Дуже поширеною на Тернопільщині є страва із буряка, хрону та прянощів, яку називають цвітли (інші варіанти – цвіклі, хрін, бурачки). Є декілька варіантів походження назви цієї страви. Цілком ймовірно, що це може русизм від слова «свекла», але є також теорія, що від австрійського слова zwicken – щипати, або від словацького cvikla – буряк.
У виданні «Домашня кухня або Як Варити і Печи» тернопільської кулінарки Л. Лучаківської 1910-тих років наводиться такий рецепт бурячків (бурачків): «Зварити бураків кілько, треба, а коли змякнуть обібрати і посікти. Зробити запражку на солонині, дати посїчену цибулю, засмажити і посолити. Вкинути бураки, дати кілька ложок сметани, оцту до смаку і кавалочок цукру тай вимішати і засмажити, а вважати, щоби бурачки не пригоріли, не сунути на сильний огонь але смажити на краю кухні. Подаєть ся до волової печені, заяця, качки і т. и.».
Ольга Франко у своїй книзі «Перша українська загально-практична кухня» 1929 року подавала наступний рецепт:
Невеликі червоні буряки помити, загорнути у фольгу і спекти. Як вистигнуть – потерти на дрібній терці. Додати тертого хрону, оцту, солі, цукру на смак, трошки кмину. Цвіклі мають бути доволі гострими. Тримати у закритому слоїчку, щоб не вивітрювалися. Подавати до вудженого м’яса, ковбас, студенцю.
Подають цю страву в малих салатницях до м’ясних страв. Зазвичай цвітли готують перед Різдвом, Святвечором та Великоднем. Домашні пряні цвіклі ідеально підходять для холодних м′ясних страв, ковбас та варених яєць.
Література
Кравецька Л. Святкові страви Західної України / Л. Кравецька. – Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2019. – С. 4.
Лучаківська Л. Домашня кухня. Як варити і печи / упоряд. Маріанна Мовна / Л. Лучаківська. – К.: Богуславкнига, 2017. – С. 75.
Франко О. «Перша українська загально-практична кухня з численними ілюстраціями та кольоровими таблицями» / О. Франко; передмова і коментарі М. Душар; післямова Н. Тихолоз. – Харків: Фоліо, 2019. – С. 214.