Кожне місто, містечко чи село Тернопільщини має свою гастрономічну «родзинку», рецепт приготування якої передається із покоління в покоління та цілком може бути однією з туристичних принад на вітчизняній «гастрономічній мапі». Кременеччина не лише зберегла, а й популяризує самобутню і цікаву страву кременецькі гречані вареники з сиром. Рецепт страви внесли до переліку нематеріальної культурної спадщини України.
Нематеріальна культурна спадщина є важливою складовою міжнародного іміджу України. Виражає регіональну, локальну культурну ідентичність, що сприяє розвитку туризму та міжнародному визнанню країни.
Національний перелік нематеріальної культурної спадщини, який ведуть на виконання Конвенції ЮНЕСКО, вже налічує 70 елементів, один з яких кременецькі гречані вареники з сиром.
Ареал побутування цієї автентичної страви – Південна Волинь, Кременецький район, місто Кременець, а також села Підлісці, Жолоби, Стіжок, Антонівці, Велика та Мала Іловиця. Зазвичай цю страву готували «на Андрія» і як празникову під час різдвяно-новорічного святкування. Досі в родинах кременчан готують вареники з гречаної муки з сиром.
Автентичні гречані вареники роблять лише з гречаного борошна. Але тоді тісто не розкачують, а вареницю виліплюють на руці з невеликого шматка тіста. Якщо гречане борошно вимішати наполовину з пшеничним, їх легше ліпити і менше варити. Тому гречане та пшеничне борошно просіюють, змішують і додають сіль. Вливають пів склянки окропу. Вимішують ложкою. Коли тісто трохи вистигне, вимішують руками. Додають яйце і вимішують до еластичного стану. Відрізають невеличкий шматок тіста і розкачують. Склянкою вирізають заготовки для вареників діаметром 8-10 см. У заготовки вкладають близько 1 ч. ложки начинки. Викладають зліплені вареники на дошку, посипану борошном.
Потім у киплячу підсолену воду вкладають вареники та перемішують дерев’яною ложкою. Коли вареники спливають, варять їх іще 4-5 хв. Виймають в друшляк, щоб стекла вода.
Сало для засмажки вареників нарізають на шматочки і стоплюють на пательні на середньому вогні. Сир для начинки змолочують на м’ясорубці або мнуть товкачкою чи виделкою. До сиру додають сіль і яйце, добре перемішують. Також можуть обсмажити на пательні варені вареники зі шкварками по хвилині з кожного боку до легкого рум’янцю. До вареників подають сметану.
Література
Кременецькі вареники – у Національному переліку нематеріальної культурної спадщини // Свобода. – 2023. – 1 верес. – С. 1.
Чи стануть кременецькі гречані вареники гастрономічною родзинкою України? // Свобода. – 2023. – 23 серп. – С. 8.