Мізерія – доволі незвична назва для смачного салату, адже слово «мізерний» означає «бідний», «слабенький», з латинського misere – біднота. Однією із версій є те, що назва є конотацією селянського салату, приготованого з продуктів, що виросли на городі та молочних інгредієнтів, доступних усім. Суперечок про те, «якою має бути правдива мізерія», є не менше, аніж про правдивий борщ. Відома кулінарка, авторка книжки «Нова кухня вітамінова» (1928) Осипа Заклинська подає такий рецепт:
«Обібрати огірки з лупини, посолити, трохи поперчити, налляти оцтом або соком з цитрини, можна дати і оливи, або сметани і подати».
Отже, щоб приготувати цю просту та смачну страву, потрібно помити та почистити огірки й обрізати кінчики. Наріжте огірки тонкими скибками. Посипте сіллю та перемішайте. Помістіть у друшляк над мискою, щоб дати огірковому соку стекти. Залиште на 1 год. Витисніть рідину з огірків, вилийте її.
Якщо хочете подавати салат до столу у той же день, що і готуєте, переходьте до наступного кроку. Якщо ж подаватимете його наступного дня, поставте огірки у закритому контейнері на ніч у холодильник.
У маленькій мисочці змішайте решту інгредієнтів. Упевніться, що огірки сухі, і помістіть їх у миску середньої величини. Додайте заправку і поступово вкидайте туди огірки. Сіль та перець – за смаком. Поправте кислість страви, додаючи трішки цукру або цитринового соку – за смаком. Перш ніж подавати, остудіть, якщо забажаєте, посипте ще й кропом.
Література
Зелинська-Джонсон Я. Спадщина чотирьох господинь : Спогади про те, як готували в українському домі / Я. Зелинська-Джонсон. – Львів : Вид-во Старого Лева, 2019. – С. 52-53.
Лучаківська Л. Домашня кухня. Як варити і печи / упоряд. Маріанна Мовна / Л. Лучаківська. – К.: Богуславкнига, 2017. – С. 81.
Франко О. «Перша українська загально-практична кухня з численними ілюстраціями та кольоровими таблицями» / О. Франко; передмова і коментарі М. Душар; післямова Н. Тихолоз. – Харків: Фоліо, 2019. – С. 337.