(1947-2017)
Міллер Леонід − визначний музично-культурний діяч, композитор, диригент, аранжувальник, педагог. Заслужений діяч мистецтв України.
Леонід Міллер за походженням – з поволзьких німців. Народився 25 листопада 1947 року в селищі Іспісар Чкаловського району Ленінабадської області в Таджикистані. З дитячих літ грав на гітарі. Музики навчався у двох барнаульських училищах: культосвітньому (1964) та музичному (1966). Закінчив у 1978 році диригентський факультет Московської консерваторії ім. П. І. Чайковського, а згодом закінчив ад’юнктуру (військову аспірантуру) при військовому диригентському факультеті цієї ж консерваторії (1988). П’ять років працював диригентом військового оркестру в Бурятії. Там же одержав почесне звання заслуженого працівника культури (1983).
На запрошення одного з генералів Леонід Міллер прибув у 1983 році в Прикарпатський військовий округ. Короткий час перебував у Жовкві Львівської області. Згодом в Угорщині у місті Шарбогарде, керував військовим оркестром. Як висококласний, талановитий митець європейського рівня, він був удостоєний почесної медалі, знака і звання заслуженого працівника культури Угорської Народної Республіки (1988).
З 1989 року Леонід Міллер пов’язав свою долю з Тернополем, де зробив значний внесок у розвиток культури та музикального мистецтва. Від 1983 р. диригент військового оркестру дивізії, водночас – керівник народного естрадного ансамблю «Експромт», від 1989 − головний диригент духового оркестру ПК «Октябрь» (від 1990 – «Березіль») від 1993 – муніципальний, естрадно-духовий колектив «Оркестра Волі», від 1999 – художній керівник НС естрадного ансамблю, при ПК «Березіль».
З іменем Леоніда Міллера, як талановитого майстра духовної та естрадної музики, мистецького керівника муніципального естрадно-духового колективу «Оркестра Волі» пов’язана яскрава сторінка історії нашого тернопільського краю і всієї України.
Музикант підняв і відродив великий пласт духовної музики, пісень січового стрілецтва, козаччини, визвольної боротьби українських націоналістів та вояків УПА. Він перший з митців здійснив оркестрування і виконав у людних місцях національний і духовний гімни «Ще не вмерла Україна», «Боже великий, єдиний» (1989). Як керівник «Оркестра Волі», розширив її склад і дав такий вишкіл, який дозволив колективу бути прийнятим у члени Всесвітньої асоціації духовної і симфонічної музики та ансамблів. Цьому передувала наполеглива, копітка праця маестро з колективом. Свідчення того – численні запрошення на виступи і конкурси не тільки в Україні, а й за кордоном.
Леонід Олександрович був високоповажним і авторитетною людиною у мистецьких колах не тільки на Тернопіллі, а й в Україні та поза її теренами. Починаючи з 1989 року, Леонід Міллер – незмінний головний диригент обласних марш-парадів духових оркестрів, а також постійний викладач обласних навчальних семінарів і творчих лабораторій керівників оркестрів, готує партитури для всеукраїнських семінарів. З 1996 р. організатор і головний диригент регіонального марш-параду духової музики.
Завдяки високій професійній майстерності маестро Леоніда Міллера, під його керівництвом і головною диригентурою муніципальний естрадно-духовий колектив «Оркестра Волі» здобув звання лауреата на міжнародних фестивалях духовної музики у Києві (1993) і Рівному (1995) та став улюбленим колективом тернополян і гостей міста.
У його творчому доробку понад 500 обробок та оригінальних творів духової, симфонічної, камерної і вокально-хорової музики, зокрема понад 30 маршів на українську тематику.
Леонід Міллер перший у Західній Україні видав збірник «Сурми кличуть» (1992), де зібрані оркестровані ним для духового оркестру твори українських композиторів. Автор збірки партитур для духового оркестру «Хорові твори, вокальні ансамблі, ліричні пісні, романси, дитячі пісні, інструментальні твори» (2004). У 1966 р. здійснено студійний запис гри Леоніда Міллера на гітарі для озвучення художнього фільму «Живе такий хлопець». Марш «Наш Тернопіль» записано на грамплатівку до 450-річчя Тернополя» (1990).
Леонід Міллер у 2000 р. заснував Німецький культурний центр при Тернопільській обласній організації «Відерґебурт», вокального чоловічого ансамблю «Акапела», дитячого танцювального ансамблю «Ді блюме».
Написав 850 музичних творів, які зараз зберігаються у обласному архіві м. Тернополя.
Леонід Міллер – унікальний інструментальник, вмілий аранжувальник. Він легко справлявся з музикою для будь-якого оркестру. Не існувало твору, який би не виконав колектив, з яким працював. Прекрасно грав на всіх інструментах (крім скрипки та бандури) і вмів видобути, викресати всі потенціальні можливості кожного члена колективу.
Музична діяльність Леоніда Міллера – це ціла творча лабораторія, а він сам – живий приклад відданості справі, невсипущості працьовитості і порядності.
Помер Леонід Міллер 3 липня 2017 року в м. Тернополі.
Література
Міллер Л. Грає духовий оркестр [Текст] Вип. № 1 / Л. Міллер. − Тернопіль : Горлиця, 2012. − 60 с.
Міллер Л. Свічка пам’яті [Ноти] : пісні на слова поетів Тернопілля / Л. Міллер. − Тернопіль : Терно-граф, 2013. − 79 с.
Міллер Леонід Олександрович [Текст] // Музична Тернопільщина: бібліогр. покажчик / уклад. В. Я. Миськів; вступ. ст. О. С. Смоляка; ред. Г. Й. Жовтко. − Тернопіль: Підручники і посібники, 2008. − С. 162−163 : фот.
Весна Х. Міллер Леонід Олександрович [Текст] / Х. Весна, О. Лещишин, О Маруняк // Тернопільський енциклопедичний словник : у 4 т. / редкол.: Г. Яворський та ін. − Тернопіль : Видавничо-поліграфічний комбінат «Збруч», 2005. − Т. 2 : К − О. − С. 528−529.
Гаряча злива музики бере в полон серця [Текст] // Вільне життя. – 1997. – 18 листоп. – С. 2.
Гаряча злива музики бере в полон серця [Текст] // Свобода. – 1997. – 15 листоп. – С. 4.
Гуль А. Німець з українською душею [Текст] / А. Гуль // Свобода. – 2007. – 24 листоп. – С. 5.
Гадомська Л. У музику закоханий до нестями [Текст] / Л. Гадомська // Тернопіль вечірній. − 2013. − 25 верес. − С. 7.
Його стихія – музика [Текст] // Вільне життя. – 2002. – 30 листоп. – С. 4.
Лещишин О. Вічна молодість його душі [Текст] : [до 70-річчя Леоніда Міллера] / О. Лещишин, Б. Мельничук // Вільне життя. − 2017. − 1 груд. − С. 2.
Павлів Я. Його стихія – духовна музика [Текст] / Я. Павлів // Нова Тернопільська газета. – 2002. – 4 груд. – С. 3.