(до Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав)
15 лютого українська спільнота вшановує учасників бойових дій на території інших держав. 15 лютого 1989 року останній радянський солдат залишив афганську землю.
Афганська війна була останньою з великих імперських авантюр Радянського Союзу.
Згідно зі статистикою, в ній загинули 4 тисячі українців. 72 українських воїни зникли безвісти. Більше 8 тисяч- отримали поранення, 6 тисяч залишилися інвалідами. Це страшна ціна, яку заплатила Україна за імперські амбіції Кремля.
Із початком російсько-української війни наші воїни-афганці та ветерани інших війн одні з перших стали на захист рідної землі від російських загарбників. Вони знають справжню ціну війни і миру та усвідомлюють власну відповідальність за долю прийдешніх поколінь.
На виставці представлено книги про війну в Афганістані (1979-1989), фотоальбоми, уривки з листів, спогади учасників бойових дій, художні твори, книги пам”яті, що увіковічнили імена молодих хлопців з Тернопільщини, які віддали свої життя, виконуючи інтернаціональний обов’язок.
Алексієвич, С. Цинкові хлопчики [Текст] / С. Алексієвич ; пер. з рос. Д. Торохтушко, Т. Комлик. – Харків : Фоліо, 2020. – 284 с.
Книжка Світлани Алексієвич присвячена війні в Афганістані, коли десять років — з 1979-го і до 1989-го на чужій землі гинули наші військові. Правда про ту війну ретельно приховувалася: держава через засоби масової інформації розвернула пропаганду необхідності та успішності «надання міжнародної фінансової допомоги дружньому народові Афганістану». Але все частіше стали привозити додому в домовинах, оббитих цинковою бляхою, загиблих хлопців, які нещодавно закінчили школу… А хто повертався живим — той не міг знайти себе у мирному житті. Цієї війни наче не було. Були лише скалічені та мертві хлопчики… І не тільки тілом, але й душею.
Відлуння чужої війни [Текст] : фотокат. пам’ятників, пам’ятних знаків, могил учасників війни в Афганістані 1979-1989 рр., розташованих на території Тернопільської обл. / Терноп. облдержадмін., Терноп. облрада, Упр. культури Терноп. облдержадмін., Терноп. обл. центр охорони та наук. дослідж. пам’яток культурної спадщини. – Тернопіль : Терно-граф, 2018. – 64 с.
Фотокаталог пам’ятників, пам’ятних знаків, могил учасників війни в Афганістані 1979-1989 рр., розташованих на території Тернопільської області. Карта області з меморіальними місцями.
Дмитренко, О. Аіст: сильніший від смерті [Текст] : худож. – док. повість / О. Дмитренко. – Київ : Криниця, 2011. – 671 с.
У цій книзі (доповнений та перероблений україномовний варіант повісті „АИСТ”, 1985, Шевченківська премія 1987 р.), розповідається про життя та смерть поета, лейтенанта з Дніпропетровщини Олександра Стовби, що загинув у замовчуваній війні в Афганістані у 1980 р.
Повість містить багато історичних фактів, документальних свідчень очевидців, вона спонукає до роздумів, підкреслює історичну необхідність і значимість утворення незалежної держави Україна та життєву важливість для українського народу її миротворчої політики.
Погорецький, В. Книга пам’яті. Афганістан (1979—1989). Тернопільська область / Володимир Погорецький. – Тернопіль: Воля, 2004. — 88 с. (+ вкладка 16 с.).
“Книга пам’яті” увіковічнює імена молодих хлопців з Тернопільщини, які загинули під час війни в Афганістані. Автор-упорядник, який сам є учасником бойових дій, згадує про трагічні події минулої війни, подає спогади рідних та друзів, цитати, уривки з листів.
Погорецький, В. Афганський синдром [Текст] : повість / В. Погорецький. – Тернопіль : Астон, 2012. – 95 с.
Повість “Афганський синдром – це погляд безпосереднього учасника на безглузду і криваву війну в Афганістані. Це розповідь про те, що автор побачив, пережив, перепустив крізь серце і свідомість. Так за що ж гинули українські хлопці на чужині? і хто спокутує ці гріхи? чи можна одрятувати душу, що набула синдрому під назвою “афганський”? -запитує і намагається дати відповідь у цій книзі Володимир Погорецький.
Обпалені війною. Афганістан (1979-1989) [Текст] : книга пам`яті мужніх синів Тернопільської землі, які загинули на війні в Афганістані, спогади та прізвища учасників бойових подій усіх тернополян, котрі у 80-их роках минулого століття пройшли через жорстоке пекло афганської війни / упоряд. В. Погорецький. – Тернопіль : Астон, 2009. – 479 с.
Книга розповідає про долі, подвиги та загибель наших земляків на афганській війні, які, залишаючись вірними військовій присязі, брали участь у бойових діях на території Афганістану, а також засвідчує яскраві приклади героїзму та мужності наших солдатів, увіковічнює імена усіх тернополян – учасників тієї неоголошеної війни(1979-1989 рр.).