м. Бучач
Бучач є містом з унікальним історико-архітектурним комплексом, багатими культурними традиціями. Це зумовило необхідність створення місцевого краєзнавчого музею.
Бучацький районний краєзнавчий музей був відкритий 30 грудня 1982 році в приміщенні міської ратуші. Після проведення реставраційних робіт в другій половині 1980-х років його перенесено в теперішнє приміщення яке займає три зали.В 1988 році музей стає відділом Тернопільського обласного краєзнавчого музею, а від 2002 року підпорядкований відділу культури і туризму Бучацької райдержадміністрації.
У музеї функціонують чотири постійно діючі експозиції: «Археологія», «Відомі люди Бучаччини», «Бучач та околиці в минулі роки», «Етнографія та побут нашого краю».
Археологічна експозиція має місцеві знахідки часів трипільської культури (ІV-ІІІ тис. до н. е.), що знайдені в урочищі «Федір», що біля Бучача. Серед них знаряддя праці, предмети побуту та культу, які використовували первісні люди на території Бучаччини.
В експозиції музею представлено матеріали, які розповідають про відомих людей Бучаччини: Шмуеля Агнона – єврейського письменника, лауреата Нобелівської премії; Михайла Островерху – письменника, літературознавця, журналіста; книговидавця Й. Кнебеля; видатну оперну співачку Соломію Крушельницьку; письменника О. Назарука; письменника О. Авдиковича; дитячого письменника Всеволода Нестайка, родовід якого пов’язаний із Бучачем.
Етнографічний матеріал розповідає про життя і побут селян кінця XIX початку XX ст. Тут представлені чудові зразки українського вбрання Бучацького краю. Демонструються зразки гончарної роботи та речі побутового вжитку.
В експозиції знаходяться фотоматеріали про історію Бучача та його околиць з початку XX ст., про пам’ятку архітектури XVIII ст. бучацьку ратушу, про історію її скульптур та авторів ратуші архітектора Бернарда Меретина та скульптора Іоанна Пінзеля. Творча спадщина цього видатного скульптора – яскрава сторінка в історії не тільки українського, а й світового мистецтва. Іоанн Пінзель – автор нової барокової пластики XVIII ст., яку взяли за основу чимало учнів та послідовників геніального майстра. В експозиції можна оглянути рідкісні фотографії, які знаходилися на Бучацькій ратуші й до сьогоднішнього дня не збереглися, фрагменти скульптури «Самсон роздирає пащу лева», ангела із придорожньої фігури «Богородиця», декоративні елементи оформлення ратуші.
Також у у фондах музею зберігаються фотографії, рукописи, подяки, ордени медалі, історичні матеріали Другої світової війни. Є матеріали по освіті міста Бучача та Бучацького району у XX столітті, архівні матеріали де відображено події голокосту над євреями, книги з історії України, освіти, культури, краєзнавча література та довідковий матеріал, грошові знаки часів Австро – Угорщини, Польщі, Російської імперії, Радянського Союзу, гітлерівської окупації, інформаційно-агітаційні матеріали ОУН-УПА.
Наукові працівники музею організовують стаціонарні та пересувні виставки, проводять науково-дослідну та освітню роботу: екскурсії по експозиції музею, туристичних маршрутах міста Бучача та району, пишуть наукові статті, готують публікації до районних та обласних часописів, організовують зустрічі з цікавими людьми.
Щорічно музей приймає близько 20 тисяч відвідувачів, до послуг яких оглядові та тематичні екскурсії, а для учнів проходять уроки народознавства.
Музей щорічно влаштовує із власних фондів фотодокументальні виставки приурочені видатним історичним подіям, ювілеям відомих людей Бучаччини, персональні виставки сучасних художників району, Тернопільщини. Колектив музею завжди гостинно зустрічає всіх відвідувачів, хто хоче познайомитись з історичним минулим Бучаччини.
Література
Легка Л. Бучацький районний краєзнавчий музей [Текст] // Тернопільський енциклопедичний словник : у 4 т. / редкол.: Г. Яворський та ін. – Тернопіль : Видавничо-поліграфічний комбінат «Збруч», 2004. – Т. 1 : А-Й. – С. 208.
Легка Л. Бучацький краєзнавчий музей: історія і сучасність [Текст] / Л. Легка // Збірник праць / Терноп. осередок Наук. т-ва ім. Шевченка ; ред. Е. Бистрицька. – Тернопіль : Терно-граф, 2013. – Т. 8 : Музеї Тернопільщини. – С. 268-280.