с. Більче-Золоте, Борщівський район
Село Більче-Золоте – одне з найстаріших і найбільших у Борщівському районі. Поблизу села виявлено найстаріше на Тернопіллі поселення середнього палеоліту, що має вік близько 50 тисяч років. На території самого села знайдено два поселення трипільської культури (одно з них – в печері Вертеба), скіфські поховання, поселення черняхівської і голіградської культур і, нарешті, залишки давньоруського городища, яке було оточене валами і ровами. Саме поблизу нього у XV столітті неподалік річки Серет виникло поселення із назвою Більче.
Туристичною перлиною Більча-Золотого є ландшафтний парк, якому виповнилося більше як двісті років. Він розкинувся на одинадцятьох гектарах, де ростуть майже п’ятдесят видів дерев. Як пам’ятку природи охороняють дерево горіха чорного. Сто років мають тюльпанові дерева або ліріодендрони. Прогулюючись парком, можна побачити японську айву, оцтове дерево, величезні сосни, старий дуб, кремезну кількасотлітню липу. Для того, щоб обійняти її потрібно було аж десять чоловік, які взялися за руки. Місцеві мешканці називають її липою-тризубом, адже вгору вона випнула три високі відземки.
Парк у Більче-Золотому кілька десятиріч був пов’язаний з родиною Сапігів – нащадків литовсько-руських князів. На початку 1850-х років тутешній маєток викупив Лев (Леон) Сапіга. Він користувався великою повагою серед місцевих жителів, адже виховував своїх дітей в українському дусі. На сьогоднішній день збереглися вхідні ворота у парк, а також фамільна князівська усипальниця з каплицею, побудована в псевдоготичному стилі. Розповідають, що для її будівництва камінь привозили аж із самого Риму.
Більче-Золотецький парк є одним із найцікавіших парків Тернопільської області. У ньому встановлено декілька пам’ятників, збереглися храм, в’їзні ворота, стадіон та невеличкий ставок з джерельними водами.
Література
Парки-памʼятки садово-паркового мистецтва [Текст] // Природно-заповідний фонд України: території та об’єкти загальнодержавного значення. – Київ, 2009. – С. 227−228.
У парку двох століть [Текст] // На пагорбі долі / М.Шот. − Тернопіль : Укрмедкнига, 2013. − С. 145−146.
Шот М. У парку, де липа – тризуб [Текст] / М. Шот // Вільне життя. – 2009. – 10 лип. – С. 8.