ХІІІ ст. с. Рукомиш Бучацький район
Рукомиш часом порівнюють із французьким Люрдом − містом, де 150 років тому Діва Марія об’явилася дівчинці Бернадеті. Але про Рукомиш, що на Тернопільщині, коротко сказати дуже важко, незважаючи на певні аналогії зі скелями Люрду – так багато унікальних особливостей увібрало в себе це дивовижне місце.
Раз побуваєш у Рукомиші – тягнутиме сюди знов і знов. Не лише тому, що краєвиди зі скельних гір на річку Стрипу − неймовірної краси, а й завдяки гармонійному поєднанню кількох неповторних принад цієї місцевості.
У ХІІІ столітті в селі Рукомиш поселилися у скельних печерах ченці, які опинилися тут після того, як хан Батий в’їхав у київський храм Успіння Богородиці на коні. Скельний храм залишився, в ньому моляться досі.
Нині він уособлює Божий гріб, тут лежить «фігура» Ісуса Христа, в страсну п’ятницю сюди вносять плащаницю для поклоніння. До скельної церкви підведено освітлення, тут засклено вікно, настелено підлогу, є ікони. Храм − частина культового комплексу, до якого також належить церква св. Онуфрія, Хресна дорога, басейн для освячення води.
У наші дні до храму потяглися прочани з усієї Галичини, Волині та Закарпаття. Вважається, що таких давніх, намолених храмів в околиці більше немає… Віруючі вирішили побудувати навколо Онуфріївської церкви хресний шлях Ісуса Христа. Зараз вже освячено кілька капличок, зовсім не схожих одна на одну. Завершити дорогу планується нетрадиційно: вона завжди складається з 12 стацій, а в Рукомиші їх буде 13. Остання символізуватиме тернистий шлях України…
Література
Волік О. Печерний храм у селі Рукомиш Бучацького району [Текст] / О. Волік, Й. Свинко // Тернопільський енциклопедичний словник : у 4 т. / редкол.: Г. Яворський та ін. − Тернопіль : Видавничо-поліграфічний комбінат «Збруч», 2008. − Т. 3 : П−Я. − С. 61−62.
Дивовижі Рукомиша [Текст] // На пагорбі долі / М.Шот. − Тернопіль : Укрмедкнига, 2013. − С. 159−163.
Скельні дива Рукомиша [Текст] // Вісімдесят три святині Тернопілля [Текст] : путівник / І. Пустиннікова. − Київ : Грані-Т, 2010. – С. 46−47.
Травертини Бучаччини [Текст] // Бурма В. Усі ми трошечки коні. Етюди про природу для школярів і не тільки / В. Бурма. – Тернопіль: Підручники і посібники, 2021. – С. 268-273.