тристороннього годинника розроблявся на основі старовинних креслень і фотографій, які дивом вціліли під час війни, тому зовнішній вигляд сучасної конструкції дуже нагадує колишню.
У грудні того ж року навколо годинника встановили лавочки та урни для сміття, схожі за стилістикою з годинником. Місце навколо годинника встелили старовинною бруківкою, яка була зібрана з вулиць Тернополя. Годинник внесли до «Спадщини світового годинникарства», до якого французи вносять найоригінальніші витвори годинникового мистецтва.
У конкурсі «Вікі любить Землю» 2015 р. світлина скверу імені Шевченка з виглядом на годинник визнана найкращою в Тернопільській області.
Література
На знаменитий тернопільський годинник подивилось 100 тисяч людей // Тернопіль вечірній. — 2015. — 25 червня.
Феномен першого бургомістра-українця Володимира Лучаківського : до 185 річчя з дня його народження: інформ. дайджест / Терноп. обл. б-ка для молоді ; уклад. І. Грицишин. – Тернопіль : [б. в.], 2023. – С. 9.