Мистецька особистість Андрія Кушніренка приваблює своєю неординарністю. В ньому поєднується фантастична відданість улюбленій справі, незвичайна працездатність, чітке усвідомлення творчої мети, до якої прагне з вражаючою наполегливістю. Певно, цим можна пояснити його багаторічний творчий шлях з Буковинським ансамблем пісні і танцю.
Андрій Михайлович Кушніренко народився у селі Великі Загайці, нині Шумського району Тернопільської області. Після закінчення середньої школи навчався у Львівському музично-педагогічному училищі та Львівській Концерваторії (нині музична академія) яку закінчив у 1962 році, відтоді-художній керівник і головний диригент Буковинського ансамблю пісні і танцю (міста Чернівці).
У програмі цього колективу концерти, вокально-хореграфічні композиції, обрядові сюїти із циклу «Пори року», а саме: «Щедрий вечір, добрий вечір», «Весна красна», «Обжинки», весільні обряди. У співдружності із авторами у ансамблі вперше прозвучали «Марічка» Сабодаша, «Пісня з полонини» та «Пісня про Олексу Довбуша» Крижанівського, обробки народних пісень «На камені стою», «Глибока криниця». Пам’ятними для Буковинського ансамблю були участь у декадах української літератури та мистецтві в Естонії, Росії, Казахстані, Молдовії, Башкирії. А також у міжнародних фестивалях народної творчості, у святкуванні, 450-річчя Тернополя, 470-річчя Хотинської битви, у фестивалях «Козацька слава», «Золота осінь», «Білі ночі», «Кримські зорі», «Буковинська весна». Під керівництвом Андрія Кушніренка в 1969 році ансамблю присуджено звання «заслуженого».
У доробку Буковинського ансамблю музика Лисенка, Леонтовича, Стеценка, Людкевича, М. Колесси, Штогаренка, Скорика, Лесі Дичко, Зубицького, а також духовна музика Бортнянського, Веделя, Березовського.
Буковинський хор під орудою Андрія Кушніренка має чітко визначений творчий напрямок і посідає особливе місце в хоровому виконавстві. Мистецький колектив пропагує національну пісню, звичаї обряди.
Андрій Кушніренко автор одноактної народної опери «Буковинська весна» (1968), Контати «Молюсь за тебе, Україно!», вокально-хореографічної композиції «Щедрий вечір, добрий вечір», «Весна-красна», «Весільний обряд», «Зелен край наш, Буковино» та інші. Він є автором оригінальних творів для хору і солістів, зокрема на вірші В. Сосюри, М. Ткача, В. Колодія; автор пісень «Вставай, народе мій», «Дума про Сагайдачного», «Мир народам» тощо. Ним записано і оброблено понад 1000 українських народних пісень, серед яких найпопулярніші в народі «Чом, чом, земле моя», «Ой, у лузі червона калина», «Садок вишневий коло хати», «Подоляночка», «Глибока криниця» та інші.
У 2003 році автор видає вокально-хорові твори «Весняні передзвони», куди увійшли різноманітні за жанрами твори для мішаного, чоловічого та жіночого хорів, а також для окремих виконавців. Він є упорядником і редактором музичного збірника «Українські візерунки», «Співає Буковина», «Буковинський розмай», «Українські народні пісні в обробці Андрія Кушніренка», «Хорові твори Сидора Воробкевича» та інші. У 1992 році при національному університеті ім. Ю. Федьковича в місті Чернівці організував і очолив музичну кафедру.
Хоровому диригенту, композитору, фольклористу, педагогу, громадському діячу Андрію Кушніренку у 1973 році присвоєно звання народного артиста УРСР, у 1994 році – професора. Він є лауреатом літературно-мистецької премії С. Воробкевича (1994), в 1984 році художній керівник Буковинського ансамблю пісні і танцю УРСР удостоєний Шевченківської премії за концертні програми 1979-1983 років.
Література
Гордійчук Я. Буковинські візерунки [Текст] / Я. Гордійчук // Музика. – 1993. − № 1. – С. 21−22.
Лавренюк В. Багатство його душі [Текст] / В. Лавринюк // Вільне життя. – 2003. – 21 жовт.
Марига В. Мелодії – це його щасливий світ [Текст] / В. Марига // Свобода. – 2003. – 25 жовт.
Новосядлий, Б. Усе життя – на крилах пісні [Текст] : [про народного артиста України Андрія Кушніренка] / Б. Новосядлий // Свобода. – 2013. – 29 берез. – С. 4.
Сабран В. Волинь у долі та творчості Андрія Кушніренка [Текст] / В. Сабран // Замок. – 2014. – 14 берез. – С. 9.
Ткач М. Маестро [Текст] / М. Ткач // Культура і життя. – 1994. – 12 берез.
Шот М. Щоб пісня минула в світі [Текст] / М. Шот // Уряд. кур’єр. – 2006. – 8 груд. – С. 8
* * *
Кушніренко Андрій Миколайович [Текст] // Шевченківські лауреати 1962-2012: енцикл. довід. – 3-те вид. змін. і доп. – Київ, 2012. – С. 366-367.
Кушніренко Андрій Миколайович [Текст] // Митці України: енцикл. довід. – Київ, 1992. – С. 347.
Левенець Л. Кушніренко Андрій Миколайович (17.10.1933) [Текст] / Л. Левенець, Б. Мельничук, Г. Чернихівський // Тернопільський енциклопедичний словник. У 4-х т. – Тернопіль, 2005. – Т. 2. – С. 306−307.