Домедична допомога — це сукупність простих, доцільних дій, спрямованих на збереження здоров’я потерпілого до появи лікаря. Зазвичай вона надається особами, які на момент пригоди знаходяться біля постраждалого.
Звичайно, не кожному з нас вдається одразу зорієнтуватися у стресовій ситуації. Тому наше вміння надати першу необхідну допомогу постраждалим до прибуття служб порятунку може відіграти вирішальну роль у порятунку життя людини.
Із чітким алгоритмом дій під час надання першої домедичної допомоги, який допоможе не розгубитися, відвідувачів бібліотеки знайомили студенти-парамедики Тернопільського національного медичного університету ім. І.Горбачевського Софія Баранович, Христина Безноса, Єлизавета Вільчинська та Софія Сахарчук.
Тренінг “Домедична допомога”, який відбувся 4 квітня ц.р. в Тернопільській обласній бібліотеці для молоді мав теоретичну й практичну частини.
На манекенах-симуляторах учасники тренінгу відпрацювали навички надання домедичної допомоги при серцево-легеневій реанімаціїї, перевіряли дихання, “зупиняли” імпровізовані кровотечі накладанням турнікетів.
При наданні першої допомоги МОЗ рекомендує дотримуватись такої послідовності дій:
Огляньте місце подій та впевніться у безпеці — власній та потерпілих.
Оцініть стан постраждалого (чи дихає він, чи прощупується пульс, чи у свідомості)
Викличте бригаду швидкої допомоги, та інші екстрені служби за необхідності (поліцію, пожежну/газову службу тощо)
Оцініть наявність критичних кровотеч. Їх потрібно терміново зупинити.
Забезпечте прохідність дихальних шляхів.
Якщо у постраждалого відсутні ознаки життя та немає критичних кровотеч (або вони вже зупинені) — проведіть серцево-легеневу реанімацію.
Якщо у постраждалого не виявлено підозр на травми хребта та кісток тазу, а також якщо серцево-легенева реанімація (за необхідності) пройшла успішно — переведіть людину у стабільне положення. Наприклад, на боці, обличчям до себе, рука під головою, нога зігнута в коліні.
Не залишайте постраждалого без нагляду до прибуття медичних служб.
Тренінг “Домедична допомога” є частиною просвітницької ініціативи «(Не)Безпека», яку Тернопільська обласна бібліотека для молоді втілює разом із медиками, рятувальниками, поліцією та ІТ-фахівціями нашого міста.
«(Не)Безпека»- про розуміння цінності власного життя та здоров’я в умовах воєнного часу, навчання основним правилам поведінки в екстремальних ситуаціях, про безпеку онлайн і захист себе й близьких від інформаційних та кіберзагроз.