1639 р. с. Кривче, Борщівський район
Село Кривче відоме розташованою на його околиці гіпсовою печерою «Кришталева» та залишками замку XVII століття. Замок побудували в 1639 р. тодішні власники села Кривче польські магнати Концькі. Замок мав майже квадратну форму з баштами по кутах. Із західного боку була влаштована вʼїзна брама. Його вважали одним з найкращих серед невеликих укріплень Поділля.
У 1648 році замок був зайнятий козаками Богдана Хмельницького, але потім знову перейшов до польської корони. В 1672 році була підписана Бучацька угода між Польщею та Туреччиною. Тоді, після взяття турецьким військом Камʼянецької фортеці, Польща втратила більшу частину Поділля. Після Бучача турецький султан Мухаммед IV, повертаючись до Туреччини захопив замок в Кривчі та деякий час там перебував зі своїми прибічниками. До 1675 року замок контролював турецький гарнізон, поки поляки знову не взяли його. Замок був пошкоджений, але не зважаючи на його важливе військово-стратегічне значення, був швидко відбудований. У 1687 році замок знову захопили.
З періодом короткочасного турецького панування повʼязана легенда про великий скарб, що його заховав турецький паша у Кривченській твердині, але не зміг вивезти з собою. Відтоді незліченного багатства ніхто не бачив. Але за легендою, скарб досі лежить під землею, може в одному з нерозвіданих коридорів 23-кілометрової Кришталевої печери, головний вхід якої розташований саме навпроти замку.
Замок повернувся до Польщі в 1699 році. Протягом ХVІІІ століття він декілька разів змінював своїх власників, його реставрували і він слугував резиденцією місцевих панів. Фортеця залишалася обжитою до ХІХ століття, але після того як її власник Ян Голєвський продав твердиню Лазареві Зайдману, памʼятку почали розбирати: з каменю, що брали з древніх мурів, звели гуральню та господарські будівлі. Протягом деякого часу у 20-х роках ХХ ст. в одній з веж твердині діяв невеликий готель для туристів, але з приходом радянської влади памʼятку занедбали. У 1946 р. для будівництва дороги розібрали вʼїзну браму і залишки мурів.
Про замок згадали тільки у 1990 році, коли здійснили часткову реставрацію, зокрема розчистили перші яруси двох збережених веж, відновили мур між ними, а над північно-західною вежею встановили покрівлю. Під час тодішніх дослідницьких та відновлюваних робіт на території пам’ятки археологи знайшли польські та литовські монети XVII ст., козацькі люльки, леміш від плуга та гарматну бомбу, знахідки потрапили до фондів музею Києво-Печерського заповідника.
Тепер замок належить до історико-архітектурного заповідника «Замки Тернопілля».
Література
Замок 1650 р. с. Кривче Тернопільської області [Текст] // Замки та фортеці. – Київ, 2007. – С. 216–217.
Кривче [Текст] // Мороз В. Замки і фортеці Тернопілля / В. Мороз. – Тернопіль: Підручники і посібники. – 2011. – С. 50–52.
Кривче [Текст] // Легендарні села України. – Київ, 2009. – С. 206–210.
Кривче [Текст] // Мунін Г. Б. Визначні пам`ятки Західної України / Г. Б. Мунін, Х. Й. Роглєв, О. О. Гаца. – Київ : Книга, 2008. – С. 127–129.
Лещишин А. Від оборонної фортеці до панської резиденції / А. Лещишин // Місто. – 2011. – 16 берез. – С. 16.
Село, де з’являлась Богородиця [Текст] : [с. Кривче, Борщівського району] // На пагорбі долі / М. Шот. – Тернопіль : Укрмедкнига, 2013. – С. 140–143.