29 серпня наша країна згадує загиблих в «Іловайському котлі».
«Іловайським котлом» прийнято називати бої за стратегічний об’єкт Донбасу – місто Іловайськ, які тривали в ході російсько-української війни упродовж серпня 2014 року.
Звільняти захоплений Іловайськ українські воїни розпочали 10 серпня. За вісім днів уже контролювали частину міста. А 19 серпння навіть вдалося прорватись у середмістя й підняти там синьо-жовтий прапор. Однак після вторгнення в Донецьку область України регулярних російських військ українські бійці опинилися в оточенні.
29 серпня 2014 року В.Путін, граючи роль миротворця, запропонував проросійським бойовикам відкрити для українських військових гуманітарний коридор, яким би вони могли вийти з оточення…
Насправді ж, «зелений коридор» обернувся на дорогу смерті, на якій тоді загинуло багато наших захисників.
За 10 років, що минули, написано ряд книг про бої за Іловайськ та розстріл «зеленого коридору», які побудовані на інтерв’ю з бійцями, очевидцями та родичами загиблих. Це щоденники, спогади, художні романи.
Пропонуємо до перегляду ті, які є в фонді Тернопільської обласної бібліотеки для молоді.
Бура, Д. Хроніка війни 2014-2020 [Текст]. Т. 1 : Від Майдану до Іловайська / Д. Бура, О. Красовицький. – Харків : Фоліо, 2020. – 478 с.
Перший том «Від Майдану до Іловайська» тритомника «Хроніка війни. 2014—2020» охоплює період з кінця лютого 2014 року до перших днів вересня 2014 року.
Сухі інформаційні рядки зведень проілюстровані свідченнями безпосередніх учасників подій, процитованих з книг-хронік, що вийшли раніше у видавництві «Фоліо». Долучені спогади про загиблих українських вояків, що захищали нашу землю в перші дні, тижні, місяці й роки російсько-української війни, про новітніх героїв, хто заплатив найдорожчу ціну за спокій і добробут українців. Це нагадування світовому суспільству про те, що російсько-українська війна триває, і не можна забувати про тих, хто зі зброєю в руках фактично захищає достаток і добробут Європи.
Вовк, І. На щиті [Текст] : Спогади родин загиблих воїнів : [ у 3 т.]. [Т.1] : Іловайськ / І. Вовк. – Харків : Фоліо, 2020. – 475 с.
Перша частина тритомника «На щиті» відтворює в оповідях становлення українського війська в умовах ворожого вторгнення й сепаратистського руху. Імена перших загиблих під «Градами», у літаку чи у гелікоптері, «на броні» чи «на розтяжках», на кургані Савур-могила, в Луганському аеропорту чи в підступному «зеленому коридорі» Іловайська вже належать новітній історії.
Спогади про загиблих українських вояків, що захищали нашу землю в перші дні, тижні, місяці й роки російсько-української війни, зібрані й художньо адаптовані, — це потреба людської пам’яті, пам’яті серця про незабутніх. Це непроминальний біль живих, їхня туга за втраченим, а також нагадування людям цивільним, хто заплатив найдорожчу ціну за їхній спокій і добробут.
У виданні використані фотоматеріали з родинних архівів.
Зіненко, Р. Війна, якої не було [Текст] : Хроніка Іловайської трагедії в 2 ч. / Р. Зіненко. – Харків : Фоліо, 2019.
Метою написання «Хроніки Іловайської трагедії» було прагнення автора зберегти і оприлюднити правдиву картину Іловайської операції в тому вигляді, в якому вона залишилися в пам’яті її учасників. До цього унікального видання увійшли свідоцтва понад півтори сотні бійців і офіцерів, від добровольців до вищого керівництва Сектора «Б», було згадано імена, прізвища та позивні близько семисот бійців добробатів і підрозділів ЗСУ. Окрім того, Романові Зіненку довелося переглянути, перевірити й хронологічно розібрати сотні публікацій, відео- і фотоматеріалів, що стосуються боїв під Іловайськом.
Перша частина видання висвітлює хронологію подій, що відбувалися 7–24 серпня 2014 року, коли бої точилися як в Іловайську, так і навколо нього.
Друга частина книжки висвітлює хронологію подій, що відбувалися 25–31 серпня 2014 року.
Зіненко, Р. Іловайський щоденник [Текст] / Р. Зіненко. – Харків : Фоліо, 2017. – 282 с.
«Іловайський щоденник» Романа Зіненка — чесна і відверта книжка, написана безпосереднім учасником подій, бійцем добровольчого батальйону «Дніпро-1», який пройшов «Іловайський котел» від початку до кінця. Розповідь про маловідомі події в оточеному Іловайську та вихід бійців «кривавим коридором» дозволяє читачеві пережити разом з українськими солдатами одну з найтрагічніших сторінок в історії сучасної України, відчути все те, що зазнали бійці добровольчих батальйонів, а численні фотографії дають можливість краще уявити описані події.
Положій, Є. Іловайськ [Текст] : розповіді про справжніх людей / Є. Положій. – Харків : Фоліо, 2016. – 378 с.
“Іловайськ” – книга про мужність неймовірний героїзм і людяність українських солдат і офіцерів, бійців добровольчих батальйонів, батальйонів тероборони, всіх тих, хто опиняється в кінці серпня 2014 року в “Іловайському котлі”, що став найбільшою поразкою української армії в ході війни на сході. Це чесна книга про війну, яка, як відомо, нікого ще не зробила краще, натомість, серед крові, вогню та заліза люди залишаються людьми.
Положій, Є. П’ять секунд, п’ять днів [Текст] : роман / Є. Положій. – Київ : Нора-Друк, 2016. – 174 с.
П’ять секунд, п’ять днів, п’ять років, вічність — такий часовий алгоритм нового роману Євгена Положія. Головний герой, який все життя — у Вільних профспілках, на обох Майданах — бореться за справедливість, зрештою, коли починається війна, йде на фронт і там потрапляє в «Іловайський котел».Тяжко поранений, у складі групи з тринадцяти бійців, намагається вижити в безнадійній ситуації. Після піврічного лікування, восьми операцій, емоційно виснажений, він приймає рішення, що вже зробив свою справу і прийшов час відпочити.
Чернієнко, В. Щоденник військового лікаря [Текст] / В. Чернієнко. – Харків : Фоліо, 2020. – 188 с.
Книга автобіографічна, це записки молодого хірурга про війну, а точніше — про страшні події Іловайського котла 2014 року, який став найбільшою трагедією української армії в ході війни на Донбасі.
Це книга про простих українських хлопців, які опинилися на війні, про їхню мужність, неймовірний героїзм та людяність при захисті своєї Батьківщини.