(1896-1922)
Тимофій Львович Бойчук – український живописець-монументаліст, є представником окремої течії бойчукізму. Він створив оригінальний ліричний стиль, що виразно передає живі народні традиції.
Народився Тимофій Бойчук 1896 р. в с. Романівка на Тернопільщині в багатодітній селянській родині. Спеціальної художньої освіти не здобув, але його творча обдарованість стала помітною дуже рано.
Навесні 1914 р. старший брат, тоді вже відомий художник Михайло Бойчук, забрав Тимофія до Києва. Тимко мав допомагати Михайлові, який на запрошення Російського Археологічного товариства щоліта разом зі своїми учнями працював над реставрацією живопису Трьохсвятительської церкви ХVІІІ ст. (с. Лемеші на Чернігівщині).
Коли почалася Перша світова війна, братам Бойчукам як австрійським громадянам довелося відбути два половиною роки заслання на Північному Сході Росії: спочатку в Уральську, а потім в Арзамасі. І лише з початком революції 1917 р. вони були звільнені і повернулися в Україну до Києва. Після повернення, у грудні 1917 року Тимофій вступає до майстерні ікони і фрески (пізніше перейменовану на майстерню монументального живопису), яку очолив Михайло Бойчук в Українській академії мистецтв.
Під час навчання у академії Тимофій Бойчук разом з іншими учнями – Василем Седлярем, Оксаною Павленко, Іваном Падалкою – брав участь у розписі клеєвими фарбами чотирьох корпусів Луцьких казарм у Києві влітку 1919 року. Як згадував очевидиць цих розписів, мистецтвознавець Іван Врона, «…цей обдарований молодий юнак в усіх колективних творчих виступах групи був правою рукою свого старшого брата і мав незаперечний авторитет серед усіх молодших стажем і підготовкою учнів М. Бойчука».
У цей період Тимофій Бойчук створив картину «Коні на пасовищі», яка стала яскравим зразком станкового мистецтва. Свідченням творчої зрілості художника став «Автопортрет» та картина «Біля яблуні». Відомі також графічні роботи майстра – ілюстрації до дитячого журналу «Барвінок» та плакати. Твори Т. Бойчука – переважно сюжетні композиції із зображенням селянського життя: «Садять картоплю», «Баби на городі», «У шевській майстерні», «Хлопець і дівчина» та ін. Звичайно, він зазнав великого впливу з боку брата Михайла Бойчука, проте не втратив власної художньої індивідуальності. Про це свідчить одна з ранніх його робіт, що збереглася, – «Дві жінки з насінням».
Велику роль у формуванні його як митця відіграли народне мистецтво та іконопис Галичини. Т. Бойчук проявив себе як оригінальний майстер з наївним і водночас мудрим сприйняттям світу. Творчу спадщину Тимофія Бойчука періоду 1916–1922 рр. складають ліричні камерні картини. На жаль, оригінали багатьох його творів не збереглися, тому ознайомитися з ними можна лише за фотографіями та репродукціями. Твори художника виконані у дусі народного примітивізму. Їм притаманні спокійний розмірений ритм побудови композиції, лаконічність форм, розмаїття колористичних рішень.
Передчасна смерть не дала повністю розкритися таланту і творчому потенціалу художника, та попри свій короткий вік, він зміг залишити в українському мистецтві неповторний слід. Помер Тимофій Бойчук 1922 р. в Києві. Вже після смерті художника його твори експонувалися на виставках українського мистецтва в Москві, Харкові, Венеції (1927-1928).
Література
Бойчук Т. Біля яблуні. Темпера, 1920 р. [Образотворчий матеріал] / Т. Бойчук // Мистецтво народжене Жовтнем. 1917-1987 [Текст] : Укр. рад. образотворче мистецтво та архітектура : альбом / авт.-упоряд. Ю. Белічко, С. Кілессо. – Київ : Мистецтво, 1987. – С. 21.
Бойчук Т. Коні на пасовиську [Образотворчий матеріал] / Т. Бойчук // Український авангард 1910-1930 років: альбом / авт.-упоряд. Д. О. Горбачов. – Київ : Мистецтво, 1996. – С. 287.
Субчак А. З плеяди великих [Текст] : 1882-1896 / А. Субчак, Д. Антонович. – Тернопіль : Лілея, 2002. – 80 с.
ЖИТТЄВИЙ І ТВОРЧИЙ ШЛЯХ
Бойчук Тимофій Львович. Український живописець [Текст] // Провідники духовності в Україні. – Київ, 2003. – С. 620.
Бошко С. Життя як спалах [Текст] / С. Бошко // Соломія. – 2006. – № 3. – С. 2.
Відданий мистецтву [Текст] : до 105-річчя від дня народження Т. Л. Бойчука // Календар знаменних і пам’ятних дат 2001. ІІІ квартал. – Київ, 2001. – С. 89−90.
Брат великого Майстра [Текст] // Хроніка 2000. – 1997. – Вип. 17-18. – С. 339-341.
Кравченко Я. У традиціях візантійського малярства [Текст] : до 120-річчя від дня народження художника Тимофія Бойчука / Я. Кравченко // День. – 2016. – 2-3 верес. – С. 8.
Кушнерик Г. Трагічна доля великого художника [Текст] / Г. Кушнерик // Урядовий кур’єр. – 2002. – 2 лист. – С. 8-9.
Овчинников В. Слово про Тимка Бойчука [Текст] / В. Овчинников // Образотворче мистецтво. – 1990. – № 3. – С. 30.
Ониськів М. Дмитро Антонович про Тимка Бойчука [Текст] / М. Ониськів // Тернопілля,97: регіональний річник. – Тернопіль, 1997. – С. 415-420.
Субчак М. Сумна доля нерозквітлого таланту [Текст] : до 100-річчя Тимка Бойчука / М. Субчак // Тернопілля,96: регіональний річник. – Тернопіль, 1996. – С. 549-550.
* * *
Бойчук Тимофій [Текст] // Тернопільський енциклопедичний словник : у 4 т. / редкол.: Г. Яворський та ін. – Тернопіль : Видавничо-поліграфічний комбінат «Збруч», 2004. — Т. 1 : А-Й. – С. 162-163.