Серед перших страв українці особливо виділяють борщ. Він, поза всякими сумнівами, є одним із головних символів української кухні й водночас залишається надзвичайно популярним у будь-якому куточку України, серед молодих людей і старших, у домівках і ресторанах – через безліч своїх привабливих якостей. перевага. Борщ – це давня українська страва, яка готується з посічених буряків, капусти з додаванням картоплі, квасолі та приправ. Перша згадка про неї сягає 1584 р. або ж 1772 р. першої згадки про буряковий борщ. Німецький мандрівник Мартін Груневег «розповідав про киян, які торгують на Борщовому торзі, а також вказував, що вони ніколи не купують борщу, а готують його самостійно вдома».
1 липня 2022 року ЮНЕСКО внесла культуру приготування українського борщу до списку нематеріальної культурної спадщини, що потребує негайної охорони. ЮНЕСКО мала розглядати рішення щодо борщу в 2023 році, однак зробила це швидше через розв’язану росією війну проти України. У ЮНЕСКО рішення внести борщ до нематеріальної культурної спадщини, яка потребує охорони, аргументують тим, що український борщ – «невід’ємна складова українського сімейного і повсякденного життя». Також згадують про те, що борщ є частиною української культури: йому присвячені свята та низка локальних борщових фестивалів, які щороку проводять у різних містах України.
На Тернопільщині щороку проходить Всеукраїнський фольклорно–мистецький фестиваль «Борщівська вишиванка». Вперше фестиваль пройшов 9 вересня 2007 р. в м. Борщеві – тоді він називався «В Борщівському краї цвітуть вишиванки». Одночасно з фестивалем вишиванки зазвичай проходить і гастрономічний фестиваль «Борщ-їв». Кожен населений пункт Борщівського району представляє свій борщ, який за самобутніми рецептами готують місцеві господині. Всього представляють близько 50 видів борщу. Крім того, традиційно готують борщ у великому казані на вогнищі, скуштувати який зможуть усі бажаючі. Гостей фестивалю завжди чекає насичена культурно-розважальна програма за участю відомих музичних виконавців України.
Борщ – унікальна українська страва, яка здобула різні варіації не лише в інших культурах, а й у межах самої країни. На Тернопільщині намагаються готувати борщ так як готувала їхня мама та бабуся, а отже старовинні рецепти борщу все ще існують серед нас. Помідори з’явилися на українських відносно недавно, а до того борщ підкислювали використовували вишні, сливи та інші кислі продукти, а також буряковий квас.
На Кременеччині борщ традиційно варили з вишнями, ця страва вже встигла стати візитною карткою краю. Отже пропонуємо вашій увазі унікальний рецепт
кременецького борщу. Що знадобиться для борщу із вишнями:
картопля;
капуста;
морква;
горох;
буряк з гичкою (зеленим листям);
часник;
кріп і петрушка;
вишні, борошно;
М’ясо – четверта частина півня та півкіло свинячих реберець. Овочі для цього борщу мають бути лише молоді. Для початку зварити на маленькому вогні бульйон із двох видів м’яса. Додати зелень і бурякове бадилля, потім його виловити з каструлі. Вкинути нарізану капусту, картоплю, моркву, буряк. Додати свіжий горох. Важливо, щоб горох був щойно з городу.
Засмажка для борщу із вишнями. На сковорідку з розігрітою олією кинути цибулю, обсмажити до золотистого кольору, додати три ложки борошна. Кинути все до бульйону, додати склянку свіжих вишень Проварити, поперчити, посолити, додати в тарілку сметану за смаком.
Література
Бондар І. Географія борщу: вплив кліматичного та історичного чинників на формування української національної кухні / І. Бондар, Т. Рихлик // Краєзнавство, географія, туризм. – 2017. – № 12. – С. 4-28.
Борщ сили й здоров`я / упоряд.: О. Самогальська, Г. Костів-Гуска, М. Шот. – Тернопіль : Укрмедкнига, 2012. – 149 с.
Борщі / О. А. Альхабаш. – Харків: Vivat, 2016. – 43 с.: іл. – (Смачного)
Нематеріальна культурна спадщина : українські надбання під захистом ЮНЕСКО: інформ. дайджест. – Терноп. обл. б-ка для молоді ; інформ. – бібліогр. від. ; уклад. І. Грицишин. – Тернопіль: [б.в.], 2023. – 54 с.
Томчишин Ю. Фестиваль у Борщові: унікальні вишиванки, сотні літрів борщу та сила єднання / Ю. Томчишин // Наш день. – 2015. – 26 серп.-1верес. – С. 9.