м. Тернопіль
Є у Тернополі одне надзвичайно цікаве і водночас моторошне історичне місце, у якому повинен побувати хоч раз за життя кожен свідомий тернополянин. Це історико-меморіальний музей політв’язнів міста Тернополя, який є філією місцевого краєзнавчого музею.
Його було відкрито і освячено 14 жовтня 1996 року. Засновниками музею стали обласний краєзнавчий музей, Інститут національного відродження України та обласна організація Спілки політв’язнів і репресованих України.
Спершу для роботи новоствореного музею виділили 8 камер, згодом – 10, а невдовзі всі 28 стали в розпорядженні музеїв політв’язнів. П’ять стендів першої експозиції, що їх виготовив обласний краєзнавчий музей, почали діяти у 1997 році. А згодом колектив, який на початках складався з трьох працівників, почав збирати матеріали самотужки. Нині діє експозиція в 11 камерах.
Відділ «Репресії 1939-1941 років» розташований у приміщенні камери №1, де збереглися автентичні двері тих часів. Цікавими є матеріали, які висвітлюють період утворення та діяльності ОУН-УПА на території Тернопільщини, та відділ «Шістдесятники», який розповідає про репресованих патріотів України, зокрема В. Чорновола та Л. Костенко.
Не може не вражати в експозиції музею макет концтаборів, одяг та предмети побуту політв’язнів та меморіальна кімната С. Бандери з посмертною маскою героя України. А приміщення карцерів та камера смертників справляють шокуючі враження.
Предметом особливої гордості музею є розріз в натуральну величину великої криївки та колекція макетів повстанських криївок з інтер’єром, в тому числі і макет криївки Р. Шухевича в с. Августовка Козівського району Тернопільщини. Усі дев’ять макетів зробив і подарував музеєві тернополянин Іларіон Пилипець.
Окремий відділ музею присвячений репресованим духовним служителям греко-католицької церкви зі стендом, який розповідає про шлях Й. Сліпого.
У 2000 році працівники музею допомогли провести конференцію, присвячену 50-річчю від дня загибелі головнокомандувача УПА Романа Шухевича, сприяли перегляду фільму про підпільного художника Ніла Хасевича, брали участь у виготовленні і встановленні барельєфу на вулиці, названій на честь полковника УПА Омеляна Польового(«Остапа») у Тернополі.
У 2001 році з ініціативи працівників музею впорядковано 8 могил Українських Січових Стрільців на Микулинецькому кладовищі в місті Тернополі із встановленням козацьких хрестів і меморіальної дошки. У 2002 році до 60-річчя УПА на фасаді будинку колишнього КДБ місті Тернополі по вулиці Коперніка, 1 встановлено пам’ятну стеллу, присвячену жертвам політичних репресій у цьому будинку у 1945-1986 роках.
Кожного року у музеї створюються нові експозиції, наповнені унікальними експонатами. Так, скажімо, у 2014 році в тюремній камері, де колись сидів відомий поет, лауреат Шевченківської премії Степан Сапеляк, відкрили меморіальну експозицію, присвячену нашому землякові. У цій камері Сапеляк провів вісім місяців, його ув’язнили за те, що разом з однодумцями підняли над Чортковом жовто-синій прапор. Тепер у музеї експозиція, що розповідає про поета-дисидента, де зібрані його особисті речі, фото, подарунки.
У музеї знято декілька фільмів, музей часто відвідують журналісти радіо і телебачення, записують інтерв’ю у працівників музею з актуальних питань української історії і політичних репресій. Кожного робочого дня у музеї проводять три-чотири екскурсії. Відвідують камери колишнього слідчого ізолятора не лише тернопільці – сюди приїжджають з усіх куточків Тернопілля й України, велика частина – зі східних областей. Не залишають поза увагою музей політв’язнів і закордонні гості – у гостьовій книзі записи представників Канади, США, Австралії та інших країн світу. Керівник музею зауважує – що в двох камерах не робили ремонт, щоби гості мали змогу відчути автентичність тієї страшної доби.
Література
Бірчак В. Історія створення та діяльність Історико-меморіального музею політичних в’язнів [Т екст] / В. Бірчак // Збірник праць / Терноп. осередок Наук. т-ва ім. Шевченка ; ред. Е. Бистрицька. – Тернопіль : Терно-граф, 2013. – Т. 8 : Музеї Тернопільщини. – С. 89−96.
Гугушвілі Т. Великодні листівки з криївок [Текст] : [у Тернопільському історико-меморіальному музеї політичних в’язнів діє виставка «Великодні листівки УПА»] / Т. Гугушвілі // Вільне життя. – 2021. – 5 трав. – С. 4.
День, який не святкують, день коли не веселяться [Текст] : [історико-меморіальний музей політв’язнів] // Місто. – 2004. – 24 лист. – С. 14.
Дерех В. Політична тюрма стала музеєм [Текст] / В. Дерех // 20 хвилин. – 2010. – 3 груд. – С. 18.
Ільницький О. Тернопіль має кімнату Бандери [Текст] : [у музеї політв’язнів] / О. Ільницький // 20 хвилин. – 2010. – 10 берез. – С. 5.
Крупніцький Л. У самому центрі Тернополя відкрито криївку [Текст] : [у музеї політв’язнів] / Л. Крупніцький // Місто. – 2005. – 16 лист. – С. 2.
Олещук І. Музей політичних в’язнів [Текст] / І. Олещук // Тернопільська енциклопедичний словник. – Тернопіль, 2005. – Т. 2. – К-О. – С. 574.
Олещук І. На експонатах – долі політв’язнів [Текст] / І. Олещук // Свобода. – 2006. – 14 жовт. – С. 5.
Перун В. Два десятиліття досліджень і споминів [Текст] : [історико-меморіальний музей політв’язнів] / В. Перун // Вільне життя. – 2016. – 12 жовт. – С. 5.
Чубата Д. Нам би таку стійкість і силу віри [Текст] / Д. Чубата // Вільне життя. – 2017. – 14 лип. – С. 1.