У травні минає 170-та річниця від дня народження Івана Горбачевського – українського біохіміка, гігієніста й епідеміолога, громадсько-політічного та освітнього діяча.
Народився майбутній вчений 15 травня 1854 р. в родині священика у с. Зарубинці на Збаражчині.
Закінчив у 1877 р. зі ступенем доктора наук Віденський університет, працював у Відні в Хімічному, згодом – у Фізичному інститутах.
1882 року вперше у світі синтезував сечову кислоту, встановив джерела і шляхи її утворення в організмі.
Із 1883 р. І. Горбачевський працював у Карловому університеті в Празі: надзвичайним професором медичної хімії, деканом медичного факультету, ректором. У 1888 р. відкрив фермент ксантиноксидазу.
Засновник і перший директор Інституту медичної хімії при університеті у Празі. У1898 р. відзначений найвищою нагородорю Австро-Угорщини – орденом Залізної Корони.
Академік ВУАН (1925 р.), дійсний член НТШ. Кандидат на Нобелівську премію з фізіології та медицини (1911 р.).
Під час Першої світової війни І. Горбачевський займався влаштуванням утікачів у Празі. У 1917 р. увійшов до австрійського уряду, створив перше у світовій практиці Міністерство народного здоров’я та очолив його (1917 – 18).
Після розпаду Австро-Угорщини – один із організаторів Українських університетських курсів, які у 1921 р. реорганізовано в Український Вільний Університет у Відні, з 23 жовтня того ж року – в Празі. У 1923, 1931, 1932, 1933, 1934 рр. був обраний ректром цього університету, в 1934 р. – почесним доктором права, в 1937 – почесним професором.
Автор понад сорока ґрунтовних наукових праць переважно експериментального характеру з біологічної хімії, понад 100 наукових опрацювань у галузі санітарії. Підготував два томи підручника органічної та неорганічної хімії українською мовою, що заклало основи української наукової термінології.
Рішенням Кабінету Міністрів України в 1992 році іменем академіка І. Горбачевського найменований Тернопільський медичний інститут (нині – національний медичний університет).
На фасаді цього навчального закладу є меморіальна таблиця, а в 2004 році біля морфологічного корпусу встановлено пам’ятник. Таким чином наукова тернопільська спільнота вшанувала вклад відомого земляка.
Ім’я І.Горбачевського також носить школа в с. Зарубинці.
Більше про І.Горбачевського читайте на ресурсах “Вони прославили наш край” та “Пам’ятник Іванові Горбачевському”->
Знайомтесь із переліком джерел про його життя та діяльність, які є у фонді Тернопільської обласної бібліотеки для молоді.