Енді Воргол або Андрій Варгола – всесвітньо відомий американський митець українського походження, один із засновників поп-арту та культова постать в історії сучасного мистецтва. Художник, ілюстратор, дизайнер, скульптор, письменник, продюсер, кінорежисер, видавець, колекціонер, залишив по собі величезний творчий спадок і ще за життя став легендою.
Енді Воргол народився 6 серпня 1926 року в місті Піттсбург у сім’ї емігрантів першого покоління, вихідців з лемківського села Микова. Юлія Варгола, мати Енді, мала надзвичайний художній хист: майструвала з консервних бляшанок та гофрованого паперу квіти, вишивала картини за лемківськими мотивами та на релігійні теми, розписувала писанки. Саме мати дала поштовх розвитку талантів сина.
У вересні 1941 року, закінчивши початкову школу, Енді розпочав навчання у Вищій школі Шенлі в Оукленді. У період з 1945 по 1949 рік навчався в рідному місті в інституті Карнегі, спрямованість якого – технологічні спеціальності, вивчав комерційне мистецтво. Навчався Енді Воргол завжди добре і часто був незрозумілий вчителям і однокурсникам. У той час він повністю відповідав стереотипу генія.
Відразу після закінчення навчання зважився виїхати до Нью-Йорка. Спочатку Енді оформляв вітрини магазинів, робив листівки та плакати, потім працював художником- ілюстратором в різних журналах, у тому числі і «Vogue». Перший успіх йому принесли малюнки для взуттєвої компанії «І. Міллер» із зображенням взуття, намальованого чорнилом із спеціально зробленими ляпками.
На початку 60 років Енді захопився темою американських продуктів. Його прості, на перший погляд, примітивні малюнки – банки «Кока-коли» та консерви томатного супу «Кемпбелл», чи навіть просто символ долара у різних варіаціях стали культовими. Художник миттєво став сенсаційно відомим.
Фірмовим стилем Воргола були портрети знаменитостей у техніці шовкографії – повторення одного й того ж зображення. Першим був малюнок обличчя зірки Мерилін Монро. Одне й те ж обличчя у різних неймовірних кольорах – саме з цим дотепер асоціюється Воргол у більшості людей. Згодом митця зацікавив соціалістичний агітпроп, і він у своїй манері намалював купу портретів китайського диктатора Мао Цзедуна, чимало варіацій на тему серпа та молота, команданте Че тощо. Сотні людей мріяли побачити себе на його полотнах, тисячі марили про знайомство з ним.
У 1980-ті роки до Воргола прийшов комерційний успіх. Фірма Absolut Vodka обрала його картину для своїх реклам і це принесло ще більше слави. Останньою серією робіт, створеною Ворголом, була серія портретів британської королеви Єлизавети.
Помер Енді Воргол 22 лютого 1987 року у Нью-Йорку.
Творча спадщина Воргола була настільки великою, що розпродаж його майна на аукціоні «Сотбі» в Нью-Йорку затягнувся на 9 днів. Загальна вартість проданого майна склала 20 мільйонів доларів. Митець створив близько 10 тисяч робіт: фотографії, картини, ілюстрації, скульптури, інсталяції, кінофільми, книги.